800
۰
معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد در گفتگو با دانا عنوان کرد

مطالبه کاربران فضای مجازی برای محاکمه "خبرآنلاین" را حتما بررسی می کنیم/ گزارش اولیه ماجرا از سوی اداره کل مطبوعات داخلی به هیئت نظارت ارائه می شود

محمد خدادی با بیان اینکه موضوع خبر دروغ خبرآنلاین پیگیری و بررسی می شود، گفت: حتما این موضوع بررسی می شود، اساس سازوکار معاونت مطبوعاتی بررسی تمام ابعاد موضوع است و باید هم این کار را انجام بدهد.
مطالبه کاربران فضای مجازی برای محاکمه "خبرآنلاین" را حتما بررسی می کنیم/ گزارش اولیه ماجرا از سوی اداره کل مطبوعات داخلی به هیئت نظارت ارائه می شود
به گزارش شستون؛ «محمد خدادی»، معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفتگو با  شبکه اطلاع رسانی راه دانا در پاسخ به این سئوال که وزارت ارشاد چه برخوردی با خبرآنلاین به دلیل انتشار شایعه درروغ دختر آبی خواهد کرد، گفت: بر اساس روالی که وجود دارد هر رسانه ای که دچار خطا یا ادعای خطا بشود به طور طبیعی سازوکاری دارد که دبیرخانه یا هیئت نظارت بر مطبوعات و اداره کل مطبوعات داخلی آنرا بررسی و مستنداتش را مشاهده می کنند.
 
وی افزود: باید ابعاد موضوع از زوایای مختلف بررسی و از خود رسانه درباره علت و چرایی این موضوع سئوال شود و در نهایت همه این موارد جمع آوری و سطح بندی می شود؛ اگر خطایی صورت گرفته باشد در سطح تذکر باشد تذکر می دهند، اگر سهوی در کار باشه به فراخور آن برخورد می شود؛ یعنی در سطوح مختلف این کار از سوی هیئت نظارت بررسی می شود.  
 
معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه دو مرجع رسمی بر کار مطبوعات و رسانه ها نظارت می کنند، گفت:  دو مرجع در این زمینه وجود دارد. یکی اداره کل مطبوعات داخلی و دیگری دبیرخانه هیئت نظارت بر مطبوعات که هر دو سازوکار نظارت و بررسی دارند.
 
 
وی در پاسخ به این سئوال که معاونت مطبوعاتی ورودی به این موضوع داشته یا خواهد داشت؟ گفت: حتما هر موردی حتی اگر ادعا هم بشود مورد بررسی قرار می گیرد، چون وظیفه سازوکار قانونی این است که حتی اگر کسی ادعای خطا هم بکند بررسی صورت می گیرد اگر ادعا درست نباشد برخورد می شود و اگر درست باشد اعلام می شود.
 
 
خدادی در پاسخ به سوالی در مورد تشکیل کمپین محاکمه خبرآنلاین در فضای مجازی گفت: به دلیل اینکه ادعایی در این موضوع صورت گرفته است، طبیعتا به عنوان مرجع نظارتی وظیفه ما این است که موضوع را بررسی و عدالت و انصاف را به جا بیاوریم؛ هم حق رسانه محفوظ و هم حق مردم محفوظ است، هم اگر خطایی صورت گرفته باشد باید کمک بکنیم به اصلاح آن و پیشگیری بکنیم که تکرار نشود.
 
 
معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره اینکه آیا این مطالبه مردمی پیگیری و بررسی می شود؟ مطرح کرد: حتما این موضوع بررسی می شود، اساس سازوکار معاونت مطبوعاتی بررسی تمام ابعاد موضوع است و باید هم این کار را انجام بدهد، حتی اگر کسی ادعایی هم داشته باشد ما آن ادعا را هم بررسی می کنیم. 
 
 
وی در پاسخ به این سئوال که نشستی برای بررسی این موضوع در معاونت مطبوعاتی تشکیل می شود یا خیر، گفت: بررسی در هیئت نظارت که مرجع رسیدگی است منوط به تشکیل جلسه است، قاعدتا مرجع اصلی هم هئیت نظارت است که دبیرخانه آن در معاونت است، مرجع نظارتی عالی هئیت نظارت بر مطبوعات است که نماینده همه ارکان در آن هستند؛ قاعدتا در آنجا این نظارت صورت می گیرد و گزارش اولیه آنرا هم ما تهیه می کنیم. 
 
 
خدادی درباره اینکه موضوع تخلف خبرآنلاین چه زمانی مورد بررسی قرار می گیرد، گفت: اولین جلسه ای که هئیت نظارت بر مطبوعات تشکیل شود قاعدتا این گزارش ارائه می شود؛ مرجع نظارت بر رسانه هئیت نظارت بر مطبوعات است نه معاونت مطبوعاتی. هئیت سازوکاری قانونی دارد و نماینده سه قوه در آن حضور دارند و خود رسانه ها هم در آن نماینده دارند؛ گزارش اولیه تهیه می شود و خود اعضا هم بررسی می کنند، اگر تشخیص آنها تذکر باشد تذکر می دهند و اگر لازم باشد به قوه قضائیه ارجاع بدهند، ارجاع به دادگاه صورت می گیرد. 
 
 
معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد با تاکید بر اینکه معاونت مطبوعاتی و اداره کل مطبوعات داخلی گزارش خود درباره انتشار شایعه  دروغ دختر آبی را به هئیت نظارت بر مطبوعات ارائه می دهد، گفت: حتما این کار را انجام می دهیم.
 
انتهای پیام/
جمعه ۲۲ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۲۵
کد مطلب: 15417
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *