800
۰
ظریف پیش از بازگشت به تهران:

اقتصاد و آینده مردم را در گرو یک دیدار نمایشی قرار نمی‌دهیم

وزیر خارجه گفت: اقتصاد و آینده مردم را در گرو یک دیدار نمایشی با رئیس جمهوری قرار نمی‌دهیم که به تعهداتش پایبند نبوده است.
اقتصاد و آینده مردم را در گرو یک دیدار نمایشی قرار نمی‌دهیم
به گزارش شستون؛ به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان،‌ به نقل از خبرگزاری صداوسیما، محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه کشورمان در پایان سفر به نیویورک پیش از بازگشت به تهران در مصاحبه‌ای درباره میانجی گری نخست وزیر پاکستان بین ایران و عربستان توضیح داد.
 ظریف در پاسخ به سوال خبرنگار مبنی بر اینکه عمران خان نخست وزیر پاکستان گفت که از طرف بن سلمان پیامی برای طرف ایرانی آورده بود؛ آیا طرف ایرانی هم پیغامی از طریق میانجی گران به عربستانی‌ها ارسال کرد؟ گفت: ما همه پیغام هایمان علنی است و این را گفته ایم و باز هم می‌گوییم که امنیت را نمی‌توانیم از طریق خرید سلاح از آمریکایی‌ها تامین کنیم. امنیت نه از طریق باز کردن پای آمریکایی‌ها به منطقه و درگیری بلکه از راه ایجاد اعتماد به مردم خودشان و از طریق گفت‌وگو و همکاری با همسایگان ایشان حاصل می‌شود. پیشنهاد دوباره روحانی در مجمع عمومی به همین دلیل بود که یک بار دیگر ما در بالاترین سطح پیشنهاد گفتگوی منطقه‌ای برای صلح را مطرح کنیم.

او افزود: کسانی که برای ما پیام می‌آوردند همه تلاش می‌کردند و این تلاش بسیار پسندیده است که بخواهند از گسترش تنش جلوگیری بکنند، اما راه جلوگیری از تشدید تنش در شرایط کنونی کاملا مشخص است. جنگ یمن را پایان دهید. وقتی جنگ به پایان رسید یعنی به کشتار ۱۰۰ هزار نفری که تاکنون کشته شدند و دو و سه دهم میلیون نفری که وبا گرفتند و ۲۰ میلیون نفری که در شرایط گرسنگی قرار دارند پایان می‌دهید. وقتی تشنج در منطقه را به پایان رساندید باعث می‌شود که از کاسته شدن بیشتر حیثیت عربستان سعودی جلوگیری شود. امیدوارم هرچه سریعتر این واقعیت را بپذیرند و به این وضعیت خطرناک منطقه ما پایان دهند.
وزیر امورخارجه درباره برجام گفت: خیلی از اروپایی‌ها فکر می‌کنند که راه حل مشکل آنها که نتوانستند تعهداتشان را در برجام و پس از خروج آمریکا انجام بدهند این است که ما با آقای ترامپ مذاکره کنیم.
ظریف تاکید کرد: این مشکل ما نیست که آنها در اجرای تعهداتشان مشکل دارند یا اراده کافی ندارند یا توان کافی ندارند که این تعهدات را اجرا بکنند، باید برای این مشکل خودشان راهی پیدا کنند. ما اقتصاد و آینده مردم را در گرو یک دیدار نمایشی با رئیس جمهوری قرار نمی‌دهیم که تاکنون به تعهداتش پایبند نبوده و از تمام تعهداتش خارج شده است.
ظریف اظهار کرد: همواره اعلام کردیم و مقام معظم رهبری هم اعلام کردند که اگر آمریکایی‌ها می‌خواهند این توفیق را داشته باشند که با جمهوری اسلامی طرف صحبت باشند باید به تعهداتشان برگردند و تحریم‌ها را متوقف کنند.
وزیر امورخارجه کشورمان تصریح کرد: شرط ما این بود که تحریم‌ها رفع شود تا دیدار بین روحانی و سران ۵+۱ برگزار شود؛ نه دیدار بین آقای ترامپ و آقای روحانی. آقای ترامپ هم نگفت بعد از دیدار، این انجام می‌شود، بلکه مایل بود بیشتر دیدار انجام شود و می‌گفت این امکان هم هست که بعد از دیدار تحریم‌ها هم رفع شود.
ظریف پس از این مصاحبه نیویورک را به مقصد تهران ترک کرد.
انتهای پیام/
يکشنبه ۷ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۵۹
کد مطلب: 15685
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *