800
۰
تقابل مهره های سیاه و سفید شطرنج در سیستان و بلوچستان؛

کیش و مات شطرنج در دوئل مدیرکل و پیشکسوتان/ پورعنقا: اجازه اعمال مهندسی در انتخابات هیأت را نمی دهیم

یکی از پیشکسوتان شطرنج سیستان و بلوچستان ضمن ابراز نارضایتی از حال و روز این روزهای این ورزش در استان گفت: اجازه اعمال مهندسی در انتخابات هیأت شطرنج استان را نمی دهیم.
کیش و مات شطرنج در دوئل مدیرکل و پیشکسوتان/ پورعنقا: اجازه اعمال مهندسی در انتخابات هیأت را نمی دهیم
به گزارش شستون؛ به نقل از عصرهامون، چندی است که اتفاقات عجیب و غریبی در هیأت شطرنج سیستان و بلوچستان در حال رخ دادن است که صدای اهالی و پیشکسوتان این ورزش را حسابی درآورده است.

نارضایتی آنها از انتصاب سرپرست و بروز اختلاف بر سر تعیین ریاست هیأت کار را به جایی رسانده که 8 نفر از اعضا مجمع، از حضور در انتخاباتی که قرار بود برای انتخاب رئیس برگزار شود صرف نظر کرده و ظاهرا هم قرار نیست از تصمیم خود کوتاه بیایند.

احمد پورعنقا، یکی از اعضای هیأت شطرنج با سابقه ای بالا است که مدرک آموزگاری و داوری از فدراسیون جهانی شطرنج را داراست. او که نسبت به این موضوع به شدت معترض است صراحتا از اعمال مهندسی در انتخابات این هیأت سخن می گوید.

وی در گفت وگو با خبرنگار عصرهامون، با بیان اینکه قانون اجازه عزل و نصب مستقیم ریاست یا سرپرست هیأت را به مدیرکل نمی‌دهد و وی تنها می‌تواند فرد مورد نظر خود را به فدراسیون معرفی کند، گفت: 2مهر ماه 97 بود که با استعفا سرپرست قبلی که مساله عزل یا استفا شان هنوز مورد بحث است، طی ابلاغی از طرف مدیر کل ورزش و جوانان استان آقای فرشید ریگی فرد بدون هیچ سابقه و فعالیت در رشته شطرنج به سرپرستی هیأت استان منصوب شد.

وی افزود: برابر قانون، کاندید معرفی شده به فدراسیون در صورت تایید این نهاد می تواند برای 3 ماه متصدی منصب سرپرستی باشد و در صورتی که در پایان ماه سوم هم اتفاق خاصی نیفتاد و رئیس انتخاب و انتصاب نشد، فدراسیون این حق را دارد که به صلاحدید، حکم سرپرست فرد معرفی شده را برای سه ماه دیگر تمدید کند.

وی ادامه داد: این روند انتصاب اما در استان ما به گونه‌ای دیگر پیش رفت. قبل از ابلاغ فدراسیون حکم سرپرستی از طرف مدیرکل به فرد مورد نظر داده شد این اتفاق منجر به بروز تنش هایی بین مدیر کل و فدراسیون شد که در نهایت ظاهرا با پادرمیانی هایی که صورت گرفت، پس از حدود 2 هفته با رضایت فدراسیون شطرنج آقای ریگی فرد رسماً به عنوان سرپرست هیأت معرفی شد. گذشت و گذشت تا پس از 3 ماه اعتبار گواهی سرپرستی ایشان به پایان رسید؛ پس از 3 ماه نیز با نظر فدراسیون حکم مسئولیت ایشان برای 3 ماه دیگر، یعنی تا پایان اسفندماه سال 97 تمدید شد.

این پیشکسوت ورزش استان با بیان اینکه مطابق قانون، فعالیت این فرد از ابتدای سال جاری غیر قانونی بوده و امضاء و برداشت های مالی او قابل پیگیری است، تصریح کرد: در تاریخ 31 شهریور ماه سال جاری پس از 6 ماه بلاتکلیفی در نهایت مجمع انتخاباتی برای انتخاب رئیس هیأت با حضور 8 نفر از اعضا از جمله مدیرکل ورزش استان، رئیس فدراسیون شطرنج، رئیس هیأت خاش و ایرانشهر، 2 نفر نماینده باشگاه داران استان و یک نماینده ورزشکاران استان دایر شد که به دلیل به حد نصاب نرسیدن شمار اعضاء از رسمیت خارج بود.

وی با اشاره به اینکه شرط انتخاب رئیس هیئت ورزشی، حضور دو سوم اعضاء و اخذ نصف به علاوه یک رای از مجموعه آراء ماخوذه است، گفت: این مجمع در پایان به دلیل به حد نصاب نرسیدن شمار اعضای حاضر از رسمیت خارج شد، چرا که نیمی از افراد یعنی 8 نفر از حضور در این مجمع صرف نظر کردند.

پورعنقا اصلی ترین علت عدم حضور این افراد را اعتراض به اعمال مهندسی در انتخابات هیأت شطرنج استان عنوان کرد و گفت: در این انتخابات هر نفر از اعضای مجمع را دارد که باید با احترام گذاشت این اصول اولیه و لازمه اصلی برگزاری یک انتخابات سالم است. اعمال زور و فشار برای تحمیل فرد غیر شطرنجی به جامعه و ورزشی به جامعه این ورزش غیرقابل تحمل و توجیه ناپذیر است. حضور مدیران ادارات ورزش شهرستانها درب منازل اعضای مجمع قبل از انتخابات و توصیه و تاکید آنها برای شرکت در این امر چه معنایی دارد؟ مگر غیر از این است که مبنای مدیریت و انتصاب باید تخصص و شایسته سالاری باشد.

وی با بیان اینکه 32 نفر از ورزشکاران و پیشکسوتان شطرنج استان کتبا اعتراض و نارضایتی خود را نسبت به این مساله اعلام کرده و پیگیری می کنند، ادامه داد: حتی ابهامات زیادی نسبت به حضور کسانی که به عنوان نمایندگان شطرنج استان در این جلسه حاضر شدند وجود دارد. به عنوان مثال یکی از نمایندگان باشگاه ها اصلا در زمان معرفی وی به فدراسیون (یعنی 3 ماه جلوتر از برگزاری مجمع) باشگاهی به نام او ثبت نبوده و 3 شب قبل از برگزاری انتخابات، صرفا برای پوشاندن این تخلف آشکار، اشخاصی اقدام به انتقال مالکیت و خرید و ثبت یک باشگاه به نام او می کنند.

پورعنقا افزود: اصلا فرض را بر این می گذاریم که در زمان انتقال مالکیت باشگاه مذکور، ایرادی وجود نداشته باشد؛ ما در استان سیستان و بلوچستان تنها یک باشگاه رسمی و فعال شطرنج داشتیم که تحت مالکیت خانم سنچولی بوده و اتفاقا این باشگاه همان باشگاه واگذار شده به آقای جرجندی است؛ پس نماینده دیگر حاضر در مجمع واگذار شده که پیش تر به عنوان نماینده خانم سنچولی در مجمع حضور داشت، در انتخابات هیات چه می کند! یعنی ما کلا یک باشگاه داریم و 2 نفر نماینده باشگاه ها! کاملا واضح است که حضور یکی از 2 نفر به دلیل نداشتن باشگاه زیر سوال می رود و اسکلت مجمع ایراد دارد.

وی همچنین اظهار کرد: مضاف بر این، نماینده ورزشکاران خانم نیز فردی انتخاب شده که ریتینگ بین المللی ندارد، در حالی که در آیین نامه لفظ بهترین برای انتخاب این فرد آورده شده و اغلب مرسوم است کسی به این عنوان انتخاب شود که فعال و دارای درجه بندی بین المللی باشد.

این عضو هیأت شطرنج استان اظهار کرد: نمی دانم چه حکمت و مصلحتی در انتخاب این فرد نهفته است که بعد از گذشت بیش از یک سال هنوز ما به آن پی نبرده ایم. کل عملکرد آقای ریگی فرد در این مدت تنها برگزاری دو یا سه مورد مسابقات در سطح پایین و اقدامات مشابه این بوده. بنده 6 سال رئیس و حدود 4 سال دبیر هیأت شطرنج استان بودم؛ در آن زمان استان ما در بین 10 استان برتر کشور قرار گرفته بود و مدارک آن هم موجود است. امروز چه دارد بر سر شطرنج استان می آید.

وی در پاسخ به این سوال که در صورت برگزاری مجدد مجمع، آیا کاندید مورد اعتراض، امکان شرکت مجدد در انتخابات آتی را دارد گفت: بله؛ این فرد نیز می تواند مجددا اعلام کاندیداتوری کند، اما یقینا در اینصورت معترضان از هدف خود کوتاه نمی آیند و نتیجه ای حاصل نخواهد شد؛ وقتی 8 نفر از اعضا در انتخابات شرکت نمی‌کنند پیام واضح و روشنی دارد. جامعه شطرنج استان این آقا را نمی خواهند و انتصاب او را به این سمت به صلاح جامعه شطرنج نمی دانند.

علی ایحال بهتر است مسئولان ورزش استان بجای درگیر شدن در مسائلی این چنین، نگاهی کلان به موضوعات داشته باشند و با حمایت از مدیران ورزشی که با زوایا و خفایای امور رشته خود آشنایی بیشتری دارند، وقت و توان خود را صرف برنامه ریزی برای بهبود وضعیت ورزش در استان صرف کنند و هر چه سریع تر به این قبیل قائله ها پایان دهند.

انتهای پیام/
شنبه ۶ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۵۱
کد مطلب: 15668
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *