800
۰
گزارشی از بکرترین و گمنام ترین تالاب ایران؛

تالابی بی نظیر که در خشکسالی ها هرگز خشک نمی شود/"زهکلی" مرواریدی در دل نخلستان های جنوب شرق+ تصاویر

تالاب چهار فصل زهکلی یکی از گمنام ترین و بکرترین تالاب های ایران است که در فاصله دو کیلومتری شمال مند بالا شهرستان دلگان سیستان و بلوچستان قرار دارد.
تالابی بی نظیر که در خشکسالی ها هرگز خشک نمی شود/"زهکلی" مرواریدی در دل نخلستان های جنوب شرق+ تصاویر
به گزارش شستون؛ به نقل از دلگان پرس، استان سیستان و بلوچستان مناطق گردشگری و بکری بسیار زیادی دارد که نه تنها برای بسیاری از مردم کشور بلکه برای مردم خود این استان ناشناخته است. مناطق گردشگری که در صورت توجه و رسیدگی می تواند قطب گردشگری منطقه و حتی کشور باشد.
دلگان یکی از مناطق جنوب غربی سیستان و بلوچستان است که مناظر گردشگری بکر و ناشناخته ای بسیار زیادی دارد، یکی از این مناظر تالاب زهکلی(زهکولی) مند بالا جلگه چاه هاشم شهرستان دلگان است، تالابی که هر چهار فصل سال آب دارد.

عبداللهی یکی از اهالی مند بالا جلگه چاه هاشم شهرستان دلگان در گفتگو با خبرنگار دلگان پرس با اشاره به اینکه تالاب زهکلی یکی از منحصر به فردترین تالاب های ایران است، اظهار کرد: این تالاب که در وسط نخلستان مند بالا قرار دارد حتی برای بسیاری از مردم این منطقه و مسئولان ناشناخته است.
وی با تاکید بر اینکه در سال های اخیر که بارندگی زیادی در این منطقه نبوده است، تالاب زهکلی آب داشته است، افزود: این تالاب محل زندگی پرندگان و انواع موجودات آبی است.
این شهروند جلگه ای با بیان اینکه تالاب زهکلی مند بالا باید از وجود زباله ها، فضولات حیوانی و سایر پسماندها پاکسازی شود، عنوان کرد: مسئولان محیط زیست تاکنون نسبت به این تالاب بی تفاوت بوده اند.

عبداللهی با اشاره به اینکه در صورتی که تالاب زهکلی معرفی شود، می تواند گردشگران بسیار زیادی به این منطقه جذب کند، اضافه کرد: این امر موجب رونق اقتصادی و گردشگری شهرستان دلگان خواهد شد.
وی با تاکید بر اینکه آب این تالاب از زه سفره های زیرزمینی است، خاطرنشان کرد: مناطق و مناظر گردشگری بسیاری در این منطقه وجود دارد، که نیازمند توجه مسئولان استان سیستان و بلوچستان است.
گفتنی است علی رغم اینکه دلگان از سال 1386 به شهرستان تبدیل شده است اما همچنان اداره محیط زیست ندارد و زیر نظر ایرانشهر اداره می شود.
انتهای پیام/
يکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۷
کد مطلب: 10824
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *