800
۰

شکست در عمق وجود صهیونیست‌ها ریشه دوانده/ شهدا جان فدا کردند تا به راحتی زندگی کنیم

دبیرکل حزب‌الله لبنان با تجلیل از پایمردی و ایستادگی و مقاومت مردم لبنان در برابر تجاوز رژیم صهیونیستی در جنگ ۳۳ روزه تاکید کرد شهدا جان خود را فدا کردند تا در لبنان به راحتی زندگی کنیم.
hreheh
hreheh
به گزارش شستون، ،سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان در سخنرانی خود در مراسم مرکزی حزب الله در سالروز پیروزی مقاومت اسلامی لبنان در جنگ 33 روزه در منطقه سهل الخیام تأکید کرد که شهدا جان خود را فدا کردند تا همگی ما در اراضی لبنان با عزت و کرامت زندگی کنیم و امروز آنها با خوشحالی شما خوشحال هستند و چیزی که قلب آن‌ها را خوشحال می‌کند این است که لبخند را بر چهره شما ببینند.
وی در ادامه مطالبی در رابطه با سهل الخیام گفت و تأکید کرد چه این منطقه یکی از مهم‌ترین حماسه‌های ثبات و پایداری و دستاورد بزرگ میدانی را محقق کرد که بخشی از دستاوردهایی بود که در نهایت باعث یکسره شدن روند جنگ به نفع مقاومت و لبنان شد.
نصرالله به مقاومت این منطقه نظیر سایر مناطق مرزی لبنان و روستاهای داخلی این کشور در جنگ 33 روزه و ایستادگی مردم با وجود حملات هوایی و موشک باران توپ‌خانه‌ای و تلاش‌های دشمن برای پیشروی و کنترل میدانی این مناطق اشاره و تأکید کرد: چشمان دشمن صهیونیستی به الخیام گفته شده بود چرا که این منطقه ارزش معنوی و موقعیت جغرافیایی خاصی دارد ، اما عناصر مقاومت و اهالی منطقه مانند دیگر مناطق لبنان ایستادگی کرده و در برابر تجاوز صهیونیست‌ها با آنها مبارزه کردند.
وی در سخنان خود افزود: بیشتر این منطقه تخریب شد، اما ساکنان آن ، آن را بازسازی کردند چرا که اراده مقاومت و پایداری و اراده زندگی عزتمندانه و همراه با کرامت در آن موج می‌زند. ما چند سال پیش در این دشت در منطقه وادی الحجیر که کشتارگاه تانک مرکاوا بود، مراسم خود را برگزار کردیم و سهل الخیام در این زمینه در رتبه دوم قرار دارد و هولوکاست تانک های مرکاوا نامیده می شود.
دبیرکل حزب‌الله لبنان تأکید کرد تعداد اندکی از مردم در سهل الخیام باقی مانده بودند ، این در حالی بود که هزاران حمله هوایی و حملات توپ‌خانه‌ای و پیشروی یک لشکر نظامی کامل در این منطقه صورت گرفت، اما منطقه در این نبرد پیروز شد. این معادله جنگ جولای و واقعیت مبارزه آنهایی بود که به درستی خود را مردان خدا می دانند. این نمونه ای بود که  مقاومت در سهل الخیام و وادی الحجیر و مناطق دیگر جنوب ارائه کرد، اما چیزی که الان فرآروی آنها قرار دارد بسیار پیشرفته‌تر در تمامی ابعاد و بخش ها و در زمینه نیروی انسانی و تجربی مبارزاتی و امکانات است. یعنی اگر نیروهای زمینی وارد لبنان شوند ، دیگر منطقه سهل الخیام یا وادی الحجیر منتظر آنها نخواهد بود و شکست و رسوایی که در سال 2006 برای آنها رقم خورد، الان بد تر و شدید تر می شود.
سید حسن نصرالله تأکید کرد که بعد از گذشت 11 سال از جنگ، این شکست همچنان در ذهن سرکردگان اسرائیل و افکار عمومی آن حضور دارند و این موضوع نشان دهنده این است که این ‌شکست در عمق وجود اسرائیلی ها ریشه دوانده است. آنها همچنان جنگ جولای را بررسی می‌کنند و همچنان کمیته وینوگراد افراد مختلف را احضار می‌کند و تلاش دارند اطمینانی که جنگ جولای در میان افکار عمومی اسرائیل و ارتش اسرائیل و سرکردگان آن تخریب کرده بود را بازسازی کنند. آنها می‌خواهند این‌گونه وانمود کنند که دستاوردهایی داشته‌اند.
وی هدف از جنگ لبنان را سرکوب حزب‌الله و از بین بردن آن معرفی کرد و در عین حال گفت که اسرائیل از آن زمان تاکنون از افزایش قدرت خود سخن می‌گوید و این بدان معنا است که دشمن به شکست خود در جنگ سال 2006 اذعان می‌کند. آنها همچنان با این مشکل مواجه هستند و در تمامی کنفرانس‌های هرتصلیا محور اساسی ، حزب‌الله لبنان است و بعد از آن موضوع غزه مطرح می‌شود.
نصرالله تأکید کرد که پیروزی مقاومت و آزادسازی جنوب لبنان با شعار به دست نیامد، بلکه در نتیجه اقدام و مقاومت جدی بود. در سال 2006 نیز اگر مقاومتی صورت نمی‌گرفت و پایداری سیاسی رسمی انجام نمی‌شد، این پیروزی به دست نمی‌آمد.

دبیرکل حزب‌الله لبنان ادامه داد: در سال 2006 در لبنان مقاومتی ایجاد شد که شوخی و وقت تلف کردن سرش نمی شود و تعطیلات آخر سال ندارد و شبانه روز کار می‌کند و تمامی تحولات و توانمندی‌های دشمن و برنامه‌ریزی‌های آنها را بررسی می کند و برنامه‌ها و آموزش‌ها و تسلیحات خود را از بهترین نوع ممکن تقویت می کند و تحولات را با تمام جدیت و شفافیت دنبال می‌کند و اگر وارد درگیری شود ، از تجربه‌ها و نتایج آن استفاده می‌کند. شما مقاومت جدی را در پیش روی خود دارید که  این عناصر بهترین امکانات را در اختیار دارد و دشمن به خوبی می‌داند که مشکل از همین موضوع است. مقاومت با اخلاص و صداقت به دنبال تحقق اهداف بزرگ است و منافع شخصی و حزبی و فرقه‌ای را دنبال نمی‌کند.
وی ادامه داد: مقاومت هر روز قوی‌تر می‌شود و این چیزی است که دشمن نیز به آن اعتراف می‌کند. هر کسی که بر سرکوب مقاومت از طریق این جنگ تکیه کرده بود ، نا امید شده و ان‌شاءالله در آینده به صورت کامل نا امید خواهد شد.
سید حسن نصرالله تأکید کرد: هنگامی که بحث مقاومت مطرح می‌شود، من از دشمن سخن می‌گویم و موضوع محاسبات داخلی مطرح نیست. دشمن به این طرح و اعتقاد رسیده‌اند که جنگ آینده بر ضد لبنان ، با هر هدفی که صورت گیرد ، هزینه‌هایی غیر قابل مقایسه با جنگ گذشته دارد، دشمن از هزینه‌های بسیار زیاد صحبت می‌کند و برخی از آنها می‌گویند که این هزینه‌ها غیر قابل تحمل است. به همین علت است که درخواست‌هایی در میان برخی فرماندهان دشمن مطرح می‌شود که باید تحت هر شرایطی از جنگ با لبنان دوری کنند و این جنگ تنها باید در موردی مطرح ‌شود که هیچ گزینه‌ای باقی نمانده باشد.
وی ادامه داد اسرائیل امروز به مقاومت احترام می‌گذارد، چرا که می‌داند مقاومت قوی است. بعد از معادله منابع آمونیاک امیدواریم که آنها در زمینه تأسیسات اتمی دیمونا تجدیدنظر کنند ، چرا که این مشکل خطرناک‌تر است و باید آن را مورد بررسی قرار دهند. دشمن خوب می‌داند که جنگ نظامی نمی‌تواند به اهداف خود در ریشه‌کن کردن مقاومت دست پیدا کند و هزینه‌های آن بسیار بالا خواهد بود. از سوی دیگر نمی‌تواند در برابر افزایش قدرت حزب‌الله ساکت بنشیند ، لذا به روش‌های دیگری پناه آوردند که می‌طلبد همه در برابر آن مقاومت کنند.
نصرالله خاطرنشان کرد که اسرائیلی‌ها روی دولت دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا و فشارهای وی برای رسیدن به این هدف بر ملت لبنان و دولت و دوستان حامی حزب الله حساب کردند و هر کسی که سخن مثبتی راجع به حزب‌الله مطرح کند ، با فشار و تهدید مواجه خواهد شد. آنها قانون تحریم‌های مالی را اعمال کردند و نباید در برابر این قانون تسلیم شد. من می‌گویم که دولت آمریکا با تمامی ابزارهای خود نمی‌تواند آسیبی به قدرت مقاومت و اراده آن و افزایش توان آن در لبنان وارد کند.
وی خطرناک‌تر از موضوع تحریم‌ها را فشار و ترساندن روانی کشورها و دولت‌ها و احزاب و شخصیت‌های مختلف در لبنان و خارج از این کشور توصیف و تأکید کرد که هنگامی که ترامپ می‌گوید آمریکا و دولت لبنان در جنگ بر ضد تروریسم که نماینده آن داعش و حزب اللله هستند، شریک اند، نمی داند که برخی در دولت لبنان و برخی از دوستان آمریکا در این کشور ادعا دارند که حزب‌الله کنترل دولت را در دست دارد. البته این ادعایی دروغ است ، چرا که ما کنترل هیچ دولتی را در دست نگرفتیم. ترامپ نمی‌داند که دولت لبنان هیچ جنگی را با داعش انجام نداده است.  
حسن نصرالله ابراز داشت که این آمریکا بود که داعش و تروریسم را ایجاد کند و حزب‌الله یکی از مؤسساتی بود که با تروریسم در منطقه مبارزه می‌کند. ترامپ خودش از نقش اوباما در ایجاد داعش سخن گفته است. حزب‌الله بخشی از مقاومت است که پروژه خاورمیانه بزرگ را در جنگ 2006 متوقف کرد و غزه نیز در جنگ‌های متوالی خود این اقدام را انجام داد. جنگ جولای همان جنگی است که پروژه خاورمیانه جدید در منطقه را به شکست کشاند.
دبیر کل حزب‌الله لبنان این حزب و سایر نیروهای مقاومت را قدرتی برای دفاع و حمایت و حفظ موجودیت لبنان دانسته و تأکید کردند که اتهاماتی که بر ضد این حزب مطرح می‌شود ، هیچ تأثیری در اراده آن ندارد. وی هدف از اظهارات مطرح شده توسط آمریکا در این زمینه را فشار بر ملت لبنان دانست و ابراز امیدواری کرد که لبنانی‌ها در پشت پرده شریک این بزرگ‌نمایی‌های آمریکا نشوند.
وی ادامه داد که بزرگ‌نمایی‌های بیشتر در پشت درهای بسته و در دیدارهای دیپلماتیک در مورد مسئولان لبنان انجام می‌شود. مسئولان لبنانی باید این مقایسه را انجام دهند که اسرائیل می‌گوید هرگز به لبنان حمله نخواهد کرد ، این در حالی است که دیپلمات‌های آمریکایی و اروپایی تهدید می‌کنند که اسرائیل به لبنان حمله می‌کند. وی ادامه داد: ما باید قوی باشیم . زمانی که اسرائیل دست به تهدید می‌زد و تهدیدات خود را اجرا می‌کرد، به پایان رسیده است.
دبیر کل حزب‌الله لبنان در ادامه سخنرانی خود تأکید کرد که اینکه اسرائیل نسبت به وجود چند درخت در نوار مرزی از لبنان شکایت می‌کند، نشانه آن است که از مقاومت می‌ترسد. اسرائیلی‌ها در گذشته لبنان را به حساب نمی‌آوردند اما هنگامی که ملت ما این جرأت را پیدا کرد که در نوار مرزی به ساخت و ساز بپردازد، به این معنا است که ما به قله رسیده ایم.
نصرالله در ادامه سخنرانی خود تأکید کرد از جولای 2006 تا جولای 2017 پیروزی جدیدی در جنگی دیگر به دست آمده که در چارچوب همان جنگ با اسرائیل تعریف می‌شود. اسرائیلی‌ها بیشترین وحشت را از اتفاقات عرسال و فلیطه دارند. گروه‌های تروریستی که اسرائیلی‌ها بر روی آن حساب می‌کردند، امروز در سوریه شکست خورده‌اند و امروز اسرائیل و آمریکا و تل آویو بر جنازه آن‌ها گریه می‌کنند و تلاش می‌کنند اجازه شکست داعش در سوریه را ندهند. اسرائیلی‌ها هنوز اصرار دارند که این گروه‌ها را پیروز کنند، چرا که با آنها همکاری دارند.
وی ادامه داد: قرار است طی روزهای آینده عناصر مسلح از تسهیلاتی که دولت سوریه برای آنها ایجاد کرده است ، استفاده کنند و از ارتفاعات عرسال به سوریه بروند. ارتش لبنان نیز تصمیم گرفته در منطقه استقرار پیدا کند و به این ترتیب تمامی خطوط تماس با داعش تحت کنترل خواهد بود و اگر ارتش این کار را انجام دهد، ما تمامی این مناطق را تخلیه خواهیم کرد.
نصرالله خاطرنشان کرد: برخی تلاش‌ها برای تضعیف اراده لبنانی‌ها وجود داشت ، اما اقدامی که میشل عون انجام داد، این تلاش‌ها را با شکست مواجه کرد و امروز با افتخار می‌توانیم بگوییم که تمامیت ملی واقعی در آزادسازی بخشی از اراضی لبنان که تحت سلطه داعش قرار دارد را در دست داریم و تصمیم قطعی در این زمینه گرفته شده و زمان آن در دست ارتش است. همه منتظر هستند و اوضاع به شکلی خوب انجام خواهد شد و امیدوارم که هیچ کس سقف زمانی برای این جنگ تعیین نکند ، همان طور که امیدوارم هیچ کس مقایسه هایی در این زمینه انجام ندهد. ما در برابر یک پیروزی سرنوشت‌ساز قرار داریم و داعش شکست خواهد خورد و این موضوع تنها به زمان و نحوه تعامل ملت لبنان با روحیه ملی‌گرایی و انسانیت بستگی دارد.
دبیرکل حزب‌الله افزود: پروژه‌ای که تیم مقابل در سوریه روی آن حساب کرده بود، سقوط کرده یا در آستانه سقوط است و باید کینه‌ها و رویاها و آرزوها کنار گذاشته شود. داعش بعد از تمام اقداماتی که انجام داد ، در دنیا کسی را پیدا نمی‌کند که از آن دفاع کند و معارضان مسلح در بدترین شرایط خود قرار دارند. مخالفان سیاسی نیز ضعیف هستند و برخی دولت‌هایی که از مخالف ترین دولت‌ها نسبت به سوریه بودند ، عقب‌نشینی کرده اند. فرانسه اذعان کرده که بشار اسد رئیس‌جمهور مشروع سوریه است و برخی از دولت‌های حاشیه خلیج فارس خود را کنار می‌کشند و واشنگتن می‌گوید که که نیروهای  مورد حمایت این کشور شکست خورده اند و در این زمینه بر سر منافع خود و منافع اسرائیل در سوریه با روس‌ها مذاکره می‌کند.
وی افزود: تمام دنیا بر اساس این واقعیت تعامل می‌کند که نظام و دولت سوریه باقی هستند. در این میان ما باید به دنبال منافع لبنان باشیم و کسی که نسبت به ایجاد هماهنگی با سوریه اعتراض می‌کند ، هیچ چیز نمی‌تواند به دست آورد.
نصرالله گفت: به لحاظ جغرافیایی و تاریخی منافع لبنان با سوریه بیشتر از منافع سوریه در کنار لبنان است و در بیشتر پرونده‌های موجود در لبنان ، ما نیازمند گفتگو با سوریه هستیم. بعد از پایان درگیری‌های جرود، ارتش در منطقه مستقر خواهد شد ، اما بدون هماهنگی طرف سوری این کار چگونه ممکن است انجام شود؟
وی تصریح کرد: منافع ملی ما ایجاب می‌کند که مرزهای ما باز باشد و با سوریه تفاهم داشته باشیم ، چرا که در آینده مرزهای این کشور با عراق و اردن باز خواهد شد و ما می‌خواهیم کالاهای لبنان را صادر کنیم. تمام لبنانی‌ها کشاورز و صنعتگر و تاجر هستند و نیازمند گفتگو با سوریه هستند. در زمینه پرونده مسائل امنیتی و بلوک‌های نفتی در شمال نیز این موضوع صدق می‌کند. ما باید محاسبات شخصی و سیاسی خود را کنار بگذاریم و در زمینه تعامل با سوریه به دنبال منافع ملی باشیم.
وی تاکید کرد که با وجود ریاست جمهوری جدید و نخست وزیر قدیم و جدید و رئیس مجلس نمایندگان و با وجود فضای ایجاد شده بعد از جنگ عرسال که ما نمی‌خواهیم آن را در راستای دستاوردهای حزبی خود به کار گیریم ، چرا باید این همه ترس و وحشت از هماهنگی با سوریه وجود داشته باشد. این موضوع به نفع لبنان است و ما می‌توانیم در این رابطه کمک کنیم.
نصرالله در بخشی دیگر از سخنان خود به تحولات و تراژدی انسانی موجود در یمن اشاره و تأکید کرد که میلیون‌ها نفر در این کشور در تهدید گرسنگی و مرگ قرار دارند. دنیا باید از آمریکا و عربستان بخواهد این تجاوز را متوقف کنند و تمامی ساکت های دنیا باید مسئولیت خود را بر دوش بگیرند. فریاد جهانی در این زمینه نیاز است.
وی همچنین به موضوع ربایش امام موسی صدر در این ایام اشاره و تأکید کرد که در این روزها یاد رهبر غایب ، سید موسی صد ر را گرامی می‌داریم و سلام و تقدیر خود را به این استاد و معلم بزرگ تقدیم می کنیم و می‌گوییم که فرزندانتان راه شما را کامل خواهند کرد و پیروزی جولای تنها بخشی از ثمره آن چیزی است که شما کاشته اید.
منبع: تسنیم
دوشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۰۲
کد مطلب: 8331
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *