800
۰
گزارشی از وعده های سلامت، که عملی نمی شود؛

سلامت زنان جنوب شرق کشور در انتظار وعده های مسئولان/ جمعیت 80 هزار نفری دلگان همچنان در انتظار پزشک متخصص زنان

سلامت و بهداشت حلقه مفقوده مسئولان بهداشت و درمان در استان پهناور سیستان و بلوچستان است.
سلامت
سلامت
به گزارش شستون، به نقل از دلگان پرس، در سیزدهم مهرماه امسال این پایگاه خبری گزارشی با عنوان شهرستان دلگان نیازمند پزشک متخصص زنان/ سردرگمی بانوان جنوب غرب سیستان و بلوچستان در خصوص نبود پزشک زنان و به خصوص پزشک متخصص زنان و زایمان انتشار داد.

بعد از انتشار این گزارش مهران امینی‌فرد معاون درمان دانشکده علوم پزشکی ایرانشهر در 16 مهرماه امسال در گفتگو با یکی از رسانه با وعده اینکه ظرف 2 هفته آینده پزشک متخصص زنان در این شهرستان مستقر خواهد شد.
وی افزود: متاسفانه یکی از معضلات و مشکلات اساسی ما در بخش بهداشت و درمان شهرستان دلگان نبود نبود یک پزشک متخصص زن در این شهرستان است.
معاون درمان دانشکده علوم پزشکی ایرانشهر گفت: این امر درمان زنان دلگان را به ویژه در بحث بیماری‌های خاص زنان با مشکل مواجه کردی و موجب نارضایتی مردم شهرستان شده است.
وی بیان کرد: در چند سال اخیر به دلیل بی‌توجهی به بیماری‌های زنان، مشکلات متعددی برای بانوان کشور و به ویژه زنان سیستان و بلوچستان به وجود آمده که نیازمند پیشگیری و درمان به موقع دارد و باید بیشتر به این امر توجه شود.
امینی فرد افزود: نبود پزشک متخصص زن و تکمیل نشدن بیمارستان در دلگان باعث بروز مشکلات جدی برای مردم شهرستان شده و در این راستا با پیگیری‌های انجام شده قرار است تا در دو هفته آینده این موضوع به سرانجام مطلوب برسد و یک پزشک متخصص زن به شهرستان اعزام شود.
معاون دانشکده علوم پزشکی ایرانشهر تصریح کرد: مشکل کمبود پزشک متخصص زن در منطقه بلوچستان نیازمند پیگیری ویژه است.

اما بعد از گذشت نزدیک به یکماه نه تنها هیچ پزشک زنانی در شهرستان دلگان مستقر نشده است بلکه  رییس دانشگاه  علوم پزشکی ایرانشهر به کلی این وعده معاون خود را تکذیب کرده است. ایرج ضاربان  رییس دانشگاه  علوم پزشکی ایرانشهر در گفتگو با خبرنگار ندای آفتاب، با اشاره به اینکه در هیچ کجای کشور در مرکز درمانی پزشک متخصص حضور ندارد ادامه داد: در شهرستان دلگان نیز همین گونه است و تا زمانی که بیمارستان این شهرستان تکمیل نشود، استقرار پزشک متخصص امکان پذیر نیست.
وی افزود: بیمارستان ده تخت خوابی دلگان  در حال ساخت است و با بیش از85 درصد پیشرفت تا دهه فجر امسال به بهره برداری می رسد. همچنین بیمارستان شهرستان فنوج نیز با 70 درصد پیشرفت  نیزدر حال ساخت است.

رییس دانشگاه  علوم پزشکی ایرانشهر ادامه داد: هم اکنون در شهرستان های ایرانشهر، سرباز و نیکشهر پزشک متخصص جدید استقرار یافته اند.
وی در خصوص کمبود پزشک متخصص در استان گفت: پزشکان متخصص بر اساس تعداد تخت های بیمارستان در هر منطقه مستقر می شود، درکشور به ازای هر هزار نفر، یک و هفت دهم تخت است و در استان این میزان حدود یک تخت است که کمترین تعداد تخت ها را شامل می شود.
ضاربان  با اشاره با اینکه بیشتر پزشکان متخصص در استان غیر بومی هستند گفت: با توجه به جمعیت 70 هزار نفری شهرستان دلگان استقرار پزشک متخصص زنان با شروع به کار بیمارستان این شهرستان دردستور کار است.

خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی دلگان پرس درصدد مصاحبه و گفتگو با رئیس و معاون دانشگاه  علوم پزشکی ایرانشهر در خصوص این موضوع بود، که هیچ کدام یک از مسئولان در خصوص نبود پزشک متخصص زنان و زایمان پاسخگو نبودند، اما این پایگاه خبری تا به نتیجه رسیدن این موضوع پیگیر خواهد بود.
هر چند موضوع سلامت و بهداشت زنان که به عنوان رکن اصلی خانواده هستند، باید در دستور کار مسئولان امر قرار گیرد اما این موضوع در شهرهای جنوبی استان سیستان و بلوچستان شاید برای مسئولان از اهمیت آنچنانی برخوردار نباشد و باید گفت که بهداشت و سلامت زنان در این استان حلقه مفقوده مسئولان وزارت بهداشت و درمان است.

گزارشی از مجید بامری
انتهای پیام/
يکشنبه ۹ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۵۵
کد مطلب: 3530
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *