800
۰

آماده باش سراوانی ها برای استقبال از مسافرین نوروزی/ از پاکسازی معابر تا برگزاری جشن "سراوان سرزمین نخل و نگاره"

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سراوان گفت: طبق برنامه ریزی انجام شده در جلسه ستاد نوروز ۹۸ مقرر شد در ۲۵ اسفند هر اداره یکی از معابر شهرستان سراوان را پاکسازی کند.
آماده باش سراوانی ها برای استقبال از مسافرین نوروزی/ از پاکسازی معابر تا برگزاری جشن "سراوان سرزمین نخل و نگاره"
حمزه ندرت زهی در گفت و گو با شستون اظهار کرد: بر حسب دستورالعمل ستاد اجرایی خدمات سفر کل کشور که به کل استان ها و شهرستان ها ابلاغ شده، در سراوان دومین جلسه ستاد خدماتی سفر  با حضور ۱۰ کمیته برگزار شده است.

وی افزود: کمیته امداد و نجات که بر عهده سازمان جمعیت هلال احمر شهرستان است، استقرار دو پایگاه جاده ای امداد و نجات در ورودی شهر، روستای کلپورگان و یک واحد سیار در روستای ناهوک از ۲۳ اسفند ۹۷ تا ۱۶ فروردین ۹۸ در دستور کار قرار داده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان سراوان ادامه داد: رئیس اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای نیز به نمایندگی از کمیته خدمات و حمل و نقل جاده ای مسئولیت ایمنی در تردد حمل و نقل مسافران و گردشگران نوروزی را بر عهده گرفته که کلیه نیروهای این اداره به صورت دو شیفت ارائه خدماتی همچون لکه گیری، نصب علائم راهنمایی و رانندگی در ورودی شهر و جاده ها را انجام می دهند.

ندرت زهی اذعان کرد: کمیته خدمات انتظامی و ترافیک شهری  بر عهده نیروی انتظامی قرار گرفت که آمادگی کامل را بر حسب دستور العمل همچون سنوات گذشته در بحث امنیت، کمپ های نورزی داشته اند‌، خواهند داشت.

وی گفت: شهردار سراوان نیز مسئولیت کمیته خدمات و  هماهنگی امور شهرداری ها را برعهده گرفت که استقرار و جانمایی کمپ گردشگری نوروزی در محل فلکه فرمانداری، روشنایی و تزئین سطح شهر، لکه گیری معابر و همچنین سرویس بهداشتی در میادین و جانمایی مکانی برای نماز از جمله خدماتی است که در قبل ایام نوروز قرار است انجام دهد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سراوان خاطر نشان کرد: اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان عهده دار کمیته نظارت و تنظیم بازار است که با برگزاری گشت های مشترک با ادارات وظیفه نظارت بر اقامتگاه ها، رستوران ها، نانوایی ها، قنادی ها و مراکز فروش کالاهای اساسی را دارد.

آمادگی مدارس جهت پذیرایی و اسکان مسافرین نوروزی در سراوان
ندرت زهی تصریح کرد: کمیته اسکان مسافرین نوروزی بر عهده آموزش و پرورش قرار گرفت که با تأکید درویش نارویی فرماندار شهرستان، مهمانسرای تمامی ادارات سطح شهر که دارای مهمانسرا هستند، مورد استفاده مهمانان نوروزی قرار گیرد.

وی در تکمیل مطلب فوق اضافه کرد: همچنین دو مدرسه در سطح شهر، مدرسه پسرانه نمونه امام سجاد (ع) و مدرسه دخترانه حضرت فاطمه الزهرا (س) و یکی از مدارس روستای جهانی کلپورگان جهت اسکان مسافرین نوروزی در نظر گرفته شده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان سراوان افزود: مدارس ناهوک و دو مدرسه در خود شهر جالق آماده پذیرای مهمانان نوروزی سال ۹۸ طبق هماهنگی با رئیس آموزش و پرورش بخش جالق می باشد.

ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به صورت دو شیفت در ایام نوروز
ندرت زهی اظهار کرد: در بحث کمیته بهداشت، سلامت و محیط زیست که بر عهده رئیس اداره شبکه بهداشت و درمان شهرستان قرار گرفت، مقرر شد بیمارستان ها به صورت کشیک قرار گیرند و همچنین مرکز درمانی هوشک، جالق و محمدی به صورت دو شیفت، تعدادی از داروخانه های شهرستان به صورت شبانه روزی به شهروندان و مسافرین نوروزی خدمات ارائه می کنند.

وی با بیان اینکه کمیته آمار که به صورت روزانه از خانه معلم ها و مدارس سطح شهرستان به فرمانداری و اداره کل میراث فرهنگی استان ارائه می شود بر عهده میراث فرهنگی قرار گرفت، خاطر نشان کرد: کمیته فضای مجازی و اطلاع رسانی به منظور آگاهی بخشیدن به گردشگران و مهمانان نوروزی وارد شهرستان می شود از دیگر کمیته های ستاد سفر این شهرستان بود.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سراوان ادامه داد: توزیع اقلام فرهنگی به اولین مسافرین نوروزی، استقرار چهار پایگاه اطلاع رسانی و گردشگری در شهر گشت، روستای جهانی کلپورگان، روستای ناهوک و سراوان از دیگر خدمات این اداره است.

برگزاری جشن نهم فروردین در موزه محلی سراوان
ندرت زهی در ادامه از برگزاری جشن نهم فروردین در محل موزه محلی شهرستان با عنوان «سراوان سرزمین نخل و‌ نگاره» خبر داد و افزود: در سراوان سه موزه محلی واقع در خیابان آزادی، موزه تاس و کپل واقع در روستای دزک و موزه زنده سفال کلپورگان در روستای جهانی کلپورگان آمادگی کامل پذیرایی از مهمانان و گردشگران نوروزی را دارند.

وی تصریح کرد: با تأکید فرماندار شهرستان در ۱۳ شب اول فروردین هر شب یک اداره شهرستان اقدام به برگزاری مراسمات جشن و سرور می کند.


اختصاص یک جایگاه سوخت به مسافرین و‌ گردشگران نوروزی
رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سراوان ادامه داد: در جلسه ستاد سفر نوروزی مقرر شد ستاد سوخت شهرستان یکی از جایگاه های سوخت و فرآورده های نفتی شهرستان را با نصب پلاکارت به تأمین سوخت گردشگران و مسافرین نوروزی اختصاص دهد.

ندرت زهی گفت: یکی از کارهای ارزشمندی که قرار است از ۲۵ اسفند در شهرستان اجرا شود، پاکسازی شهرستان با همکاری تمامی ادارات به ویژه آموزش و پرورش است که هر اداره موظف است با توجه به برنامه ریزی جلسه ستاد سفر نوروزی، نسبت به پاکسازی یک خیابان اقدام نمایند.

وی‌ با بیان اینکه در سطح شهرستان سراوان ۴۸۰ اثر تاریخی وجود دارد، گفت: در این شهرستان پنج روستای ناهوک، کلپورگان، کوهک، دزک و کله گان نمونه گردشگری آماده پذیرایی از مسافرین و گردشگران نوروزی است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سراوان  خاطر نشان کرد: روستای دهک در شرقی ترین نقطه کشور به زادگاه خورشید ایران معروف است که با غربی ترین نقطه کشور یک ساعت و ۱۷ دقیقه اختلاف ساعت وجود دارد.

ندرت زهی روستای دزک را گنجینه ای از آثار عنوان کرد که دارای موزه تاس و کپل، مسجد قدیمی جامع، قلعه بلقیس و قلعه خیر آباد است.

وی روستای ناهوک را یکی از روستاهای خوش آب و هوا و سرسبز شهرستان عنوان کرد که ۱۱ اثر تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی از جمله سنگ نگاره های دره نگاران با قدمت ده هزار ساله، نقاشی های صخره پیرگوان، نخلستان ها، فضای کمپ گردشگری ناهوک را دارد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سراوان تصریح کرد: روستای کلپورگان به عنوان اولین روستای صنایع دستی در سال ۹۶ در فهرست شورای صنایع دستی به ثبت جهانی رسیده است که سفال هفت هزار ساله بدون استفاده از چرخ سفالگری توسط بانوان بلوچ در این منطقه تولید می شود.
انتهای پیام/الف.د
جمعه ۲۴ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰۷:۴۳
کد مطلب: 13808
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *