800
۰
خالد القدومی در گفتگو با مهر:

«شهید سلیمانی» تجربیات فنی خود را به مقاومت فلسطین منتقل کرد

نماینده جنبش «حماس» در ایران با اشاره به نقش شهید سلیمانی در حمایت از فلسطین در جنگ‌های رژیم صهیونیستی علیه غزه، گفت: شهید سلیمانی تجربیات فنی خود را به گروه های مقاومت در غزه منتقل کرد.
«شهید سلیمانی» تجربیات فنی خود را به مقاومت فلسطین منتقل کرد
به گزارش شستون؛ به نقل از خبرگزاری مهر، رامین حسین‌آبادیان: کمتر از دو هفته تا اولین سالروز شهادت سردار سلیمانی باقی مانده است؛ سرداری که همواره در طول دوران نقش آفرینی خود در جبهه‌های مختلف نظامی و دیپلماتیک از مسأله فلسطین به صورت تمام قد حمایت به عمل آورد. گروه‌های مقاومت فلسطین جملگی بر نقش آفرینی متمایز شهید سلیمانی در حمایت از قدس و مسأله فلسطین اتفاق نظر دارند.
در همین ارتباط، مهر گفتگویی را با «خالد القدومی» نماینده جنبش مقاومت اسلامی «حماس» در ایران ترتیب داده است. وی در جریان این گفتگو تأکید کرد: اقداماتی که حاج قاسم سلیمانی انجام داد موجب قدرتمندتر شدن هرچه بیشتر گروه‌های مقاومت در فلسطین شد.
نماینده جنبش حماس افزود: رابطه حاج قاسم سلیمانی و جنبش مقاومت اسلامی حماس مبتنی بر اصلِ برادری بود. در این رابطه، یک قبله واحد و یک هدف واحد وجود داشت و آن هدف، نابودی نهایی رژیم صهیونیستی بود.
القدومی در ادامه یادآور شد: ترور شهید سلیمانی خسارت بزرگی برای امت اسلامی بود اما آمریکایی‌ها از رهگذر این جنایت نتوانستند موجبات تضعیف مقاومت در منطقه و فلسطین را فراهم کنند. در ادامه مشروح گفتگو با نماینده جنبش مقاومت اسلامی حماس در ایران را مطالعه می‌کنید؛
*همانطور که می‌دانید ما در حال حاضر در آستانه فرا رسیدن اولین سالروز شهادت حاج قاسم سلیمانی هستیم. ارزیابی شما از نقشی که این فرمانده نظامی در حمایت از مقاومت به ویژه در جریان جنگ‌های پی در پی رژیم صهیونیستی علیه نوار غزه برعهده داشت، چیست؟
در خصوص نقش آفرینی شهید سلیمانی در حمایت از مقاومت فلسطین باید این نکته را بگویم که دشمنان خیلی بیشتر از دوستان نسبت به این نقش آفرینیِ برجسته آگاهی دارند. شما زمانی که می‌بینید دشمن چگونه پس از شهادت این فرمانده بزرگ به شادی و پایکوبی پرداخت، متوجه این مسأله می‌شوید.
نقش آفرینی این شهیدِ قهرمان در حمایت از گروه‌های مقاومت فلسطین تنها در انتقال تجربیات فنی و یا حمایت نظامی محدود و محصور نمی‌شد، بلکه ابعاد و زوایای دیگری نیز داشت که ازجمله آنها حمایت‌های روانی و معنوی بود.
همین رویکرد و ماهیت اندیشه‌ای حاج قاسم سلیمانی بود که منجر به شهادت او شد. اندیشه او مبتنی بر این موضوع بود که مسأله فلسطین، عامل وحدت بخش جهان اسلام است. او قویاً به این واقعیت اعتقاد داشت که همگان باید در پشت مسأله فلسطین با یکدیگر متحد شوند. شهید سلیمانی، دشمن صهیونیستی را دشمن مشترک و شماره یک امت اسلامی می‌دانست.
به خاطر همین رویکرد و نگرش بود که شهید سلیمانی در کنار برادران خود در فلسطین در یک سنگر واحد ایستاد. اقداماتی که حاج قاسم سلیمانی انجام داد موجب قدرتمندتر شدن هرچه بیشتر گروه‌های مقاومت در فلسطین شد. همانطور که گفته شد، شهید سلیمانی در زمینه انتقال تجربیات فنی به گروه‌های مقاومت فلسطین و نیز حمایت‌های نظامی از آنها نقش مهم و برجسته‌ای ایفاء کرد.
*شما به عنوان نماینده جنبش مقاومت اسلامی «حماس» در جمهوری اسلامی ایران می‌دانید که شهید سلیمانی روابط بسیار خوبی با گروه‌های مقاومت در سراسر منطقه داشت. رابطه سردار سلیمانی با جنبش مقاومت اسلامی «حماس» چگونه بود؟
رابطه حاج قاسم سلیمانی و جنبش مقاومت اسلامی حماس مبتنی بر اصلِ برادری بود. در این رابطه، یک قبله واحد و یک هدف واحد وجود داشت و آن هدف، نابودی نهایی رژیم صهیونیستی، آزادسازی قدس و فلسطین بود؛ هدفی که اکنون نیز همچنان پابرجاست. این ماهیت ارتباطی بود که میان شهید سلیمانی و جنبش مقاومت اسلامی حماس وجود داشت.
حاج قاسم سلیمانی بر این باور بود که مسأله فلسطین در واقع ستون فقرات امت اسلامی است و باید با تمام توان از آن حمایت به عمل آورد. این دیدگاه مشترک میان ما در جنبش مقاومت اسلامی حماس با حاج قاسم سلیمانی، موجب شد تا ارتباط‌مان بیش از پیش تقویت گردد.
*مهمترین و اساسی‌ترین هدف ایالات متحده آمریکا از متوسل شدن به جنایت ترور شهید سلیمانی در نزدیکی فرودگاه بغداد، تضعیف محور مقاومت در سراسر منطقه بود؟ اکنون که قریب به یک سال از این جنایت سپری می‌شود به نظر شما آیا آمریکایی‌ها به هدف خود دست یافته‌اند؟
این مسأله غیر قابل انکار است که ایالات متحده آمریکا یک شخصیت بسیار مهم در ساختار محور مقاومت را ترور کرد و به قتل رساند. در واقع، فقدان حاج قاسم سلیمانی یک خسارت بزرگ محسوب می‌شود و شاید بتوان گفت که خسارتی جبران ناپذیر نیز هست.
اما با تمامی اینها نمی‌توانیم بگوییم که آمریکایی‌ها از رهگذر چنین جنایتی موفق به تضعیف محور مقاومت در سراسر منطقه شده‌اند. این درست نیست. یکی از برکات خونِ شهید، تقویت این مسیر یعنی مسیر مقاومت است و بدون شک این گزینه، متوقف نخواهد شد. ترور شهید سلیمانی جنایت زشتی بود که ایالات متحده آمریکا مرتکب شد. آمریکایی‌ها با ارتکاب این جنایت، اشتباه بزرگی کردند.
ما از خداوند متعال خواستار آن هستیم که به قدرت و توانایی حرکت در مسیر این شهیدِ قهرمان را بدهد. ما باید بتوانیم مسیر این شهید را تکمیل کنیم؛ مسیری که به نابودی رژیم صهیونیستی و آزادسازی قدس منتهی می‌شود.
*به نظر شما تداوم مسیر شهید سلیمانی در عرصه حمایت از مقاومت و نیز وحدت بخشی به امت اسلامی چگونه میسر خواهد بود؟
ما اگر بخواهیم کاری کنیم که خون شهید سلیمانی پایمال نشود و به گونه‌ای عمل بکنیم که مسیر او در حرکت به سمت عزت و کرامت بخشیدن به امت اسلامی تکمیل شود، باید اندیشه‌ای را که او به خاطر آن به شهادت رسید، در خود پرورش دهیم.
یکی از اصلی‌ترین و اساسی‌ترین اصول حاج قاسم سلیمانی تقویت وحدت در ساختار امت اسلامی بود. بدون هیچ‌گونه شک و تردید می‌توان گفت که تقویت وحدت در ساختار امت اسلامی نتیجه بزرگی مانند تقویت مقاومت در منطقه را به دنبال خواهد داشت. تقویت وحدت و به تبع آن تقویت مقاومت در منطقه موجب پایان بخشیدن به اشغالگری رژیم صهیونیستی در فلسطین نیز خواهد شد.
 
 
چهارشنبه ۳ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۳۸
کد مطلب: 21392
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *