800
۰
با تصویب نمایندگان مجلس؛

بازگشت سرطان به چرخه زندگی ایرانی ها/ ازدیاد قلیان سراها در زاهدان نگران کننده است

در حالی وسایل و امکانات یک قلیان به جوانان در قلیان سراها و مغازه های شهر به طور آشکار عرضه می شد و ارگانی مانع این کار نبود که در روزهای اخیر قلیان توسط مجلس آزاد شد و این یعنی بازگشت سرطان به چرخه زندگی ایرانی ها.
بازگشت سرطان به چرخه زندگی ایرانی ها/ ازدیاد قلیان سراها در زاهدان نگران کننده است
به گزارش شستون؛ به نقل از عصرهامون، در حالی برخی از شهروندان زاهدانی در تماس با این پایگاه خبری از ازدیاد قلیان سراها در سطح شهر به ویژه خیابان جمهوری ابراز نگرانی کرده و خواستار رسیدگی به این موضوع شدند که گویا قرار نیست قل قل قلیان ها پایانی داشته باشد زیرا علی رغم آنکه در قلیان سراها و مغازه های شهر به طور آشکار وسایل و امکانات یک قلیان به جوانان عرضه و کسی و یا ارگانی مانع این کار نمی شود در روزهای اخیر هم مجلس آن را آزاد کرد.
قلیانی که تا دیروز همه از مضرات آن صحبت می‌کردند و برخی حتی آن را بدتر از سیگار و اعتیاد به آن را بیش‌تر از اعتیاد به هروئین می‌دانستند امروز آزاد شده است و به این ترتیب جوانان به راحتی مي‌توانند از تنها تفریح خود استفاده کنند.
تفریحی که تنها دست آویز جوانان برای فرار از بی کاری و کمبود تفریحات مفرح محسوب مي‌شود و دستاورد آن هم چروکیدگی پوست و پیری زود رس، تیرگی زیر چشم و لب ها و نیز زردی و پوسیدگی دندان ها، بیماری های قلبی و عروقی، سرطان ریه و غیره است.
 

اگر چه قبل از اینکه قلیان توسط مجلس آزاد شود هم عضو ثابت میهمانی ها و دورهم نشینی ها بود به گونه ای که هر جا پا مي‌گذاشتیم از رستوران های سنتی گرفته تا کافی‌شاپ، قهوه‌خانه و حتی پارک‌هاي کوچک و بزرگ، بساط قلیان پهن بود و برخی در حال چرخاندن ذغال بودند و برخی هم پای قلیان نشسته بودند تا نوبت برای پک زدن به آنها برسد.
علی ای حال از آنجایی که قلیان دروازه ورود به اعتیاد محسوب می شود امروز شاهد هستیم که عده ای برای اغفال قشر دانش آموزان و دانشجویان و کشاندن این آنها به سمت قلیان و به اصطلاح اعتیاد خاموش و سرد، در سر راه آنان وسایل قلیان را قرار می دهند و ترکیبات مخصوص تنباکو را با عسل، میوه، شهد و اسانس های خوش بو آمیخته می کنند تا طعم آن از جذابیت بیشتری بر خوردار باشد و یک حالت لذت و فرح بخشی در مصرف کننده ایجاد کنند که بیشتر این مواد افزودنی موجب آلرژی و حساسیت در مصرف کنندگان می شود.
در همین رابطه در تماسی که خبرنگار اجتماعی عصرهامون با عبدالرزاق پاکزاد مدیر گروه تخصصی بهداشت محیط و حرفه ای دانشگاه علوم پزشکی زاهدان داشت، وی در خصوص نگرانی والدین مبنی بر ازدیاد قلیان سراها در سطح شهر گفت: والدین از مجلس بپرسند که قلیان را آزاد کرد.
 

وی بیان کرد: این طرح باعث شد قلیان سراها از شمول اماکن عمومی خارج شوند یعنی ما نمی توانیم از آنها بازدید داشته باشیم.
پاکزاد با بیان اینکه همیشه عرضه تابعی از تقاضا است، افزود: اگر مردم استقبال نکنند قلیان سراها هم زیاد نمی شود؛ کاهش تقاضا یک کار فرهنگی است درکنار بهداشت همه دستگاه ها، جراید، رسانه ها و صداسیما، ادارات و سازمان های فرهنگی و خود مردم هم باید ایفای نقش کنند زیرا تنها چیزی که اکنون در این راستا به مردم کمک می کند کاهش تقاضا است که این مهم یک کار فرهنگی می باشد.
مدیر گروه تخصصی بهداشت محیط و حرفه ای بیان کرد: بُعد اقتصادی استفاده از قلیان هم این است که مردم پول می دهند تا سلامتی خود را به خطر بیاندازند.
انتهای پیام/
يکشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۵
کد مطلب: 10248
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *