800
۰
بخش دار بخش جالق:

کشاورزی بزرگترین ظرفیت بخش جالق/وجود 138 اثر باستانی و تاریخی نمادی از هویت بشری

بخشدار بخش جالق شهرستان سراوان اظهار داشت: کشاورزی بزرگترین ظرفیت بخش جالق است و دشت مک سوخته معرف این ظرفیت می باشد.
کشاورزی بزرگترین ظرفیت بخش جالق/وجود 138 اثر باستانی و تاریخی نمادی از هویت بشری
عبدالحکیم شاهمیری بخشدار بخش جالق شهرستان سراوان در گفت و گو با شستون با بیان اینکه بیشترین آثار باستانی شهرستان سراوان در بخش جالق قرارا دارند و مجموعه ای 138 اثر باستانی و تاریخی را شامل می شود، گفت: سنگ نگاره های دره نگاران بخشی از هویت بشری است که در دل سنگ و کوه ها هتاکی شده و یادگاری از نیکانان می باشد.
وی با اشاره به اینکه آثار باستانی و تاریخی جالق به ثبت ملی و جهانی نیاز دارد، اظهار داشت: در ناهوک بیش از 26 اثر باستانی و تاریخی وجود دارد که مناظر گردشگری و بکر آن می تواند در جذب توریسم نقش مهمی ایفا کند.
بخشدار بخش جالق شهرستان سراوان با اشاره به مقبره شیخ حسام الدین، دروازه دلو و قنات روستای ناهوک افزود: با تلاش و کوشش باید در راه نگه داری از این آثار گران بها گام برداریم تا ثبت جهانی شوند.
وی با بیان اینکه کشاورزی بزرگترین ظرفیت جالق است و دشت مک سوخته معرف حضور این ظرفیت می باشد، تصریح کرد: 8 هزار هکتار کشت نخیلات به صورت دم، سفره های زیر زمینی غنی از آب و گلخانه های زیادی در بخش جالق وجود دارد که می تواند تولید کننده بهترین خرمای ارگانیک در ایران باشد.
شاهمیری با اشاره به اینکه 33 رشته قنات پر آب در شهر جالق قرار دارد که با توجه به کمبود آب در استان و طوفان های گونو سال 86 برخی از قنوات دچار آسیب شده اند، خاطر نشان کرد: با همت مردم و سازمان جهاد کشاورزی می توان در بازسازی، مرمت و لایه روبی قنوات جالق اقدام کرد.
وی با اشاره به اینکه مردم کم بضاعت و کسانی که دارای نخلستان نیستند هم از خرمای نخلستان ها استفاده می کنند، اذعان داشت: در فرهنگ، آداب و رسوم مردم بلوچ حتی پرندگان هم از خرما سهم دارند.
بخشدار بخش جالق در پایان با بیان اینکه در فصل برداشت خرما نگاه انسان دوستانه ای مردم مستضعف را احاطه کرده است، گفت: جالق در باور ما یک زمین وقفی بزرگ است و بخشندگی و بزرگ منشی از ویژگی های خاص مردم جالق می باشد.
 
انتهای پیام/1675
 
يکشنبه ۵ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۵
کد مطلب: 101
مرجع : شستون
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *