800
۰
گزارشی از معضل بیکاری در جنوب سیستان و بلوچستان؛

رونق شغل های کاذب در بیکار ترین شهر کشور/بازار دست فروشان در تصرف لیسانسه های بیکار

آمار بالای بیکاری در شهرستان سراوان موجب شده است افراد جویای کار به شغل های کاذب همچون دست فروشی روی آورند و از این طریق امرار معاش کنند.
رونق شغل های کاذب در بیکار ترین شهر کشور/بازار دست فروشان در تصرف لیسانسه های بیکار
به گزارش شستون، بنا به گفته برخی از مسئولین شهرستان سراوان دارای رکورد بالاترین آمار بیکاری در کل کشور است که گاها مسئولین و امامان جمعه و جماعت این شهرستان از تریبون های مختلف خواستار رفع این معضل ازسوی مدیران ارشد کشوری شدند.
 یکی از شهروندان سراوانی در گفت و گو با شستون ضمن گلایه مندی از عدم وجود شغل در سراوان اظهار کرد: حدود یک سال و نیم است که ازدواج کرده ام، همه جا را به دنبال کار مناسب گشته ام، اما همچنان شغلی نیافتم.
وی در ادامه افزود: با توجه به عدم وجود شغل و بیداد بیکاری در این منطقه مجبور شده ام که به دست فروشی روی آورم.
این شهروند سراوانی اضافه کرد: روزانه بین 10 تا 15 هزار تومان درآمد دارد و از مسئول خواست تا با راه اندازی کارخانه و یا کارگاه های فعال این معضل را در سراوان ریشه کن کنند.

نادر سپاهی لیسانس حسابداری و یکی از جوانان جویای کار نیز به خبرنگار شستون گفت: با توجه به اینکه در این شهرستان نه کارخانه و نه کارگاه وجود دارد، مجبور شده است که به دست فروشی روی روی آورده است.
 وی افزود: دارای سه فرزند است که دست فروشی نمی تواند کل مخارج زندگی آنها را تأمین کند.
شهروند سراوانی با توجه به دور بودن این شهرستان از پایتخت، خواستار جذب سرمایه گذاران  بومی شد.
سپاهی با اشاره به ظرفیت خرمای موجود در این شهرستان گفت: خرما به عنوان سرمایه ملی در شهرستان می تواند زمینه اشتغال بسیاری از افراد جویای کار را فراهم کند که امید است کارخانه های فرآوری خرما به زودی در شهرستان راه اندازی شود تا سایه شوم بیکاری از شهر خارج شود.
 وی گفت: بسیاری از دوستانش دارای فوق لیسانس هستند که با توجه به عدم وجود شغل به مسافر کشی روی آورده اند.
مولوی سید عبدالصمد ساداتی امام جمعه اهل سنت شهرستان سراوان در  جلسه شورای اداری شهرستان سراوان که با حضور آیت الله عباسعلی سلیمانی نماینده ولی فقیه در استان سیستان و بلوچستان که در 5 دی ماه سال جاری برگزار شده بود، گفت: با وجود اینکه سراوان بالاترین میزان فارغ التحصیلان دانشگاهی در سیستان و بلوچستان را دارد اما بیشترین آمار بیکاری را نیز دارد .
وی به استفاده بهینه از مزیت مرز تأکید کرد و ادامه داد: مرز می تواند در راستای ایجاد اقتصاد مقاومتی گره بسیاری از مشکلات را باز کند  که سبب رونق و ایجاد اشتغال می شود.
امام جمعه اهل سنت شهرستان سراوان افزود:  مرز اگر خلوت باشد قطعا تردد گاه قاچاقچیان خواهد شد اما اگر رونق داشته باشد، مانع از ورود کالای قاچاق می شود.
حجت الاسلام و المسلمین مجتبی بامری امام جمعه شهرستان سراوان نیز دراین جلسه  آمار بالای بیکاری را موجب ناهنجاری های فراوان برشمرد و به استفاده از ظرفیت های این مرز توصیه کرد.


 انتهای پیام/ الف.د
دوشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۵۲
کد مطلب: 10040
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *