800
۰

بزرگ‌ترین مسجد ایران کجاست؟ + تصاویر

بزرگ‌ترین مسجد ایران که از نظر معنوی و شیوه معماری جایگاه ویژه‌ای دارد در یکی از شهرهای مهم ایران ساخته شده است.
بزرگ‌ترین مسجد ایران کجاست؟ + تصاویر
به گزارش شستون؛ به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، مساجد همواره جایگاه ویژه‌ای در جوامع اسلامی داشتند و دارند؛ البته این اماکن علاوه بر اهمیتی که از لحاظ مذهبی دارند، در حوزه معماری نیز حرف برای گفتن دارند و در اصل می‌توان نشانه‌هایی از معماری دوره‌های مختلف تاریخی را در مساجد دید.
بزرگ‌ترین مسجد ایران کجاست؟
بیشتر بخوانید: مهمترین قنات‌های ایران در کجا قرار دارد؟
بزرگ‌ترین مسجد ایران کجاست؟
یکی از تاریخی‌ترین مساجد کشورمان با نام مسجد اتابک، مسجد جامع جدید یا مسجد نو شناخته می‌شود. این مسجد در وهله نخست اندرونی اتابک سعدبن زنگی پنجمین اتابک از اتابکان سلغوری فارسی بود و سپس به دست وی ساخته شد. در اصل اتابک سعد بن زنگی زمانی که فرزندش به سختی بیمار بود نذر کرد که در صورت بهبودی فرزندش خانه را ویران کند و به جای آن مسجد بسازد. مسجد اتابک در سال ۵۹۰ هجری قمری ساخته شده است. این مسجد با مساحتی بالغ بر بیست هزار متر مربع معادل دو هکتار بزرگ‌ترین مسجد ایران است و از دید ارزش تاریخی دومین مسجد شیراز به حساب می‌آید.
بزرگ‌ترین مسجد ایران کجاست؟
بیشتر بخوانید: ۲۴۰۰۰ کانون مساجد به پایگاه‌های اوقات فراغت تبدیل می‌شوند 
بزرگ‌ترین مسجد ایران کجاست؟
مسجد اتابک در سال‌های گذشته جایگاه برپایی نماز جمعه شهر شیراز شد. این مسجد در فلکه شاهچراغ، روبروی بقعه شاهچراغ قرار گرفته است.
بیشتر بخوانید: حمایت رسانه‌ای از مساجد برای جذب حداکثری 
برخی از کارشناسان معتقدند، چون مسجد اتابک بعد از مسجد جامع عتیق ساخته شده است، آن را «مسجد نو» نامیده اند. بنابراین اولین مسجد شیراز از نظر اهمیت تاریخی مسجد جامع عتیق است.
بزرگ‌ترین مسجد ایران کجاست؟
مسجد اتابک در دوره مشروطیت جایگاه گردهمایی آزادی خواهان بود و در ۱۵ دی ماه ۱۳۱۰ ثبت ملی شد.

انتهای پیام/
يکشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۵۲
کد مطلب: 14910
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *