800
۰
گزارش شستون از گونه های گیاهی رو به انقراض؛

سایه انقراض بر سر بادام کوهی کمیاب سراوان/وقتی آرچن به دسته تبر تبدیل می شود+تصاویر

آرچن یا بادام کوهی گونه ای کمیاب در شهرستان سراوان است که چوب آن به دلیل سختی زیاد توسط بومیان منطقه سراوان در تولید کج بیل استفاده می شود.
hresh
hresh
به گزارش شستون، در برخی مناطق دیده می شود که بیابان نشینان از چوب های درخت بادام کوهی جهت تهیه سوخت و زغال استفاده می کنند و در سراوان بومیان این منطقه به دلیل سختی بالای که چوب بادام کوهی دارد، از آن در تهیه کج بیل استفاده می کنند که این امر به تدریج باعث از بین رفتن اکثر رویشگاه های و رو به انقراض رفتن این گونه گیاهی شده است.

 محمد رفیع دهقان رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان سراوان در گفت و گو با شستون اظهار داشت: مردم بومی منطقه سراوان از چوب  گونه بادام کوهی برای درست کردن دسته کج بیل، تبر و بیل استفاده می کنند و به دلیل عدم آگاهی بومیان قطع بی رویی این گونه گیاهی باعث رو به انقراض رفتن آن شده است.
وی ادامه داد: بادام کوهی در ارتفاعات 2 هزار و 300 متری مناطق بم پشت، کله گان، نا هوک و سیاهان رشد می کند که گونه ای نادر و با ارزش در شهرستان سراوان محسوب می شود.

رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان سراوان خاطر نشان کرد: با توجه به آزمایشات انجام شده بر روی درخت آکاسیا و به علت استحکام زیاد تنه و شاخه های این درخت، می تواند جایگزین خوبی برای بادام کوهی باشد و از انقراض آن جلوگیری شود.
وی تصریح کرد: درخت آکاسیا به صورت آزمایشی در برخی از مناطق سراوان کشت شده و به ارتفاع 2 متر رسیده است و پس از بررسی های تکمیلی بذر این گیاه جهت انتشار در اختیار کشاورزان قرار می گیرد تا از قطع درختان بادام کوهی جلوگیری شود.
دهقان با بیان اینکه درخت بادام کوهی در مناطق کوهستانی در استان های فارس، خوزستان، بلوچستان، یزد ،ارا ک، كردستان، بختياري، تهران، ميانه و لرستان پراکنش جغرافیایی دارد، اذعان داشت: این گیاه دارای ماده ای به نام آمیکدالوزید است و از میوه های آن بادام تهیه می شود.
وی در ادامه مسهل، ضد کرم ،درمان سرفه و ناراحتیهای تنفسی، مسکن درد و برونشیت را از خواص دارویی این گیاه دانست و گفت: بادام کوهی بیشتر به صورت روغن یا ضماد و به شکل موضعی استفاده می شود.
رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان سراوان در پایان اظهار داشت: ساکنین محلی در صورت مشاهده هر گونه قطع درخت، آتش سوزی، تخریب و تصرف جهت اطلاع رسانی به سازمان جنگل داری و مراتع با شماره 1504 تماس حاصل کنند.
 
انتهای پیام/1675
دوشنبه ۹ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۴۱
کد مطلب: 8087
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *