800
۰
رئیس بسیج جامعه زنان کشور:

مادران آمادگی پاسخگویی به سوالات فرزندان را داشته باشند

رئیس بسیج جامعه زنان کشور از مادران خواست که به دانش فضای مجازی مسلح شوند و آسیب‌های آن را بشناسند.
مینو
مینو
به گزارش شستون، مینو اصلانی در گفت وگو با ایسنا با اشاره به جایگاه زن در دین مبین اسلام و قرآن کریم، اظهار کرد: دیدگاه اسلام نسبت به زن یک نگاه انسانی است. به این معنی که زن به عنوان یک انسان می‌تواند تمامی مراتب رشد و کمال را طی کند.
وی با بیان اینکه زنان قرآنی علی‌رغم اینکه پیامبر نبودند اما به آنها وحی می شد، گفت: قرآن یک نگاه بسیار عمیق و کاملا تاثیرگذار نسبت به زن در جایگاه یک انسان دارد که در مراتب کمال حتی مورد خطاب خداوند قرار می گیرد و در مقام زهد بنده ای از بندگان خداست.
رئیس بسیج جامعه زنان کشور با اشاره به جایگاه رفیع انسان اعم از زن و مرد نزد خداوند، تصریح کرد: بسیاری از سوره های قرآن به نام زنان است که یک جریان اساسی درخصوص حضور موثر زن در طول تاریخ را نشان می دهد.
اصلانی مباحث فرهنگی را زیرساخت پذیرش تربیت دینی دانست و اظهارکرد: زیرساخت های فرهنگی اعم از جایگاه رفیع مادر و یا احترام قائل شدن فرزندان برای خانواده یک سرمایه فرهنگی است اما برای توسعه این سرمایه ها نیازمند نگاه تربیتی عمیق تر و به روزتری هستیم.
وی با بیان اینکه مادران نقش اساسی در مسیر توسعه سرمایه های فرهنگی بر عهده دارند، گفت: اگر مادران، فرزندانی صالح تربیت کنند که به دنبال پیشرفت کشور و تمدن سازی اسلامی باشند، در واقع به رشد فرهنگی جامعه کمک کرده‌اند البته خانواده ها با توجه به شرایط امروز نیاز به کمک مشاوران دینی دارند.
رئیس بسیج جامعه زنان کشور یکی از مهمترین گام های تربیتی را برقراری ارتباط بین مادر و فرزندان دانست و اظهار کرد: در دنیای جدیدی که جایگزین های زیادی برای برقراری ارتباط وجود دارد، مادران باید بتوانند جهت تبیین مسائل تربیتی از همان دوران کودکی با فرزندان در تعامل باشند.
وی با اشاره به شیوه تربیتی حضرت فاطمه زهرا(س) گفت: فرزندان حضرت زهرا(س) از همان خردسالی دارای هویت بودند و در تصمیم گیری ها مورد مشورت قرار می گرفتند لذا همراهی و حضور فرزندان در تصمیم گیری ها و هویت دادن به آنها در فرایند تربیت بسیار موثر است. این تفکر که کودکان متوجه بسیاری از مسائل نمی شوند، کاملا نادرست است.
اصلانی با بیان اینکه از دیدگاه قرآن و مکتب اهل بیت(ع) دوران کودکی زمان شکل گیری شخصیت انسان است، خاطرنشان کرد: پیامبر(ص) و حضرت امام علی(ع) با فرزندان خود بازی می‌کردند، زیرا بازی موجب برقراری ارتباط با کودک و در نهایت پذیرش مباحث تربیتی از سوی او می‌شود.
 وی از مادران خواست آمادگی پاسخگویی به سوالات فرزندان را داشته باشند و زمینه گفتمانی در خانواده را فراهم کنند و گفت: فرزندان باید مرجع پاسخگویی به سوالاتشان را در خانواده پیدا کنند، نه در بیرون زیرا پاسخ هایی که از بیرون دریافت می کنند در روند تربیتشان تاثیر منفی خواهد داشت. ایجاد فضای گفتمانی کمک می کند فرزندان با آرامش خاطر به سوال و جواب بپردازند.
رئیس بسیج جامعه زنان کشور با تاکید بر لزوم تقویت دانش رسانه‌ای خانواده ها در فضای فناوری اطلاعات تصریح کرد: مادران باید با فضای مجازی آشنا باشند و آسیب های آن را بشناسند، زیرا زمانی که مادران از آسیب زایی این فضا آگاهی داشته باشند فرزندان خود را تنها رها نمی کنند و در کنار هم از نکات مثبت آن بهره می برند.
اصلانی وظایف مادران را در دنیای امروز پیچیده تر دانست و گفت: مادر بودن صرف به دنیا آوردن فرزند نیست بلکه آنان باید وظیفه خطیر تربیت فرزندان را درک کنند و به دنبال افزایش دانش خویش جهت همراهی با فرزندان باشند.
وی از مادران خواست به دانش فضای مجازی مسلح شوند و خاطرنشان کرد: بسیج جامعه زنان یک جامعه آرمانی را به عنوان چشم انداز در نظر دارد و جامعه آرمانی جامعه‌ای خانواده محور است لذا برای رسیدن به این جامعه سه گام تعریف شده است.
اصلانی از اجرای طرح «مادران، پرچمداران مقابله با جنگ نرم» خبر داد و گفت: در اولین گام آموزش های گسترده ای را در قالب کارگاه های آموزشی درباره ابعاد و زمینه های جنگ نرم طراحی کرده ایم تا مادران آگاهی لازم را جهت مقابله با هجمه فرهنگی دشمن داشته باشند.
رئیس بسیج جامعه زنان کشور برگزاری کارگاه های آموزشی مهارت های زندگی برای دختران و نمایشگاه های صوتی و تصویری را از دیگر اقدامات آگاهی بخش دانست.
اصلانی با بیان اینکه مادر، اقتصاد خانواده را مدیریت می کند، گفت: بانوان سه نقش اساسی در اقتصاد مقاومتی دارند. اولین و مهمترین نقش کمک به تولید کالای داخلی با تربیت فرزندانی است که برای تولیدات داخلی ارزش قائل هستند و به رونق اقتصادی کشور کمک می کنند.
وی استفاده بهینه از انرژی و کمک به اشتغال خانگی را از دیگر عرصه های نقش آفرینی زنان در اقتصاد مقاومتی دانست و اظهارکرد: زنان همواره در کنار خانواده به تولید مشغول بوده‌اند لذا امروز بیش از پیش نیاز داریم که زنان در تولید و اشتغال خانگی حضور داشته باشند تا شاهد شکوفایی اقتصادی کشور باشیم.
اصلانی در پایان با بیان اینکه نیازمند نظام های منعطف در حوزه اشتغال برای حضور اجتماعی و اقتصادی زنان هستیم، گفت: الگوهای منعطف به بهره مندی از ظرفیت و توان فکری زنان در جهت پیشرفت کشور کمک می کند.
انتهای پیام
پنجشنبه ۳۱ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۰۹
کد مطلب: 6409
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *