800
۰

چگونه بر حسادت خود غلبه کنیم؟

یک روانشناس گفت: حس حسادت در انسان طبیعی است، اما در بیشتر مواقع این حس سلامت روان را مختل کرده و با تأثیر منفی بر زندگی، فرد را از موفقیت باز می‌دارد.
چگونه بر حسادت خود غلبه کنیم؟
به گزارش شستون؛ زهرا امام روانشناس و مشاور در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان، در خصوص چگونگی کنترل حسادت اظهار کرد: حس حسادت در انسان امری طبیعی است، اما در بیشتر مواقع این حس سلامت روان را مختل کرده و با تأثیر منفی بر زندگی، فرد را از موفقیت باز می‌دارد.
امام بیان کرد: کسانی که حسادت می‌ورزند، در واقع از نوعی احساس حقارت و کمبود رنج می‌برند و این افراد خود را برای جبران این کمبود‌ها ناتوان می‌بینند، به همین دلیل به موفقیت‌ها و خوشبختی دیگران حسادت می‌کنند.
این روانشناس گفت: این افراد احساس ناامنی می‌کنند و معمولا از احساس عدم ارزشمندی رنج می‌برند و گاهی اوقات هم حس برتری جویی و قدرت طلبی آن‌ها این حس منفی و آزار دهنده را برایشان به وجود می‌آورد.
وی تصریح کرد: معمولا این افراد نیازمند محبت و توجه هستند، اگر در کانون توجه قرار گیرند و احساس ارزشمندی، موفقیت و خوشبختی و محبوبیت کنند، حساسیت آن‌ها کم‌تر خواهد شد. لذا محبت و احترام به این افراد باعث به وجود آمدن حس مهم بودن و ایجاد امنیت روانی در آنان خواهد شد.
امام اضافه کرد: گاهی والدین یا اطرافیان با مقایسه کردن فرزندان شان با افراد دیگر، این حساسیت را در آن‌ها ایجاد می‌کنند. حال باید گفت که مردان و زنان دارای حس حسادت یکسان بوده، اما مردان بهتر می‌تـوانند این حس را پنهان کنند.
این روانشناس گفت: حسادت مستلزم ۴ شرط: مقایسه کردن (تو قابل مقایسه با من هستی)، احساس محرومیت (تو چیزی داری که من ندارم)، دوست داشتن نداشته‌ها (دوست دارم که آن را داشته باشم) و احساس بیچارگی (احساس بیچارگی می‌کنم که نمی‌توانم آن را داشته باشم) است.
وی ادامه داد: برحسادت خود غلبه کنید و فهرستی از مسائل و شرایطی که موجب برانگیخته شدن این حس در شما می‌شوند، تهیه کنید.
امام افزود: قدم اول برای مقابله با حسادت شناسایی این شرایط است، لذا احساس خود ارزشمندی را در خود تقویت کنید، همچنین حسادت معمولاً از احساس ناامنی و ارزش قائل نشدن برای خود نشأت می‌گیرد.
این روانشناس خاطرنشان کرد: مقایسه خود با دیگران اشتباه است، در هنگام مقایسه، شما مشغول تماشای نکات مثبت دیگری و تمرکز بر نقایص خود هستید. به جای آن با دیدن نقاط قوت دیگری، او و خود را به خاطر داشتن نکات مثبت تحسین کنید و به تقویت نقاط قوت خود بپردازد.
انتهای پیام/
 
 
 
پنجشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۰۸
کد مطلب: 14444
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *