800
۰
گزارشی از مشکلات آثار باستانی در جنوب شرق؛

سرویس بهداشتی بزرگترین جالش گردشگران/کمبود اعتبار بازسازی موزه تاس و کپل را به تاخیر انداخت+تصاویر

مدیر موزه محلی تاس و کپل گنجین دران روستای دزک شهرستان سراوان گفت: موزه محلی تاس و کپل کار خود را از سال 60 شروع کرده و تاکنون هزار و 960 اثر تاریخی و فرهنگی استان سیستان و بلوچستان را در خود جای داده است.
سرویس بهداشتی بزرگترین جالش گردشگران/کمبود اعتبار بازسازی موزه تاس و کپل را به تاخیر انداخت+تصاویر
به گزارش شستون؛ موزه تاس و کپل گنجین دران در روستای دزک شهرستان سراوان در سال 60 شروع به کار کرده و دارای هزار و 960 اثر تاریخی از استان سیستان و بلوچستان است، که یک نفر به تنهایی با منابع مالی محدود این موزه را اداره می کند و به خاطر درآمد کم هنوز نتوانسته سقف موزه را بازسازی کند یا سرویس بهداشتی در آن بسازد.
عبدالله سپاهی در گفت و گو با شستون با بیان اینکه موزه محلی تاس و کپل گنجین دران دزک کار خود را با برپایی یک سیاه چادر و دو اثر تاریخی در سال 60 شروع کرده است، گفت: 36 سال از عمر این موزه می گذرد و تاکنون هزار و 960 اثر تاریخی و فرهنگی استان سیستان وبلوچستان را در خود جای داده است.
وی با اشاره به اینکه قدمت برخی از آثار تاریخ به 900 سال می رسد، افزود: فقط آثار تاریخی قوم بلوچ در استان سیستان و بلوچستان در این موزه نگه داری می شود و در معرض دید عموم قرار می گیرد.
مدیر موزه محلی تاس و کپل روستای دزک شهرستان سراوان ضمن ابراز گلایه مندی از برخی افراد که آثار باستانی خود را جهت ثبت در آثار ملی به موزه تحویل نمی دهند، اظهار داشت: مردم جهت شناسنامه دار کردن آثار تاریخی و باستانی خود آنها را به موزه تحویل دهند تا به نام خودشان ثبت شود.
وی با بیان اینکه قنوات روستای دزک، سینوکان، جالق و گشت در زمان حضرت سلیمان (ع) حفر شده اند، تصریح کرد: قبل از دوران حضرت سلیمان (ع) توزیع آب، بین کشاورزان توسط ستارگان و سایه چوب انجام می شده و بعد از آن از تاس و کپل که وسیله اندازه گیری میزان آب مصرفی است رواج پیدا کرد.
سپاهی ادامه داد: دوران حکم رانی در بلوچستان از روستای دزک شروع شده است و مسجد تاریخی این روستا با هزار و 700 سال قدمت به عنوان اولین مسجد مسلمانان به شمار می رود.
وی خاطر نشان کرد: دزک در ایام نوروز میزبان 12 هزار گردشگر از استان های هم جوار بوده است و از موزه محلی تاس و کپل گنجین این روستا بازدید کرده اند.
مدیر موزه محلی تاس و کپل روستای دزک عدم وجود منابع مالی جهت بازسازی موزه و درست کردن سرویس بهداشتی را از عمده ترین مشکلات خود عنوان کرد و اذعان داشت: این موزه محلی سرویس بهداشتی ندارد و مردم جهت قضای حاجت به مسجد مراجعه می کنند.
وی در ادامه با بیان اینکه از جاده اصلی تا موزه 150 متر جاده، خاکی است و هنوز آسفالت نشده، عنوان کرد: با توجه به اینکه موزه بدلیل کمبود منابع مالی رو به زوال است، مسئولین با ما همکاری لازم را داشته باشند تا به کار خود علاقه بیشتری پیدا کنیم.
 
انتهای پیام/
 
يکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۰۲
کد مطلب: 9090
مرجع : شستون
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *