800
۰

پیام بودجه ۹۷حرکت معنادار در تولیدکشور و نزدیک شدن درآمدها به یکدیگر و رفع تبعیض باشد/ توسعه کشور با بخشنامه‌ و دستورات اداری سامان نمی‌یابد

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: توسعه کشور با بخشنامه‌ و دستورات اداری سامان نمی‌یابد، تفاهم با نخبگان و توده مردم و متقاعد کردن آنان در اقدامات اصلاحی – اقتصادی ضروری است.
پیام بودجه ۹۷حرکت معنادار در تولیدکشور و نزدیک شدن درآمدها به یکدیگر و رفع تبعیض باشد/ توسعه کشور با بخشنامه‌ و دستورات اداری سامان نمی‌یابد
به گزارش شستون؛  دکترعلی لاریجانی در نشست علنی امروز (یکشنبه، 24 دی ماه) مجلس شورای اسلامی، در نطق پیش از دستور خود گفت: ابتدا لازم می‌دانم تصادف کشتی نفتکش جمهوری اسلامی که در طول هفته گذشته نگرانی زیادی را در جامعه ایجاد کرد و کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس پیگیری‌های لازم را از طریق دستگاه‌های مختلف را به عمل آورد و ستاد بحران به کمک دولت چین فعال شد.
رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: حادثه‌ای که برای نفتکش در هفته گذشته اتفاق افتاد؛بسیار تأسف‌برانگیز است و لازم است تا نهایت کار، کمیسیون امنیت ملی مجلس موضوع را پیگیری کند.
دکتر لاریجانی ادامه داد: حوادثی که در 20 روز گذشته در کشور اتفاق افتاد،از ابعاد مختلف در رسانه‌ها مورد بررسی قرار گرفت و در جلسه یکشنبه هفته گذشته نیز مسئولان امر گزارش‌هایی پیرامون حوادث به مجلس ارائه کردند،اهمیت موضوع و زوایای پنهان آن به نحوی است که همچنان باید مورد واکاوی بیشتر قرار گیرد،اما فصل مشترک اکثر این تحلیل‌ها اموری چند است.
وی تصریح کرد:مشکلات اقتصادی و بیکاری نگرانی‌هایی را در جامعه ایجاد کرده که انتظارات عمومی،سرعت عمل در حل آن است از طرفی حل امور پیچیده اقتصادی در کشور نیازمند زمان است، در چنین شرایطی ضرورت دارد اول دولت و مجلس متناسب با شرایط کشور از تحمیل فشارهای اقتصادی جلوگیری کنند، ثانیاً افزایش تولید محور اصلی بودجه سال آینده باشد و عمران کشور فرع بر هزینه‌های جاری تلقی نشود و نادیده انگاری صورت نگیرد، ثالثاً اگر در حل مسائل اقتصادی هر چه بیشتر از توان مردم استفاده شود و مردم مشارکت داشته باشند؛زمان حل مسائل کاهش می‌یابد و نیز به دلیل مشارکت مردم زمان طبیعی حل مسائل قابل درک می‌شود.
رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: لازمه تحقق امر مذکور این است که مسائل به روشنی برای مردم توضیح داده شود و راه‌حل‌های مختلف با آنان در میان گذاشته شود و با همفکری مردم گام های توسعه برداشته شود.
دکتر لاریجانی افزود: مسئولان توسعه کشور باید به کمک رسانه‌ها در حرکت‌های توسعه‌ای کشور، تفاهم لازم را با مردم اصل قرار دهند، توسعه با بخشنامه‌ و دستورات اداری سامان نمی‌یابد، تفاهم با نخبگان و توده مردم و متقاعد نمودن آنان در اقدامات اصلاحی – اقتصادی ضروری است.
وی ادامه داد: صدا و سیما و سایر رسانه‌ها در امور مذکور نقش مهمی خواهند داشت و باید وظیفه ملی خود را بشناسند و به درستی عمل کنند.
برای رفع تبعیض و نزدیک شدن درآمدها تلاش خواهد شد
رئیس نهاد قانونگذاری کشور افزود: تلاش‌های کمیسیون تلفیق بودجه در مجلس برای تنظیم بهتر بودجه سال آینده درخور تحسین است مخصوصاً گام‌هایی که در جهت رفع تبعیض در حقوق‌ها و پاداش پایان خدمت که برداشتند،ارزشمند بوده است. همه ما باید در مجلس تلاش کنیم پیام بودجه سال آینده حرکت معنادار در تولید،صادرات و عمران کشور و نزدیک شدن درآمدها به یکدیگر و رفع تبعیض باشد.
بانک مرکزی با سرعت بیشتری مشکلات سپرده‌گذاران را حل کند
وی افزود: برخی از مشکلات در کشور به وجود می آید که نیازمند سرعت عمل در حل آن است نظیر مسائلی که در موسسات اعتباری به وجود آمد. وقت زیادی در کشور صرف هماهنگ‌سازی در این زمینه شد و همین زمان باعث نگرانی سپرده‌گذاران شد؛هر چند که امروز در مراحل نهایی حل مشکلات قرار داریم اما بانک مرکزی می‌بایست با سرعت عمل بیشتری پیگیر حل موضوعات باشد.
اگر در جامعه فضای انتخابات به زمان تلاش و کار امتداد یابد،مانع توسعه می‌شود
دکتر لاریجانی تصریح کرد: کشمکش‌های سیاسی در جامعه ما به نحو آزاردهنده‌ای مردم را از صحنه سیاست فراری داده و باعث کاهش اعتماد شده، انتخابات یک ابزار مبارک برای مردمسالاری است به شرط آن که با روش متین و زمان مشخص مورد استفاده واقع شود اگر در جامعه، فضای انتخابات به درون زمان تلاش و کار امتداد یابد،انتخابات از حالت ابزار به هدف تبدیل می‌شود و عملا مانع توسعه می‌شود.
 منبع: دانا
يکشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۴۹
کد مطلب: 10023
مرجع : شستون
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *