800
۰
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان خبر داد

تعداد متولدین جدید تالاسمی در سیب و سوران به صفر رسید

محمد هاشمی شهری از به صفر رسیدن تولد نوزاد مبتلا به تالاسمی در سیب و سوران خبر داد.
تعداد متولدین جدید تالاسمی در سیب و سوران به صفر رسید
به گزارش شستون؛ محمد هاشمی شهری در گفت وگو با عصرهامون، زنجیره بهم پیوسته ای از آموزش همگانی، جلب مشارکت مردم، همکاری بین بخشی و تدارک خدمات درمانی را برای به صفر رساندن موارد بروز تالاسمی ماژور ضروری برشمرد و گفت: جای خوشوقتی است که از ابتدای سال جاری تا کنون در شهرستان سیب و سوران هیچ مورد جدیدی از بیمار تالاسمی شناسائی نشده است. 

وی جلب موافقت و همکاری علماء دینی و صدور فتاوای شرعی در زمینه سقط جنین مبتلا به بیماری تالاسمی را یکی از مهمترین دلائل موفقیت برنامه های نظام بهداشت و درمان در این زمینه برشمرد و گفت: علماء و مراجع دینی انجام سقط قاونی قبل از دمیدن روح به دلیل وجود خطر جدی برای سلامت مادر و یا جنین را مجاز اعلام کرده اند.

به گفته هاشمی شهری در حال حاضر علاوه بر مرکز تشخیص قبل از تولد تالاسمی در زاهدان، امکان انجام سقط قانونی نیز برای زوجین مبتلا به تالاسمی مینور فراهم است و خوشبختانه با استقرار زنجیره فعالی از بیمار یابی، شناسائی زوج های ناقل باردار، تشکیل پرونده و متقاعد سازی این عزیزان برای تشخیص قبل از تولد جنین موفق شده ایم تا روند قابل قبولی در زمینه تولد نوزادان مبتلا به تالاسمی ماژور در استان داشته باشیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان درر پایان ضمن تقدیر از دست اندرکاران بهداشت و درمان، روحانیون، اعضاء شوراهای اسلامی، داوطلبان سلامت و خانواده های مبتلا به تالاسمی مینور گفت:  تولد نوزاد تالاسمی ماژور در بقیه نقاط کشور تقریبا به صفر رسیده است و امیدواریم با تشریک مساعی و همکاری گسترده بین بخشی علاوه بر به صفر رساندن موارد بروز تالاسمی ماژور در استان سیستان  بلوچستان، شاهد ترویج سایر رفتارهای ارزشمند مانند اهداء عضو نیز باشیم.

شناسایی 134 بیمار مبتلا به تالاسمی در سیب و سوران
رئیس مرکز بهداشت سیب و سوران نیز در این خصوص گفت: در حال حاضر 134 بیمار مبتلا به تالاسمی در شهرستان سیب و سوران وجود دارند و خدمات لازم از قبیل دریافت خون، معاینات دوره ای و سایر خدمات مورد نیاز بیماران خاص را دریافت می کنند.

به گفته ایوب کرد تمینی از ابتدای سال  98 تعداد 7 جنین مبتلا به تالاسمی در شهرستان سیب و سوران شناسایی شدند که با رضایت والدین سقط قانونی و در شرایط بهداشتی برای این عزیزان انجام شد.  

وی در تشریح فرایند توجیه خانواده ها برای سقط درمانی گفت: پس از شناسائی زوجین مبتلا  توسط کارکنان بهداشت و درمان، شخصا به اتفاق مولوی ها، معتمدان، ریش سفیدان و اعضاء شورای هر منطقه به منزل خانواده های مبتلابه تالاسمی در مناطق روستایی و حاشیه نشین سیب و سوران رفته و در خصوص عواقب ناشی از تولد نوزاد مبتلابه تالاسمی آنان را توجیه کرده ایم  و خوشبختانه با رضایت این عزیزان از ابتدای سال موردی جدید به بیماران تالاسمی این شهرستان اضافه نشده است.  

انتهای پیام/
دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۵۳
کد مطلب: 17260
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *