800
۰

همه اما و اگرهای بسته حمایتی دولت/ بازنشستگان و بیمه‌شدگان تأمین اجتماعی منتظر بمانند

بسته حمایتی دولت با ابهاماتی روبرو است؛ اغلب مردم نمی‌دانند که آیا این بسته شامل حال آنها می‌شود یا خیر.چگونگی دریافت بسته،نحوه استعلام و مطالبی از این دست از جمله مواردی است که در این گزارش به آن پرداخته‌ایم.
همه اما و اگرهای بسته حمایتی دولت/ بازنشستگان و بیمه‌شدگان تأمین اجتماعی منتظر بمانند
به گزارش شستون؛ به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ بسته حمایتی دولت که از ماه‌های اخیر توسط وزارت رفاه در حال پیگیری و اجرا است با ابهاماتی روبرو بوده و بسیاری از مشمولان از آ‌خرین وضعیت توزیع بسته حمایتی خود مطلع نیستند و گاها بسیاری از خانواده‌ها، کارمندان یا کارگران و گروه‌های دیگر به عناوین مختلف به دنبال پاسخ روشنی به سوالات و ابهامات خود هستند.
بر همین اساس لازم است که تمام ابعاد این طرح حمایتی دولت روشن و مشخص شود که دقیقا مشمولان این طرح چه کسانی هستند، چه گروه‌هایی تاکنون بسته‌های خود را دریافت کرده و چنانچه خانوارها سوالاتی در این باره دارند به کجا مراجعه کنند.

براساس آخرین اطلاعات بدست آمده از دفتر مطالعات وزارت رفاه، تمام مستمری‌بگیران دائمی کمیته امداد و سازمان بهزیستی به همراه پشت نوبتی‌های آنها جزو گروه‌هایی هستند که بسته حمایتی خود را دریافت کردند؛ بنابراین افرادی که از دو نهاد بهزیستی و کمیته امداد به صورت موردی خدمات گرفته‌اند جزء این مشمولان محسوب نمی‌شوند چرا که پشت نوبتی یا مستمری بگیر دائمی نیستند.

از طرفی افرادی که هیچگونه رابطه مالی و بیمه ای با دولت ندارند هم نگران نباشند چرا که از طریق پایگاه اطلاعات ایرانیان شناسایی می شوند.

چه کسانی بسته حمایتی می گیرند؟
مددجویان کمیته امداد، بهزیستی، تامین اجتماعی، بازنشستگان کشوری و لشکری، بازنشستگان صندوق فولاد و مستمری‌بگیران بنیاد شهید و سایر اقشار از جمله گروه‌های دریافت کننده بسته حمایتی هستند.

همه کارکنان دولت براساس این مصوبه چه رسمی، پیمانی(براساس حکم کارگزینی)، قراردادی یا شرکتی باشند (براساس قرارداد) چنانچه قید شده باشد که زیر 3 میلیون تومان حقوق می‌گیرند مشمول این طرح می‌شوند.

تمام بیمه شدگان تامین اجتماعی در زمره دریافت کنندگان بسته حمایتی هستند و فرقی نمی‌کند که قراردادی باشند یا رسمی، فقط کافی است حقوق‌شان زیر 3 میلیون تومان باشد.البته فقط به سرپرست خانوار تعلق می گیرد و به حساب یارانه‌شان واریز می شود پس به دونفر بیمه شده در یک خانوار ۲ بار بسته داده نمی شود.لذا از ۱۳ میلیون بیمه شده ممکن است به نصف افراد تعلق گیرد و سایر افراد خانواده در سایر گروه ها مشمول دریافت بسته شوند.

این اطلاعات براساس ساختار خانوار هدفمندی یارانه ها است.

بسته حمایتی شامل حال کارگران بخش خصوصی نیز می‌شود ضمن اینکه به همه کسانی که قرارداد بیمه تامین اجتماعی دارند حتی اگر از بخش خصوصی باشند بسته حمایتی تعلق می‌یابد البته شرط حقوق زیر 3 میلیون نیز در این مرحله لحاظ می‌شود.

بسته ها چگونه واریز می شوند؟
بنابراین در مورد نحوه واریز این بسته ها باید گفت که در یک خانواده اگر یک یا چند نفر بیمه شده تامین اجتماعی باشند فقط به یک نفر،که همان سرپرست خانوار است، بسته حمایتی داده می‌شود.

براساس مصوبه دولت این بسته‌ حمایتی به حساب یارانه مددجویان کمیته امداد و بهزیستی، به حساب مستمری بازنشستگان و به حساب حقوقی کارکنان دولت واریز می‌شود.

مبلغ این بسته‌ها بین 100 تا 300 هزار تومان خواهد بود.

شناسایی افراد فاقد بیمه چگونه است؟

اینکه پرسیده می‌شود دولت چگونه افرادی را که حتی بیمه نیستند شناسایی می‌کند باید گفت که طرح به صورت جامع دیده شده و مرحله به مرحله جلو می رود؛ علاوه بر مشمولان کمیته امداد، بهزیستی، تامین اجتماعی، بازنشستگان کشوری و لشکری، بازنشستگان صندوق فولاد و مستمری‌بگیران بنیاد شهید، گروهی به عنوان سایر اقشار وجود دارد که دولت از طریق پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان آنها را شناسایی می‌کند که چند سال است در حال انجام است تجمیع این بانک‌های اطلاعاتی انجام شده و تنها شرط دادن بسته حمایتی به این افراد همان حقوق زیر 3 میلیون تومان است.

کدام گروهها بسته حمایتی خود را گرفته‌اند؟

اگر بخواهیم بدانیم که چه گروه‌هایی تا این لحظه بسته حمایتی خود را گرفته‌اند مددجویان کمیته امداد و بهزیستی، بازنشستگان لشکری و کشوری و بازنشستگان صندوق فولاد بسته حمایتی خود را دریافت کرده‌اند.سازمانهای مربوطه این افراد، لیست را فرستاده اند و این لیست ها به این دلیل است که جلوی هم پوشانی ها گرفته شود و افراد از دو یا چند جا بسته را نگیرند.

3 میلیون و 17 هزار نفر از مددجویان کمیته امداد و یک میلیون و 400 هزار بازنشسته باید تا این لحظه بسته حمایتی خود را دریافت کرده باشند.
بر این اساس تا کنون مددجویان کمیته امداد و بهزیستی به همراه بازنشستگان لشکری،کشوری و بازنشستگان صندوق فولاد سبد خود را دریافت کرده‌‌اند و پروسه پرداخت بسته جبرانی کارمندان دولت در حال انجام می باشد.
مشمولین قانون کار که تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی بوده و حقوق زیر سه میلیون تومان می گیرند، نیز به زودی بسته خود را دریافت خواهند نمود.

برای بازنشستگان تامین اجتماعی نیز بخش زیادی از اعتبار مورد نیاز تامین شده و فقط
بخش کمی باقی مانده که نامه نگاری های آن انجام شده است و ظرف چند روز آینده بسته هایشان پرداخت می شود.

هرچند تعداد اندکی از دستگاهها اقدام به پرداخت کرده اند که این امر خارج از مصوبه بوده چرا که طبق مصوبه دولت، وزارت رفاه اطلاعات را باید از دستگاههای اجرایی دریافت کند و بعد از رفع همپوشانی آنها را تایید و برای پرداخت اقدام کند.

مشمولانی که بسته خود را نگرفتند چه کنند؟

اینکه گفته می شود برخی از بازنشستگان هنوز بسته خود را نگرفته‌اند،این افراد باید به دستگاه مربوطه خود کنند(۹۵۶ مراجعه تاکنون انجام شده است.)
پس هرکدام مشکلی دارند به دستگاه مربوطه مراجعه کنند چراکه این موضوع به وزارت رفاه برنمی گردد.

تاچه زمانی بسته ها واریز می شود؟
در مورد اینکه آیا بازه زمانی برای پرداخت بسته ها وجود دارد یا نه باید گفت که وزارت رفاه به لحاظ شناسایی افراد و مشمولان مشکلی ندارد اما موضوعی که اهمیت دارد تامین اعتبارات لازم است که به سازمان برنامه و بودجه برمی‌گردد. از طرفی هر ماه اطلاعات افراد تغییر می‌کند که لازم است با در نظر گرفتن اطلاعات خانوار نسبت به برنامه ریزی اجرای دوره های بعدی اقدام نمود.

وزارت رفاه فقط مخصوص شناسایی افراد بوده که کارش را هم انجام داده و بودجه طرح تامین شود وزارت رفاه مشکلی برای اجرا ندارد.بودجه هم بسته به گروههای مختلف متغیر است.

اعتراض وارد نیست

پس طرح توزیع بسته حمایتی به صورت مرحله‌ای انجام می‌گیرد، زمانبندی خاصی دارد؛ بنابراین اگر تاکنون به سایر اقشار جامعه بسته‌ها نرسیده اعتراضی نکنند و لازم است که تا پایان اجرای طرح منتظر باشند چراکه ممکن است مشمول شده باشند و در هر مرحله بخشی از مشمولان بسته‌ها را می‌گیرند.
انتهای پیام/
شنبه ۸ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۰۲
کد مطلب: 13037
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *