800
۰
مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان خبر داد؛

افزایش ۳۰ درصدی عملیات تخلیه‌ و بارگیری بندر چابهار

قاسم عسکری گفت: در سال جاری بیش از ۳۰ درصد عملیات تخلیه‌ و بارگیری بندر چابهار نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد داشته است.
افزایش ۳۰ درصدی عملیات تخلیه‌ و بارگیری بندر چابهار
به گزارش شستون به نقل از عصرهامون؛ قاسم عسکری،  مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان بیان کرد: سه دستگاه جرثقیل دروازه‌ای(گنتری کرین) با هدف تسهیل و تسریع در عملیات تخلیه و بارگیری کانتینری از بندر شهید رجایی هرمزگان به بندر چابهار منتقل می‌شود.

وی افزود: نشست بررسی کارشناسی فنی انتقال این سه دستگاه جرثقیل به بندر چابهار با هیات اعزامی برگزار و هماهنگی‌های لازم نیز انجام شده است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بیان کرد: در راستای اهداف کلان و اجرای سیاست‌های توسعه‌ای سواحل مکران‌ و نیز تاکید مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی به منظور توسعه متوازن دریامحور، اشتغال‌زایی و ارتقای اسکله‌های کانتینری بندر شهید بهشتی چابهار و پذیرش خطوط کشتیرانی کانتینری، این تجهیزات به بندر چابهار افزوده خواهد شد.

وی با بیان اینکه توسعه بندرچابهار مورد تاکید رهبر معظم انقلاب است، گفت: با تصمیم مسئولان کشوری تاکید شده تا برخی طرح‌ها شامل راه‌آهن چابهار- زاهدان، ساخت فرودگاه چابهار، رفع موانع اجرایی فولاد سترگ مکران، گازرسانی به چابهار از مبدا ایرانشهر و تسریع در طرح‌های انرژی، شیمیایی و نفتی جاسک به عنوان فوریت‌های اقدامی برای توسعه سواحل مکران سریعاً تکمیل و بهره‌برداری شود.

عسکری با اشاره به عملکرد بندر چابهار در بحث تخلیه و بارگیری کالا، اذعان کرد: در سال جاری بیش از ۳۰ درصد عملیات تخلیه‌ و بارگیری بندر چابهار نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد داشته و میزان عملیات تخلیه و بارگیری کالا اعم از کالاهای اساسی، نفتی، غیرنفتی و کانتینری بندر چابهار به حدود دو میلیون تن رسیده است.

وی ادامه داد: میزان عملیات تخلیه و بارگیری کالاهای اساسی در بندر چابهار ۱۰درصد، کالاهای نفتی و پتروشیمی هفت درصد و کالاهای غیرنفتی ۴۹ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد داشته است.

وی با اشاره به اینکه ایمنی بندری چابهار در نیم‌سال نخست سال جاری ۴۱ درصد رشد داشته، عنوان کرد: همچنین ایمنی دریایی این بندر در این مدت نسبت به مدت مشابه سال ۱۴۰۰ رشد ۴۵ درصدی داشته است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان با بیان اینکه واگذاری فاز ۲ طرح توسعه بندر شهیدبهشتی به عنوان یک فرصت سرمایه‌گذاری خارجی به شمار می‌رود، اعلام کرد: مشخصات فاز دو طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار شامل احداث و تجهیز برای پهلودهی شناورهای نسل هشتم در طول یک‌هزار متر اسکله با ۳۵ هکتار محوطه کانتینری است و ظرفیت سالانه آن ۲۷ میلیون تن با آبخور ۱۹ متری است.

عسکری با تاکید بر ضرورت و تسریع در انجام مطالعات و احداث شبکه ریلی بندر چابهار، خاطرنشان کرد: انجام مطالعات احداث کریدور دسترسی بندر شهید بهشتی نیز امری ضروری است و در عین حال باید شاهد تامین و جایگزینی شناورهای خدماتی با اولویت یدک کش باشیم.

انتهای پیام/
 
دوشنبه ۹ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۰۳
کد مطلب: 25842
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *