800
۰
رئیس اداره حفاظت محیط زیست سراوان:

رودخانه نهگ زیستگاه خزندگان کم یاب و نادر / شناسایی دومین زیستگاه تمساح پوزه کوتاه کشور در سراوان

رئیس اداره محیط زیست شهرستان سراوان گفت: با توجه به اینکه رودخانه نهنگ زیستاگاه خزندگان نادر و کم یاب است، به تازگی پرسنل اجرایی این اداره موفق به کشف، شناسایی و تصویر برداری از تمساح پوزه کوتاه شدند.
رودخانه نهگ زیستگاه خزندگان کم یاب و نادر / شناسایی دومین زیستگاه تمساح پوزه کوتاه کشور در سراوان
موسی دهقان نژاد در گفت و گو با شستون بیان کرد: رودخانه نهنگ یک رودخانه مشترک میان ایران و کشور پاکستان است که از اطراف کوه های هر دو کشور و روستای کشتگان از توابع بخش بم پشت سراوان شروع و پس از عبور از کوه های مرتفع و بلند به مانند کوه سرخ و با الحاق رودخانه های بزرگ و کوچک مانند شهری کور از مرز خارج می شود.

وی افزود: این رودخانه پس از گذر از شهرهایی از قبیل تُمپ و تربت  با الحاق به رودخانه کیچ کور، در نهایت به خلیج گواتر منتهی می شود که رودخانه نهنگ بیش از 120 کیلومتر طول و به طور میانگین 70 متر عرض دارد.

 رئیس اداره محیط زیست شهرستان سراوان ادامه داد: رودخانه نهنگ با توجه به موقعیت جغرافیایی خاص زیستگاه خزندگان کم یاب و نادر از جمله تمساح پوزه کوتاه، بزمچه بنگال، آگامای  تاجدار، افعی شاخدار، سیاه مار بلوچی، عقرب سیاه بالدار و بسیاری دیگر از پرندگان و پستانداران کوچک و بزرگ است.

دهقان نژاد خاطر نشان کرد: پس از ماه ها تلاش و مشاهده رد پاهای ناشناخته در اطراف برکه های رودخانه نهنگ، پرسنل اجرایی اداره محیط زیست شهرستان سراوان  در چند روز اخیر موفق به شناسایی، مشاهده و تصویر برداری از تمساح پوزه کوتاه که در گویش محلی به آن گاندو، می گویند، شدند.

 وی با بیان اینکه رودخانه نهنگ دومین زیستگاه این گونه منحصر به فرد در کشور است، گفت: فاصله رودخانه نهنگ با رودخانه سرباز که اولین زیستگاه تمساح پوزه کوتاه است، بیش از 100 کیلومتر است.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان سراوان با توجه به موقعیت جغرافیایی خاص منطقه و فعال بودن این رودخانه با داشتن برکه های متعدد و آبگیرهای پر آب، می توان در فصول مختلف سال گاندو را در منطقه مشاهده کرد، یادآور شد: طول این گونه جانواری یبیش از دو متر است و بین 66 تا 68 دندادن دارد.

دهقان نژاد با اشاره به اینکه گاندو در اطراف برکه ها و رودخانه اقدام به ایجاد حفره هایی که دارای رطوبت کافی برای تخم گذاری باشد، می کند، تصریح کرد: تمساح پوزه کوتاه  در اواخر اردیبهشت تخم گذاری و پس از گذشت دو ماه تخم ها به نوزاد تبدیل می شود.

وی اذعان کرد: گاندو از حشرات کوچک، نرم تنان، دو زیستان، ماهی ها، پرندگان و پستاندارن تغذیه می کند.
انتهای پیام/الف.د
 
يکشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۲۸
کد مطلب: 14761
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *