800
۰

تطهیر یک نمایش ضداخلاقی توسط خبرگزاری دولتی/ بی توجهی مطلق به بیانیه پردیس تئاتر تهران درباره "منم آرش"

در حالی این روزها انتشار فیلم تمرین غیراخلاقی و خلاف شرع و قانون نمایش «آرش کمانگیر» در پردیس تئاتر تهران خبرساز شده است که خبرگزاری دولت یایسنا در اقدامی غیرحرفه ای دست به تطهیر این نمایش و گردانندگان و مجریان آن زده است.
تطهیر یک نمایش ضداخلاقی توسط خبرگزاری دولتی/ بی توجهی مطلق به بیانیه پردیس تئاتر تهران درباره "منم آرش"
به گزارش شستون؛ به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ درحالی این روزها نمایش «آرش کمانگیر» در پردیس تازه تاسیس تئاتر تهران در حال تمرین است که این مجموعه تمام امکاناتش را در اختیار گروهی قرار داده است که انتشار فیلمی از تمرین دور از موازین اخلاقی و اسلامی این نمایش حاشیه های زیادی را در فضای مجازی و رسانه ای ایجاد کرده است.
این نمایش که بصورت موزیکال و با حرکات موزون توسط کارگردان و نویسنده این نمایش نیما خسروی طراحی شده سراسر رقص و آواز است و در ان اختلاط زن و مرد به حدی است که بیشتر فضای غربی را در این نمایش اسطوره ای بازنمایی می کند.
مبنای موسیقی کار ترانه ای متعلق به یکی از خوانندگان پیش از انقلاب است و قرار است توسط بیش از صد و بیست بازیگر زن و مرد که همگی رقصنده هستند در سالن بسیار مجهز پردیس تئاتر تهران که متعلق به بیت المال است به احرا در آید.

ماجرا وقتی جالب تر می شود که می فهمیم آرش این نمایش یک زن است. دخل و تصرفی غیر اصولی که بیانگر آن است که عوامل این نمایش عامدانه از آن سود می جویند تا گیشه خود را تامین کنند.
 
واکنش پردیس تئاتر تهران: توقف و ادامه همکاری با این نمایش در دستور کار است
با انتشار خبر این فیلم در سایت دانا پردیس تئاتر تهران در جوابیه ای به آن واکنش نشان داد.
در این توضیحات روابط عمومی این مجموعه آمده است: نمایش «منم آرش» به کارگردانی «نیما خسروی» هنوز مجوز اجرای عمومی را از شورای نظارت و ارزشیابی اداره کل هنرهای نمایشی دریافت نکرده است. این نمایش در بازبینی اولیه که توسط مجموعه پردیس تئاتر تهران اتفاق افتاد تمامی تذکرات لازم مبنی بر حرکات نمایشی غیر مرتبط ، رعایت شئونات اسلامی ، عدم استفاده از موسیقی غیر مرتبط، استفاده از آرایه های کامل لباس و چهره را دریافت کرده بود. قرار بر این بود که بازبینی نهایی نیز با حضور شورای ارزشیابی و نظارت اداره کل هنرهای نمایشی طی روزهای آتی و با رفع موارد تذکر داده شده صورت گیرد.
در ادامه این توضیحات آمده است: متن نمایش « منم آرش » از نهاد رسمی مرتبط دارای مجوز است و تا زمان تایید نهایی اجرا توسط شورای نظارت و ارزشیابی اداره کل هنرهای نمایشی با مجموعه پردیس تئاتر تهران فقط به عنوان محل تمرین قرارداد ثبت شده دارد. مبتنی بر مفاد این قرارد و آنچه در بند قبل اشاره شد کارگردان این نمایش می بایست از مفاد این قرارداد مبنی بر رعایت ضوابط و شئون اخلاقی به عنوان یکی از ضوابط حین تمرین رعایت های لازم را اجرایی می‌کرد که متاسفانه با وجود دریافت تذکرهای لازم در این مورد در انجام آن مرتکب قصور و بی اخلاقی شده است. مدیریت مجموعه پردیس تئاتر تهران هم در اقدامی توقف و ادامه همکاری با این نمایش را در دستور کار قرار داده است.
در خاتمه این توضیحات آمده است: پردیس تئاتر تهران به جهت تخطی گروه نمایشی «منم آرش» از مفاد قرارداد منعقده ضمن انعکاس موارد تخلف به اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پیگیری حقوقی و طرح شکایات در مراجع ذی صلاح قانونی به جهت صدمه به هویت فرهنگی هنری این مجموعه را در دستور کار قرار داده است.
 
واکنش شورای نظارت هنر‌های نمایشی: این نمایش هیچ گونه مجوز درخواستی از ما ندارد
سیدوحید فخر‌موسوی رئیس شورای ارزشیابی و نظارت اداره کل هنر‌های نمایشی درباره تمرین نمایش «آرش کمانگیر» در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: نمایش «آرش کمانگیر» در پردیس تئاتر تهران تمرین می‌شود و هیچ گونه مجوز درخواستی از ما ندارد. این نمایش به سیستم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز مربوط نمی‌شود. اینکه نمایش «آرش کمانگیر» بخواهد از مسیر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مرکز هنر‌های نمایشی و شورای ارزشیابی و نظارت عبور کند، تاکنون اقدامی صورت نگرفته و مدیریت پردیس تئاتر تهران بر عهده شهرداری است.
وی افزود: ما هم شنیدیم که این نمایش دو سه ماهی است که در پردیس تئاتر تهران تمرین می‌کند و نمی‌دانم چه کاری است که انجام آن چند ماهی است طول کشیده است
 
وارونه سازی و تطهیر نمایش ضداخلاقی توسط خبرگزاری دولتی
حالا که همه چیز اظهر من الشمس است خبرگزاری دولتی ایسنا در اقدامی عجیب و غیرحرفه ای با کارگردان این نمایش غیراخلاقی گفت و گویی ترتیب داده و سعی کرده است این اقدام حامی و کارگردان نمایش را تطهیر کند.
این رسانه با تعبیر حرکات فرم از رقص و اواز مختلط بازیگران این نمایش نوشت: این نمایش قرار بود در پردیس تئاتر تهران از چند روز آینده روی صحنه رود اما انتشار تصویری از تمرین این گروه که بعضی بازیگرانش در حال انجام حرکات فرم بودند سبب بروز حاشیه‌هایی شده است.

علاوه براین با توجه به اعلام روابط عمومی پردیس این نمایش هیچ گونه مجوزی برای اجرای نمایش از سوی اداره ارزشیابی هنرهای نمایشی نداشته است اما این رسانه به نوعی بازنمایی کرده است که انگار قرار بوده در چند روز آتی این نمایش به روی صحنه برود.
نکته عجیب تر اینکه کارگردان این نمایش هم برخلاف اعلام اداره ارزشیابی مبنی بر عدم درخواست مجوز از سوی تهیه کننده و مجری این نمایش به این اداره در گفت و با این خبرگزاری عنوان کرده است که برای اجرا درخواست مجوز دادیم و پس از بازخوانی متن و تأیید آن در اداره کل هنرهای نمایشی تاریخی را برای بازبینی تعیین کردند که پس از آن هم ضمن تأیید اولیه گفتند، کار به لحاظ کلی مشکلی ندارد اما با توجه به بزرگی پروژه باید حتماً چند روز مانده به اجرا با لباس کامل گروه و در دکور صحنه یک بار دیگر نمایش بازبینی شود. حتی برای تبلیغات هم به ما گفتند این کار بلامانع است که برای تبلیغات، بروشور و پوسترها را فرستادیم و پس از تأیید و مهر اداره کل هنرهای نمایشی روز چهارشنبه دوازدهم تیرماه برای بازبینی نهایی تعیین شد.
این درحالیست که این خبرگزاری پیش از این هم در اقداماتی مشابه دست به تطهیر جریانات سخیف و غیراخلاقی هنری زده است.
حال باید دید که در روزهای آتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران که حامی این نمایش است چه برخوردی با حواشی این نمایش خواهند داشت.
انتهای پیام/
سه شنبه ۱۱ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۴۳
کد مطلب: 14634
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *