800
۰
آیت الله شبیری زنجانی؛

استفاده از سبک ترانه و موسیقی در مداحی جایز نیست

آیت الله شبیری زنجانی گفت: استفاده از سبک ترانه و موسیقی در مداحی اگر مطرب باشد یا موجب تنزل و خفیف شدن مجلس عزا شود جایز نیست.
ز
ز
به گزارش شستون، به نقل از  باشگاه خبرنگاران جوان از قم، آیت الله شبیری زنجانی در پاسخ به این سوال که "بعضی از مداحان در مداحی از سبک‌های ترانه و موسیقی استفاده می‌کنند، آیا این کار جایز است" گفت: استفاده از سبک ترانه و موسیقی در مداحی اگر مطرب باشد یا موجب تنزل و خفیف شدن مجلس عزا شود جایز نیست.
این مرجع تقلید افزود: در غیر این صورت هم شایسته است اجتناب شود و چه خوب است از سبک‌های سنتی و مضامین عالی متناسب برای انعکاس این واقعه عظیم استفاده گردد.
 آیت الله شبیری زنجانی در پاسخ به استفتای دیگری اعلام کرد: گِل مالیدن و پابرهنه شدن در عزاداری، مانعی ندارد بلکه از مصادیق تعظیم شعائر و مستحب است.
وی در پاسخ به این سوال که آیا جایز است مداح یا سخنران در مجلس عزای حسینی مطالبی را به‌عنوان زبان حال بگوید؟ تا چه حد می‌تواند مطالبی که علم به وقوع آن ندارند را مطرح کند؟ خاطرنشان کرد: فی حد نفسه اشکال ندارد. اما باید دقت نمود که از حقیقت خارج نشده و مقام و منزلت اهل‌بیت علیهم‌السلام رعایت شود. چنانکه در موارد غیر جزمی به‌گونه‌ای مطرح شود که متکلم احتمالی بودن مطلب را درک نماید.
انتهای پیام/ش
سه شنبه ۴ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۰۸
کد مطلب: 8859
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *