800
۰
گزارش شستون از دبستان تاریخی 22 بهمن:

مکان آموزشی آمیخته با تاریخ/ قدمت 86 ساله دبستان 22 بهمن سراوان

دبستان 22 بهمن سراوان یک بنای تاریخی است که در دوره پهلوی اول در سال 1309 هجری شمسی ساخته شده است.
ergbrege
ergbrege
به گزارش شستون، یکی از بناهای تاریخی شهرستان سراوان دبستان 22  بهمن است که در سال 1309 هجری شمسی به دستور سرهنگ باقر داور پناه توسط معمار کرمانی در سراوان ساخته می شود. قبل از انقلاب اسم این دبستان دهخدا بوده و پس از انقلاب اسلامی ایران به نام دبستان 22 بهمن نامگزاری می شود.
این نکان از زمان ساخت تاکنون به عنوان آموزشگاه از آن استفاده می شده است.
نمای این آموزشگاه آجری و دارای درب فلزی و پنجره های پوبی می باشد، که این درب و پنجره ها با گذشت زمان آسیب دیده و نیاز به مرمت و باسازی دارد.
آجر چینی این بنا بر بالای طاق نماها در عین سادگی از زیبایی خاصی برخوردار است و فضای آموزشی این مکان بیشتر مورد توجه معماران قرار داشته است.
این مکان هم اکنون تحت تملک اداره آموزش و پرورش سراوان است و سقف این نما از گج و بالای آن از کاه گل به مساحت 996 متر مربع پوشیده شده است.
این دبستان از دوقسمت اصلی و تکمیلی در زمینی به مساحت 3 هزار متر مربع و زیر بنای ساختمانی 912 متر مربع ساخته شده است که قسمت اصلی دارای 6 کلاس و چهار اتاق جهت انجام امورات اداری می باشد و هر کلاس دارای سه پنجره ایوان دار در ضلع جنوبی می باشد.
دیوار های این مجموعه خشتی- آجری  و دارای ضخامتی معادل 85 سانتی متر و ارتفاعی برابر 330 سانتی متر تا زیر طاق می باشد و سقف این ساختمان طاق آهنگ است.
قسمت تکمیلی این ساختمان دارای دو اتاق می باشد، که سقف آن طاق آهنگ بوده و دارای دو پنجره در دو ضلع شمالی و جنوبی می باشد و سقف برخی از اتاق ها از تنه خرما بوده و با طناب بافته شده است.
این بنا در شهر سراوان خیابان امام خمینی مقابل مسجد جامع علی ابن ابیطالب واقع شده است.
 
انتهای پیام/1675
 
شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۰۳
کد مطلب: 5753
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *