800
۰

«نبرد ادلب» کلید سیطره بر سرزمین شام است

دومین مرحله از عملیات بزرگ ارتش سوریه در شمال غرب این کشور در استان ادلب و حومه حلب در جریان است که در نتیجه آن تاکنون 600 کیلومتر مربع در استان های ادلب و حومه حلب از اشغال تروریست ها آزاده شده است.
«نبرد ادلب» کلید سیطره بر سرزمین شام است
به گزارش شستون؛ به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ «روح الله قاسمیان» کارشناس مسائل غرب آسیا با حضور در برنامه جهان امروز در شبکه خبر ، به تحلیل و بررسی نبرد ادلب و آینده حضور نظامی ترکیه در سوریه پرداخت.
وی در این برنامه گفت: دومین مرحله از عملیات بزرگ ارتش سوریه در شمال غرب این کشور در استان ادلب و حومه حلب در جریان است که در نتیجه آن تاکنون 600 کیلومتر مربع شامل دهها شهرک و روستا در مناطق راهبردی خان شیخون، معره النعمان و سراقب در استان های ادلب و حومه حلب را از اشغال تروریست ها آزاده شده است. 
 
این عملیات واکنش شدید ترکیه را بدنبال داشته و این کشور در اقدامی نظامی، حدود 500 خودرو نظامی ، تانک و تعداد زیادی نیرو از مناطق جنوب ترکیه به سمت اریحا و ادلب منتقل کرده استو در برخی میدان ها نیز با نیروهای سوریه درگیری اندکی پیدا کرده اند. در طرف دیگر سوریه برای این عملیات به ترکیه و مجامع بین المللی پاسخ داده که ترکیه به تعهدات خود در توافق سوچی پایبند نبوده و دمشق به دنبال بسط قدرت خود به کل سرزمین سوریه است، از دید  ایران و روسیه نیز ترکیه به تعهدات خود در سوچی عمل نکرده است. 
 
تعهدات ترکیه در نشست سوچی چه بود؟ 
 
سوال این است که در سوچی چه اتفاقی افتاده و تعهدات ترکیه چیست؟ در شهریورماه سال 97 بود که روسای جمهور ترکیه و روسیه در جایگاه ضامنان آتش بس توافقی را منعقد کردند که به توافق سوچی معروف شد و نسخه از آن برای سازمان ملل، دبیرکل و نماینده این سازمان در سوریه ارسال شد.بندهای مهم این توافق به شرح ذیل است: 
 
الف: منطقه کاهش تنش در ادلب حفظ و پست های دیده بانی ترکیه نیر تقویت شود. 
 
ب: تمامی گروههای افراطی و تروریستی تا 15 اکتبر 2018 از مناطق غیرنظامی خارج و تا 20 کیلومتر عقب رانده شوند.  
 
ج: تمامی ادوات جنگی و نظامی اعم از تانک ها، خمپاره اندازها، توپ های جنگی و خمپاره ها متعلق به طرفین درگیری تا 10 اکتبر 2018 از مناطق غیرنظامی خارج شوند. 
 
د: حمل و نقل جاده ای در مسیرهای M4 (حلب –لاذقیه) و M5 (حلب – حماه) تا پایان سال 2018 بازگشایی شوند. این بزرگراه راهبردی از سال 2014 بدلیل درگیری بین طرفین مسدود شده بود. 
 
طبق آنچه در یکسال گذشته در این محور عملیاتی اتفاق افتاده، ترکیه یا نتوانسته به تعهدات خود عمل کند یا اینکه نخواسته حملات پراکنده تروریست های مورد حمایت خود در ادلب و حومه حلب متوقف کند، تمامی 600 کیلومتر پاکسازی شده نیز به موازات همین بزرگراه راهبردی صورت گرفته است. 
 
بنابراین طبق این تعهدات، قرار بوده گروههای مسلح از مناطق مسکونی به عقب رانده شوند، مثل بزرگراهی که در عملیات اخیر ارتش سوریه آزاد شد، در بیشتر مناطقی که آزاد شده، ترکیه موظف بوده تروریست ها را به عقب براند. تروریست های جبهه النصره نیز بعد از توافق سوچی بیانیه دادند که به این توافق پاینبند نیستند ، در اینجا اردوغان و دولت ترکیه که مسوول کنترل تروریست ها بوده و بخاطر همین موضوع، در سوریه پایگاه نظارتی دایر کرد می بایست اقدام می کرد که کاری انجام نداد، ترکیه چه نتوانسته چه نخواسته به توافق سوچی عمل کند ، در هر دو صورت برای سوریه یک نتیجه دارد اینکه دولت ترکیه به تعهدات سوچی عمل نکرده و باید خود با تروریست ها در ادلب مقابله کند. 
 
3 نکته راهبردی در مورد نبرد ادلب 
 
یک: طبق حقوق بین الملل، هر دولت مشروعی این حق را دارد که بر کلیه نقاط سرزمین خود حاکمیت داشته باشد و مناطق تروریستی و ناامن را پاکسازی کند. 
 
دو: همانطور که ذکر شد ، ترکیه به تعهدات خود طبق توافق آستانه و بعد از ان سوچی عمل نکرده بنابراین نمی تواند اعتراض کند که چرا ارتش سوریه در خاک خود با تروریست های جبهه النصره مبارزه می کند. 
 
سه: ترکیه در خاک سوریه و در مناطق ادلب و حومه حلب در راستای کمک به آرامش و امنیت آن مناطق، در سوریه پایگاه نظارتی دایر کرده است ، حال که قادر نبوده و دولت سوریه نیز خود در حال برقراری امنیت و مبارزه با تروریست هاست، این توافق علنا موضوعیتی ندارد. 
 
ترکیه چه می کند؟ 
 
ترکیه راهی جز اجرای توافق سوچی ندارد ، یا اینکه باید کار تروریست ها یکسره شود. دمشق نمی تواند به انتظار بنشیند که ترکیه منافع خودش را در سوریه پیش ببرد. هرچند ترکیه ادوات نظامی، نیرو و خودروهای زرهی به سوریه منتقل کرده اما بهترین سیاست ترکیه مذاکره و تاکید بر آتش بس و اجرای توافق سوچی است، فشار می آورد تا ارتش سوریه به توافق سوچی پایبند باشد اما به نظر نمی رسد این آتش بس دوام بیاورد. چون ترکیه نمی خواهد کار تروریست ها یکسره شود و از آنها بعنوان سپر دفاعی خود استفاده می کند از این رو ارتش سوریه نیز مجدد وارد نبرد با تروریست ها می شود و ادلب را بطور کامل پاکسازی می کند. اگر ترکیه وارد فاز نظامی شود، سیاست ایران و روسیه نیز دیگر سکوت و مذاکره نخواهد بود ، از طرف دیگر مخالفان مسلح سوری که در سال های گذشته در جبهه نبرد با ارتش ترکیه بودند، دیگر حلظر به پذیرش ترکیه در خاک سوریه نیستند، تروریست ها نیز با اختلافات پیش آمده حاظر نیستند ذیل فرماندهی ترکیه وارد نبرد شوند. کار برای عملیات نظامی ترکیه سخت است. بنابراین تنها راه برای این کشور مذاکره و فشار از بالا برای توقف عملیات ارتش سوریه و اجرای توافق سوچی است.  
 
کلام آخر 
 
برآیند کار این است که عزم ارتش سوریه برای پاکسازی ادلب جدی است و به نظر نمی رسد موانع جدی پیش رو داشته باشد. ملت سوریه امروزه مخالف حضور ترکیه است و از این منظر حتی نبرد با سربازان ارتش ترکیه نیز برای ارتش سوریه چندان سخت نیست. مهمترین نتیجه فتح ادلب این است که کنترل این منطقه راهبردی (شمال غرب سوریه) ، قدرت دولت بشار اسد را بری اعمال حاکمیت بر جغرافیای سوریه تقویت می کند و دولتی که مقتدرانه حاکمیت خود را بازیابد، حاظر به چذیرش شرایط دوفاکتو و قدرت تحمیلی نیست. بنابراین فرصت حاکمیت مقتدارانه در شرق فرات و شمال شرق سوریه نیز برای دولت بشار اسد بیشترفراهم می شود، بخشی از سرزمین سوریه که در سال های گذشته با توطئه های مختلف دولت های غربی ، شاهد نافرمانی و حتی ادعای استقلال توسط کردها نیز بوده ایم. با فتح ادلب دولت سوریه غرب فرات را در دست خواهد داشت و در هر میز مذاکره ای برای مسائل شمال شرق و شرق فرات، با قدرت چانه زنی بالایی حاظر می شود و ممکن نیست مانند قبل امتیازی بدهد. 
 
انتهای پیام/
شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۱۵
کد مطلب: 17216
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *