800
۰

چرا از سقف سفینه‌های فضایی عروسک آویزان می‌کنند؟

یکی از کار‌های اولیه در زمان نشستن فضانوردان در سفینه سایوز در موقع پرتاب، بستن یک عروسک کوچک با نخ به سقف سفینه است.
چرا از سقف سفینه‌های فضایی عروسک آویزان می‌کنند؟
به گزارش شستون، سال های درازی است که در عکس‌های داخل ناو سایوز در زمان پرتاب، عروسکی را می‌بینیم که با یک نخ از بالای سر فضانوردان آویزان است و آنرا " شاخص گرانش صفر" نام گذاری کرده‌اند. 
این عروسک‌ها که بر اساس علاقه و سلیقه فرمانده سفینه سایوز انتخاب می‌شود امروز برای آن‌ها حکم یک سنت و حتی به نوعی نقش "طلسم خوشبختی" را ایفا می‌کند. اما فلسفه واقعی وجود این عروسک نه طلسم خوشبخی که نکته ظریف دیگری است.
یکی از کار‌های اولیه در زمان نشستن فضانوردان در سفینه سایوز در موقع پرتاب، بستن یک عروسک کوچک با نخ به "سقف سفینه" است. این عروسک از زمان پرتاب تا حدود ۹ دقیقه بعد یعنی رسیدن به فضا، با توجه به جاذبه زمین و شتاب موشک، به شکل کاملا عمودی بر بالای سر فضانوردان آویزان می‌ماند، اما با ورود سفینه به مدار و خنثی شدن نیروی جاذبه در اثر حرکت سفینه در مسیر چرخشی به دور زمین، در فضا شناور می‌شود. شناور شدن عروسک به فضانوردان این نوید را می‌دهد که پرتاب به شکل درست انجام شده و آن‌ها به سلامت به مدار زمین رسیده اند و می‌توانند به پرواز فضایی ادامه دهند. طبیعی است که این لحظه و شناور شدن عروسک، برای کسانی که نخستین سفرشان به فضا را آغاز می‌کنند بسیار لذت بخش خواهد بود.
بیشتر بخوانید:‌ فضانوردان چقدر حقوق می‌گیرند؟
فرماندهان سفینه بنا به موقعیت زمانی و وقایع و یا حتی سلیقه خود، عروسک‌های مختلفی را انتخاب می‌کنند. عروسک پرنده خشمگین قرمز، خرس قهوه ای، آدم برفی و جغد صورتی از جمله عروسک‌هایی بودند که برای همین منظور به فضا برده شدند. آلکسی آوچینین فرمانده سایوز ام. اس-۱۰ برای ناو خودش عروسک یک سگ را انتخاب کرده که نعلی هم به عنوان طلسم خوشبختی بر گردن دارد!
البته همراه کردن "طلسم خوشبخی" و نعل اسب تنها عقاید و مراسم خرافی نیستند و هنوز برخی رسوم و آداب خرافی هستند که رعایت می‌شود و فضانوردان به آن اعتقاد دارند!
فلسفه آویزان کردن عروسک از سقف سفینه‌های فضایی چیست؟‌
فلسفه آویزان کردن عروسک از سقف سفینه‌های فضایی چیست؟‌
فلسفه آویزان کردن عروسک از سقف سفینه‌های فضایی چیست؟‌
فلسفه آویزان کردن عروسک از سقف سفینه‌های فضایی چیست؟‌
منبع:‌ ایسنا 
انتهای پیام/ 
 
شنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۳۰
کد مطلب: 12043
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *