800
۰
بانوان سراوانی پیشرو در اهدای خون ؛

سراوان؛ بهترین پایگاه در حفظ و جذب اهدا کنندکان خون در سیستان و بلوچستان

با اهدای یک واحد خون می توان به سه نفر از نیازمندان، خون اهدا کرد و در این امر خداپسندانه شریک شد.
اهدای خون
اهدای خون
شهلی بر مسئول مرکز انتقال خون شهرستان سراوان در گفت و گو با شستون با بیان اینکه اهدای خون برای انسان مفید است، اذعان داشت: تجربه نشان می دهد امکان بروز سکته قلبی در افرادی که خون اهدا می کنند نسبت به افراد دیگر کمتر است.
وی در ادامه گفت: غلظت خون، فشار خون و نبض افراد اهدا کننده قبل از اهدا مورد پایش قرار می گیرد.
مسئول مرکز انتقال خون شهرستان سراوان تهیه خون سالم از نظر کمی و‌کیفی را از اهداف اصلی سازمام انتقال خون ایران عنوان کرد و افزود: افرادی که دارای وزن حداقل۵۰ کیلوگرم و سن آنها حداقل ۱۸سال و حداکثر۶۵ سال است و از سلامت کامل برخوردار هستند، می توانند با در دست داشتن کارت شناسایی معتبر خون اهدا کنند.
شهلی بر با اشاره به اینکه در سطح شهرستان سراوان یک مرکز انتقال خود وجود دارد، گفت: تیم های سیار در شهر های گشت و جالق هر سه ماه یک بار کار خون گیری را انجام می دهند.
وی فعالیت مرکز انتقال خون شهرستان سراوان را از سال۹۳ دانست و خاطر نشان کرد: با توجه به کمبود پزشک در این مرکز ، ۲روز در هفته را به  فعالیت خون گیری اختصاص داده ایم.
مسئول مرکز انتقال خون شهرستان سراوان با بیان اینکه متوسط اهدای خون توسط بانوان در کشور حدود۷٪است، تصریح کرد:۹٪ از اهدا کنندگان سراوان را بانوان تشکیل داده اند که وضعیت خوبی نسبت به شهرستان ها است.
شهلی بر ادامه داد: در سه ماهه اول سال۹۵ بالغ بر ۸۰۰ نفر اهدا کننده خون در این مرکز داشته ایم که حدود ۴۰٪ از نیاز های فرآورده های خونی شهرستان تأمین می شود.
وی تعداد اهدا کنندگان خون در شهرستان سراوان را حدود ۱۵ در هزار نفر عنوان کرد و افزود: با توجه به محدود بودن زمان خون گیری در این مرکز، میزان مشارکت اهداکنندگان مستمر بالای ۶۰٪ است.
مسئول مرکز انتقال خون شهرستان سراوان اذعان داشت: سازمان انتقال خون سعی دارد از کسانی که دارای بیماری های پر خطری هستند و شرایط اهدای خون را ندارند خون گیری انجام ندهد.
شهلی بر خاطر نشان کرد: مرکز انتقال خون شهرستان سراوان یکی از بهترین پایگاه ها در حفظ و جذب اهداکنندگان مستمر در سیستان و بلوچستان است.
وی در پایان افزود: تمامی ملزوماتی که در سازمان انتقال خون مورد استفاده قرار میگرد، استریل و یک بار مصرف هستند که امکان آلوده شدن فرد اهدا کننده به بیماری های خطرناک خونی وجود ندارد.
انتهای پیام/1319
شنبه ۹ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۴۸
کد مطلب: 1799
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *