800
۰
بخشدار جالق در برنامه ماه آفتاب مطرح کرد:

جالق؛ بهشت باستان شناسان/ سفره های غنی آب زیر زمینی در این منطقه وجود دارد

شهمیری گفت: در حالی که همه جا بحران آب وجود دارد، اما در این بخش با وجود سفره های آب زیرزمینی غنی، این بحران حس نمی شود و ۳۶ رشته قنات در این منطقه وجود دارد.
جالق؛ بهشت باستان شناسان/ سفره های غنی آب زیر زمینی در این منطقه وجود دارد
به گزارش شستون؛ مهمان شب گذشته ویژه  برنامه ماه افتاب عبدالحکیم شهمیری بخشدار بخش جالق شهرستان سراوان بود که در این برنامه گفت: انقلاب شکوهمند ۵۷ تا همیشه تاریخ امتداد خواهد داشت.
وی با بیان افتتاح و به بهره برداری رسیدن ۱۴ طرح و برنامه عمرانی در این بخش در چند روز اخیر، ادامه داد: طرح های دیگر این بخش در حال حاضر دارای ۸۰ و یا ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی هستند که در ایام دیگر مورد بهره برداری خواهد گرفت.
بخشدار جالق گفت: این بخش با پنج هزار و ۲۰ کیلومتر مربع وسعت و ۳۶ هزار نفر جمعیت طبق آخرین سرشماری، دارای ۱۵۰ کیلومتر مرز با کشور پاکستان است.
شهمیری با بیان وجود ۲۶ روستا در نقطه صفر مرزی، تعداد شوراهای اسلامی روستا را ۴۱، شورای شهر یک و تعداد دهیاری ها را ۱۷ دهیاری برشمرد که قرار است تعداد دهیاری ها به ۳۱ دهیاری افزایش داشته باشد‌.
وی بیان کرد: از ۴۸۰ اثر تاریخی شهرستان سراوان، ۱۵۴ اثر در بخش جالق وجود دارد که ۶۴ اثر به ثبت رسیده است ‌که امید می رود برای ثبت دیگر آثار گام های موثر برداشته شود.
بخشدار جالق یکی از دغدغه های مردم این بخش را ثبت آثار تاریخی این منطقه دانست و گفت: دره نگاران ناهوک با قدمت چندین هزاران سال، می توان آن را نگارخانه ایران نامید و همچنین مجموعه باستانی و تاریخی شیشه ریز که مجموعه ای از طلا، خندق و مقابر تاریخی است، شکوه و تمدن را به نمایش گذاشته است‌که می توان این منطقه به بهشت کاوش گران تبدیل شود‌.
شهمیری بزرگ ترین ظرفیت این منطقه را کشاورزی برشمرد و خاطر نشان کرد: در حالی که همه جا بحران آب وجود دارد، اما در این بخش با وجود سفره های آب زیرزمینی غنی، این بحران حس نمی شود و ۳۶ رشته قنات در این منطقه وجود دارد.
وی افزود: از مجموعه ۱۳ هزار هکتار نخیلات سطح شهرستان، ۹ هزار و ۱۰۰ هکتار مربوط به بخش جالق است که هشت هزار هکتار آن در دشت مک سوخته قرار دارد که به صورت دیم کشت می شود.
بخشدار جالق با توجه به مشارکت ۹۷ درصدی مردم این منطقه و رأی ۹۲ درصدی به روحانی، وظیفه دولتمردان را در این منطقه سنگین تر بیان کرد.
شهمیری اقتصاد مردم بخش جالق را وابسته به مرز دانست و تصریح کرد: در حال حاضر یک بازارچه مرزی در این منطقه فعال است و بازارچه مرزی جدید با رویکرد جدید مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.

انتهای پیام/الف.د
دوشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۱۲
کد مطلب: 10349
مرجع : شستون
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *