800
۰
سفیر سابق ایران در افغانستان؛

برگزاری مذاکرات صلح افغانستان بدون ایران ممکن نیست/اسلام ستیزی ترامپ غیرقابل انکار است

سفیر سابق ایران در افغانستان گفت: برگزاری مذاکرات صلح افغانستان بدون حضور ایران و دیگر کشورهای همسایه هیچ نتیجه ای نخواهد داشت و به جایی نخواهد رسید.
برگزاری مذاکرات صلح افغانستان بدون ایران ممکن نیست/اسلام ستیزی ترامپ غیرقابل انکار است
به گزارش شستون؛ فدای حسین مالکی در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون، با تاکید بر اینکه مذاکرات صلح افغانستان بدون حضور ایران به هیچ نتیجه ای نخواهد رسید، گفت: بی شک هرگونه مذاکره ای برای صلح و ثبات افغانستان بدون حضور کشورهای همسایه نمی تواند به نتیجه برسد و اینکه آمریکایی ها به دنبال حذف جمهوری اسلامی ایران از این مذاکرات است خواسته ملت افغانستان، دولت این کشور و دیگر همسایگان منطقه ایران نیست.

وی افزود: هر آدمی با اندکی بررسی معادلات سیاسی منطقه به این نتیجه خواهد رسید که ایران تاثیرگذارترین کشور در معادلات منطقه خاورمیانه و حتی بخش هایی از آسیا، اروپا و آفریقاست.

سفیر سابق ایران در افغانستان با تاکید بر اینکه ایران به دلیل مشترکات زبانی، فرهنگی و دینی تاثیر زیادی بر افغانستان دارد، بیان کرد: مشترکات غیرقابل انکار میان مردم ایران و افغانستان و حضور میلیون ها مهاجر افغان در دهه های اخیر در ایران موجب شده تا ایران تاثیرگذارترین کشور جهان در به ثبات و امنیت رسیدن افغانستان باشد.

وی ادامه داد: در طول نزدیک به دو دهه حضور آمریکا در افغانستان این کشور همواره تلاش داشته حضور جمهوری اسلامی ایران در منطقه کمرنگ کند اما هیچگاه موفق نشده به گونه ای که امروزه در سوریه، عراق و دیگر کشورهای دور و نزدیک، جمهوری اسلامی ایران حضوری پررنگ و تاثیرگذار دارد.

مالکی با اشاره به اینکه کشوری که باید از منطقه طرد شود آمریکاست، خاطرنشان کرد: با نگاهی به خواسته های مردم منطقه به خوبی میتوان فهمید که هیچ کس خواستار حضور آمریکا در منطقه نبوده و همگان این کشور را موجب تنش های موجود در کشورهای خاورمیانه میدانند و در واقع به همین گونه نیز هست.

مردم امریکا از ادبیات ترامپ شرمگین هستند
وی در ادامه با اشاره به توهین ترامپ به ملت افغانستان، خاطرنشان کرد: مردم افغانستان نیز همچون دیگر ملت های جهان به ادبیات زننده و به دور از عقل و منطق ترامپ واقف هستند و اینگونه ادبیاتی که وی در باره ملت بزرگ افغانستان به کار برده در واقع توهین به خود و مردم آمریکاست و باعث بی آبرویی بیشتر وی در میان مردم این کشور و بی اعتبار شدنش می شود.

مالکی اذعان کرد: وقتی یک فرد به عنوان رئیس جمهور یک کشور به ملتی که در اعماق تاریخ حضور داشته و صاحب نظر است توهین کند موجب بروز اشکالات جدی برای وی در کشورش خواهد شد، آمریکایی ها به این نتیجه رسیده اند که ترامپ نمیتواند زبان گویای ملت آمریکا در دنیای امروز باشد همچنین همه ملت های مسلمان جهان  نسبت به این توهین آشکار عکس العمل نشان داده و آن را محکوم کردند.

اظهارات نسنجیده ترامپ از دشمنی او با اسلام نشات می‌گیرد
این کارشناس مسائل سیاسی و منطقه ای با تاکید بر اینکه اظهارات نسنجیده ترامپ از عدم شناخت درست وی نسبت به جهان امروز و روحیه جنگ ستیزش نشاًت میگیرد، گفت: ترامپ با روحیه جنگ ستیز و ضد اسلامی خود با جهان اسلام دشمنی دارد و اگر پس از چندسال صاحب نظران اسلامی متوجه این حقیقت نشده و آن را بیان نکرده اند جای اشکال دارد.

وی افزود: نمونه ای از دشمنی ترامپ با جهان اسلام را میتوان در حمایت بی بدیل وی از داعش، گروهک های تروریستی، جنگ یمن و ایجاد تنش در خاورمیانه و یا توهین بی سابقه به مسلمانان و اعلام حمایت همه جانبه از اسرائیل، همه و همه دلیلی بر دشمنی این فرد با اسلام است.

مالکی با بیان اینکه کشورهای عربی قربانیان ترامپ هستند، بیان کرد: کشورهای چون عربستان، امارات و دیگر کشورهای عربی منطقه باید بدانند قربانیان اصلی ترامپ هستند و او با سوء استفاده از آنان به دنبال نابودی اسلام و پر کردن جیب آمریکاست و این کشورها پازل های سیاست اسلام زدایی ترامپ و دولت آمریکا خواهند بود.
 
انتهای پیام/
دوشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۲۲
کد مطلب: 14933
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *