800
۰
​علمای اهل سنت در گفتگو با عصرهامون؛

اهل سنت اعتقادی به چهارشنبه سوری ندارند/ تخریب اموال عمومی حق الناس است

علمای اهل سنت می گویند چهارشنبه سوری پشتوانه دینی ندارد به همین دلیل مردم سیستان و بلوچستان از این مراسم استقبال نمی کنند.
اهل سنت اعتقادی به چهارشنبه سوری ندارند/ تخریب اموال عمومی حق الناس است
به گزارش شستون؛ به نقل از عصرهامون، با توجه به نزدیک شدن به چهارشنبه آخر سال و سوئ استفاده برخی جریان ها و گروه ها برای برهم زدن نظم و آرامش عمومی، دیدگاه علمای اهل سنت را در خصوص مراسم چهارشنبه آخر سال جویا شدیم که در ادامه آمده است.
نماینده مردم سیستان و بلوچستان در مجلس خبرگان رهبری  با بیان اینکه اهل سنت هیچ گونه اعتقادی به مراسم چهارشنبه سوری در چهارشنبه آخر سال ندارند، گفت: خسارت به اموال عمومی و افراد در این مراسم حق الناس محسوب می شود.
مولوی نذیر احمد سلامی در گفت وگو با خبرنگار عصرهامون با بیان اینکه اهل سنت هیچ گونه اعتقادی به مراسم چهارشنبه سوری در چهارشنبه آخر سال ندارند، اظهار کرد: اهل سنت چهارشنبه سوری را مراسمی پوچ می دانند.
وی با بیان اینکه ضرر برگزاری مراسم چهارشنبه سوری بیشتر از منافعش است، گفت: باید از اجرای این مراسم جلوگیری شود.
نماینده مردم سیستان و بلوچستان در مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: خسارت به اموال عمومی و افراد در این مراسم حق الناس محسوب می شود و از نظر دین اسلام جایز نیست.
وی با بیان اینکه چنین برنامه هایی از دسته رسومات باطلی هستند که باید از وقوع آن جلوگیری کرد، گفت: باید این رسم غیر اسلامی که در اذهان مردم جایگزین شده را به تدریج از بین برد.
 
چهارشنبه سوری پشتوانه اعتقادی ندارد
مولوی ساداتی امام جمعه اهل سنت سراوان در گفتگو با عصرهامون، بیان داشت: چهارشنبه سوری پشتوانه دینی و اعتقادی در بین شیعه و سنی ندارد.
وی با بیان اینکه در دین اسلام چیزی به عنوان چهارشنبه سوری وجود ندارد ادامه داد: شیعه و سنی در استان سیستان و بلوچستان همواره نشان داده اند که از رفتارهای خرافی استقبال نمی کنند.
وی به اثرات مخرب چهارشنبه آخر سال اشاره کرد و افزود: متاسفانه در سالهای اخیر شاهد آسیب دیدن اموال و افراد فراوانی در جریان این مراسم بودیم و آنچه عیان است اینکه هیچ مزیتی به جز آسیب دیدن برای مردم ندارد.
امام جمعه اهل سنت سراوان گفت: برگزاری مراسم چهارشنبه سوری ضررهایش بیشتر از منافعش است و پس هیچ عقل سلیمی از کار مخرب استقبال نمی کند.
وی در پایان خاطرنشان کرد: خوشبختانه در سالهای اخیر و باآگاه سازی جامعه تلفات و آسیب های ناشی از این مراسم کاهش یافته است که امیدواریم روزی برسد که دیگر این مراسمات که هیچ پشتوانه دینی ندارد تعطیل شوند.
چهارشنبه سوری از نظر دین اسلام مشروعیت ندارد
یکی از علمای اهل سنت زاهدان در این زمینه با اشاره به این نکته  که اهل سنت به آیین چهارشنبه سوری اعتقادی ندارند،  گفت: در دین اسلام اعیاد مشخص است، نوروز را هم به دلیل آنکه از رسم های دیرینه ایرانیان می باشد، جشن می گیریم و نباید به آن از دید مذهبی و دبنی نگریسته شود.
مولوی عبدالمجید مرادزهی در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون افزود: آتش از مقدسات زرتشتیان می باشد و برای آنها مقدس است.
وی ادامه داد: اینکه به واسطه چهارشنبه سوری جراحت، نقص عضو، سوختگی در بدن ایجاد شود اشکال شرعی دارد چرا که جان انسان امانتی در اختیار ما است و نمی توانیم هرکاری دلمان خواست انجام دهیم و به خودمان لطمه وارد کنیم چرا که این لطمه زدن به خود، مشروعیت عقلی، شرعی و عرفی ندارد.
وی اذعان کرد: متاسفانه چهارشنبه رسمی است که در حال تبدیل شدن به یک فرهنگ است و نباید مردم به این رسم و آئین ها اعتقاد و باور پیدا کنند.
این عالم اهل سنت با اشاره به ایجاد خسارت هایی به اموال عمومی در چهارشنبه سوری، اظهار کرد: صدمه زدن به اموال عمومی جنبه حق الناس دارد، همانطور که اجازه نداریم به خود و اموالمان تعدی و تعرضی انجام دهیم؛ به اموال مردم و بیت المال هم حق تعدی نداریم.
وی در پایان در توصیه ای به جوانان گفت: نباید کاری انجام دهیم که خاطر خانواده هایمان به دلیل اعمال ما رنجیده شود و بعد ها پشیمان شویم که چرا با شرکت در چهارشنبه سوری به خود صدمه ای وارد کردیم.
 
مردم شیعه و سنی سیستان و بلوچستان از مراسمات خرافی استقبال نمی کنند
مولوی عبدالحمید شه بخش از علمای اهل سنت نیز در این خصوص به عصرهامون گفت: شیعه و سنی به چهارشنبه سوری اعتقادی ندارند این مراسم از آیین زرتشت می باشد.
وی به عدم استقبال از چهارشنبه سوری در سیستان و بلوچستان اشاره کرد و ادامه داد: از آنجاییکه این مراسمات در دین اسلام جایگاه ندارند مردم استان از آن استقبال نمی کنند.
يکشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۲۵
کد مطلب: 10773
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *