800
۰

زنگ خطر فرونشست زمین در سیستان به صدا در آمد/ تردد کامیون ممنوع

فرسودگی شبکه فاضلاب سیستان موجب رانش و یا فرونشست زمین در ماه های اخیر در این شهرستان شده و حوادثی را برای شهروندان ایجاد کرده است.
rgehgesrh
rgehgesrh
به گزارش شستون، در سال های اخیر اخبار مختلفی در خصوص مشکلات آب و فاضلاب زابل در برخی رسانه ها منتشر شد که گودبرداری و راه اندازی های غیر اصولی شبکه فاضلاب مشکلات فراوانی را برای مردم این منطقه ایجاد کرده است حال این روز ها فرسودگی شبکه فاضلاب زابل سبب شده هر از چندگاه شاهد فرونشست و ایجاد گودال ها در برخی خیابان های این شهرستان باشیم . اواسط بهمن ماه بود که در خیابان شهید باقری زابل زمین فرونشست کرد و خیابان مسدود شد و همچنان مسدود است که مشکلاتی برای ساکنین و کسبه محل به وجود امده است و برای مدیران شهری انگار مهم نیست و اوضاع عادی شده است؛ با این وجود فاضلاب در برخی نقاط شهر نیز بالا زده که ادامه این روند نیز به زودی باعث ایجاد فروچاله هایی در این شهرستان می شود. یکی از شهروندان زابل ضمن ابراز نگرانی در خصوص فرونشست های اخیر عنوان کرد: در طی این مدت شاهد فرونشست های پی در پی در سطح شهر هستیم به طوری که هر روز در یک نقطه از شهر زمین فرو ریخته و حتی در بعضی مواقع ماشین ها در آن گیر می کنند.
  شبکه فاضلاب شهری زابل فرسوده است سنچولی به خبرنگار اوشیدا گفت: شبکه فاضلاب شهری زابل فرسوده و از استانداردهای لازم برخوردار نیست و این موضوع علاوه بر روان شدن فاضلاب در سطح شهر سبب نشست زمین و نابودی آسفالت شده که به کرات در شهر مشاهده شده است.
فرماندار زابل هوشنگ ناظری نیز چندی پیش در نشست خبری خود با اصحاب رسانه گفته بود: درموردجاری شدن روان آبها در شهر تنها می توان گفت: شهرزابل آمادگی کامل به جهت زیرساخت ها را ندارد و متاسفانه زیرساخت های شهری دارای مشکلات است و ما هم این موضوع راقبول داریم. مدیر آب و فاضلاب شهرستان زابل عنوان کرد: فاضلاب زابل فرسوده و دارای قدمتی بیش از بیست سال است و متاسفانه درآن از لوله ی آزبست که خاصیت خورندگی دارد استفاده شده است.   تردد کامیون تا اطلاع ثانوی در زابل ممنوع شد حبیب اعلایی در گفتگو با خبرنگار اوشیدا  گفت: در زمانی که فاضلاب در شهرستان زابل راه اندازی شد به دلیل وضعیت تکنولوژی در آن زمان از لوله آزبست تنها استفاده می شد بنابراین خوردگی در آن در دراز مدت موجب ریزش های مختلف و انسداد شبکه فاضلاب شده به طوری که در حال حاضر فاضلاب شهر زابل به نقطه ی بحرانی رسیده و امکان انسداد یکی از خطوط اصلی وجود دارد.
  وی ابراز داشت: فرسودگی شبکه فاضلاب شهری زابل سبب فرنشست های پی در پی در سطح شهر و نشتی فاضلاب شده بنابراین با توجه به موافقت فرماندار ویژه زابل از تردد کامیون ها در شهر به ویژه خیابان های طالقانی، باقری و مدرس در صورت صلاحدید مقامات مربوطه جلوگیری به عمل خواهد آمد. اعلایی تصریح کرد: انتظار می رود از تردد ماشین های سنگین در شهر خودداری شود چرا که طبق بررسی های انجام شده، ریزش و فرونشست زمین در نقاطی که سر نقطه اتصال دو لوله قرار داشته به وقوع پیوسته که علت آن لرزش هایی است که بر روی این لوله ها وارد شده و تنش ایجاد شده است. رییس اداره آب و فاضلاب شهرستان زابل خاطرنشان کرد: فاضلاب اصلی شهر در خیابان های مدرس، طالقانی و باقری جمع آوری می شود بنابراین باید از تردد ماشین های سنگین در آنجا خودداری شود.
منبع: عصر هامون
پنجشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۶
کد مطلب: 5627
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *