800
۰
مدیرکل هواشناسی خبر داد؛

خروج سیستان و بلوچستان از شرایط فوق بحرانی و اضطرار آبی/بیش از ۹۳ درصد مساحت استان همچنان گرفتار خشکسالی

محسن حیدری از خروج سیستان و بلوچستان از شرایط فوق بحرانی و اضطرار آبی خبر داد و گفت: بیش از ۹۳ درصد مساحت استان همچنان گرفتار خشکسالی است.
خروج سیستان و بلوچستان از شرایط فوق بحرانی و اضطرار آبی/بیش از ۹۳ درصد مساحت استان همچنان گرفتار خشکسالی
به گزارش شستون؛ محسن حیدری، مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان در گفت و گو با عصرهامون  بیان کرد: در حالی زمستان پربارش ترین فصل سال در سیستان و بلوچستان بوده که بارش های مونسون این الگوی پنجاه ساله را برهم زد و سبب شد تا تابستان امسال که تا پیش از این کم باران ترین فصل سال بوده است، به پر بارش ترین فصل شود

وی با بیان این که میزان بارش های نخستین ماه تابستان امسال را معادل ۴۵ برابر تمام بارش های زمستان گذشته استان اعلام و اظهار کرد: کم بارشی بی سابقه در زمستان گذشته دلیل این اختلاف است، چراکه تمام بارش های زمستان سال گذشته در سیستان و بلوچستان ۰.۴ میلی متر گزارش شد و شاهد کم بارش ترین زمستان استان در نیم قرن اخیر بودیم.

این مقام مسئول افزود: در پی فعالیت مونسون هند حداقل بیش از ۱۸ میلی متر از کم بارشی استان در سال زراعی در نخستین ماه تابستان جبران شد، همچنان در برخی نقاط استان شاهد این بارش ها هستیم، به گونه ای که بیشینه ارتفاع نقطه ای بارش ها به بیش از ۸۰ میلیمتر نیز رسیده است.

هنوز با کسری جدی بارش مواجه هستیم

وی تصریح کرد: بارش های تیرماه امسال استان بیش از ۲۷۰ درصد شرایط نرمال بارش های سه ماهه تابستان در بلندمدت بوده است، به طور معمول سالی ۴.۹ میلی متر از بارش های استان در تابستان می بارد.

به گفته حیدری، با وجود فعالیت خوب مونسون در تابستان اما بارش های این موقع از سال نقش قابل توجهی در جبران کسری بارش های ماه های سرد سال را نمی کند، چراکه در این موقع از سال به دلیل گرمای هوا هم تبخیر زیاد بوده و بارش ها از نوع رگباری است که در مقطع زمانی کم و در حجم بالا می بارد.

وی با بیان این که با این حال بارش های تیرماه، تا حدی استان را از شرایط فوق بحرانی و اضطرار آبی خارج کرد، گفت: هنوز با کسری جدی بارش مواجه هستیم و بر اساس آخرین خروجی برآورد وضعیت خشکسالی هواشناسی با شاخص SPEI ۱۰ ساله، همچنان بیش از ۹۳ درصد مساحت استان و ۱۰۰ درصد مساحت شهرستان های دلگان، زابل، فنوج، قصرقند و نیکشهر  درگیر درجات مختلف خشکسالی هستند.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت:  در صورتی که حدود ۱۵ سال متوالی جمع بارش سالانه استان بیش از ۱۵ درصد شرایط نرمال شود،  می توان گفت وضعیت بارش استان به حالت نرمال باز گشته است.

انتهای پیام/
شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۱۲
کد مطلب: 23208
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *