800
۰
در جلسه شورای اداری مطرح شد؛

سراوان رکورد دار بالاترین نرخ بیکاری در کشور/توسعه نیروی انسانی اصلی ترین ظرفیت منطقه سراوان است

وزیر نیرو وجود دانشجوی بومی در مجتمع آموزش عالی سراوان را راهی برای تضمین توسعه پایدار در منطقه دانست و گفت: توسعه نیروی انسانی یکی از اصلی ترین ظرفیت های منطقه سراوان است.
سراوان رکورد دار بالاترین نرخ بیکاری در کشور/توسعه نیروی انسانی اصلی ترین ظرفیت منطقه سراوان است
به گزارش شستون؛ جلسه شورای اداری با حضور رضا اردکانیان وزیر نیرو، محمد باسط درازهی نماینده مردم سراوان، سیب و سوران و مهرستان در مجلس شورای اسلامی، درویش نارویی فرماندار، حجت الاسلام و المسلمین مجتبی بامری امام جمعه، محمد رضا ریگی سرپرست مجتمع آموزش عالی، مولوی محمد صدیق درازهی امام جمعه اهل سنت مسجد صدیق اکبر و جمعی از مسئولین استانی و شهرستانی در سالن فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان سراوان برگزار شد.
در این جلسه رضا اردکانیان وزیر نیرو و نماینده رئیس جمهور در سفر به استان سیستان و بلوچستان با بیان اینکه بخشی از مشکلات و مسائل شهرستان سراوان به حوزه وزارت نیرو مربوط می شود و باید به طور ویژه این معضلات بررسی شود، که می تواند منشا تحولی در امور آب و برق باشد، گفت: با سفر رئیس جمهور به استان به طور همزمان پروژه برق رسانی 41 روستا با اعتبار 11 میلیارد تومان در حوزه سراوان افتتاح می شود.
وی در ادامه افزود: با تلاش مضاعف سعی می کنیم که به تمام روستاهای بدون برق این منطقه برق رسانی انجام شود و بررسی دقیق، طرح های بلند مدتی را برای حل مشکلات آب این منطقه داشته باشیم تا موجب توسعه و آبادانی سراوان باشد.
وزیر نیرو با اشاره به سخنان مولوی محمد صدیق درازهی امام جمعه اهل سنت مسجد صدیق اکبر سراوان یادآور شد: ما به انقلابی که با رهبری امام خمینی (ره) تشکیل شده، امید بسته ایم و به توسعه و تحقق اهداف آن امیدوار هستیم.
وی با بیان اینکه تکیه و تاکید بر مشکلات و عدم ذکر دستاورد ها می تواند بر روی گوینده و شنونده تاثیر داشته باشد، تصریح کرد: لازم است که در کنار ناکامی ها به دستاورد ها و پیشرفت ها اشاره داشته باشیم.
اردکانیان با اشاره به اینکه پیشرفت در توسعه و آبادانی موجب می شود که مسئولین در رفع مشکلات دیگر تمام سعی و تلاش خود را داشته باشند، اذعان داشت: ایران یک منطقه خشک و نیمه خشک است و با توجه به طبیعت این منطقه عدم بهبود کشاورزی در سراوان بخاطر محرومیت نیست.
وی توسعه نیروی انسانی را یکی از اصلی ترین ظرفیت های منطقه سراوان عنوان کرد و گفت: با توجه به اینکه 80 درصد دانشجویان مجتمع آموزش عالی سراوان بومی هستند، همه مسئولین فصل مشترک خود را معطوف به دانشگاه کرده اند.
وزیر نیرو با بیان اینکه وجود دانشجوی بومی در سراوان اصلی ترین راه تضمین توسعه پایدار در منطقه است، افزود: آموزش، معدن، و راه اندازی پایانه رسمی در سراوان ظرفیت های خوبی برای این شهرستان محسوب می شوند.
درویش نارویی فرماندار شهرستان سراوان در این جلسه با بیان اینکه قریب به 400 هزار نفر در منطقه سراوان بزرگ سکونت دارند و یک پنجم جمعیت استان سیستان و بلوچستان را تشکیل می دهند، گفت: بالاترین نرخ بیکاری در کشور مربوط به شهرستان سراوان است.
وی بیان اینکه 163 روستا با جمعیت 80 هزار نفر در شهرستان سراوان با تنش جدی آب مواجه هستند، افزود: با توجه به اینکه روند توسعه در سیستان و بلوچستان خطی است، ما فقط توانسته ایم به 40 درصد از افراد نیازمند به آب، آبرسانی انجام دهیم.
فرماندار سراوان حاشیه نشینی، فقر، کاهش اعتماد مردم و افزایش نا امنی در منطقه را از جمله عوامل پیش روی عدم توسعه سراوان بزرگ دانست و یاد آور شد: سراوان بزرگ تنها شهرستان در کشور است که 52 درصد بافت روستایی دارد.
وی با بیان اینکه سراوان با 700 کیلومتر شبکه متوسط بر روی یک خط 20 است و افت ولتاژ آن در انتهای خط به 150 ولت می رسد، تصریح کرد: این عامل خسارت های فرآوانی را به مردم وارد کرده است و برخی از لوازم برقی آنها را از بین برده است.
نارویی با اشاره به اینکه فرزندان این منطقه در بسیاری از نقاط دور دست بعد از تحصیل در مقطع ابتدایی مجبور به ترک تحصیل هستند، اذعان داشت: نبود فضای آموزش موجب شده کمترین سرانه آموزشی را در حوزه سراوان داشته باشیم.
 
انتهای پیام/1675
 
 
 
شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۱۷
کد مطلب: 9547
مرجع : شستون
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *