800
۰

ادعای جدید ترامپ درباره کاهش تعهدات برجامی ایران

رئیس‌جمهور آمریکا در توئیت جدید خود مجدداً به کاهش تعهدات برجامی ایران واکنش نشان داد.
ادعای جدید ترامپ درباره کاهش تعهدات برجامی ایران
به گزارش شستون؛ به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در توئیت جدید خود مجدداً به اقدام ایران در خصوص فراتر رفتن از حد ذخیره اورانیوم غنی‌شده و کاهش تعهدات برجامی ایران واکنش نشان داد و آن را نقض توافق هسته‌ای دانست. وی مدعی شد ایران از مدت‌ها قبل از آنکه وی رئیس‌جمهور شود در حال نقض برجام بوده است.
وی در پیام توئیتری خود نوشت: «از مدت‌ها قبل از آنکه من رئیس‌جمهور شوم، ایران در حال نقض توافق هسته‌ای ۱۵۰ میلیارد دلاری (به علاوه ۱.۸ میلیارد دلار پول نقد) با آمریکا و دیگران که هیچ پولی پرداخت نکردند، بود و اکنون آن‌ها حد ذخیره (اورانیوم غنی شده) خود را نقض کردند. این خوب نیست».
رئیس‌جمهور آمریکا پیش از این نیز در واکنش به اقدام ایران در افزایش سقف غنی‌سازی اورانیوم به بالای ۳۰۰ کیلوگرم مدعی شد ایران با آتش بازی می‌کند!
یادآور می‌شود، یک سال پس از خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته‌ای ایران و همچنین ژست‌های عوام‌فریبانه مقامات این کشور مبنی بر آمادگی گفت‌وگو با ایران همزمان با فشار‌های تحریمی و همچنین بدعهدی طرف‌های دیگر برجام به ویژه کشور‌های اروپایی، سرانجام حسن روحانی، رئیس جمهور کشورمان ۱۸ اردیبهشت سال جاری در پاسخ به این گونه اقدامات، از توقف فروش مازاد اورانیوم غنی شده و آب سنگین خبر داد. بر این اساس، ایران محدودیت‌های مربوط به ذخیره‌سازی آب سنگین و اورانیوم غنی‌شده را رعایت نخواهد کرد. در عین حال، یک منبع آگاه روز گذشته ضمن تأیید عبور ذخایر اورانیوم ایران از ۳۰۰ کیلوگرم اعلام کرد که بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی بعد از توزین روز چهارشنبه هفته گذشته (پنجم تیر ماه)، مجددا وزن تولید مواد غنی شده ایران را اندازه‌گیری کردند و ذخایر ایران از سقف ۳۰۰ کیلوگرم عبور کرده است.
عبور ذخایر اورانیوم غنی‌شده ۳.۶۷ درصدی ایران از مرز ۳۰۰ کیلوگرم تاکنون واکنش‌هایی را به دنبال داشته است. عبور ایران از سقف‌ مجاز اورانیوم ۳.۶۷ درصدی ۶۴ روز بعد از ضرب‌الاجلی انجام می‌شود که شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران به کشور‌های باقی‌مانده در توافق هسته‌ای برای عمل به تعهدات خود به ویژه در حوزه‌های بانکی و نفتی صادر کرد.
ایران در بند هفت برجام متعهد شده بود طی مدت ۱۵ سال، ذخایر اورانیوم خود را در حد ۳۰۰ کیلوگرم «هگزافلوراید اورانیوم» با غنای ۳.۶۷ درصد یا معادل آن در سایر اشکال شیمیایی محدود کند.
انتهای پیام/
چهارشنبه ۱۲ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۱۸
کد مطلب: 14665
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *