800
۰

شکوفه های کویری گواتام در کوهسارهای سراوان+فیلم و عکس

فصل گل دهی گواتام (بادام کوهی) در منطقه بلوچستان و بالاخص سراوان از اوایل اسفند ماه آغاز و در اواخر خرداد ماه فصل برداشت میوه آن شروع می شود.
شکوفه های کویری گواتام در کوهسارهای سراوان+فیلم و عکس
موسی دهقان نژاد رئیس محیط زیست شهرستان سراوان  در گفت و گو با شستون بیان کرد: گواتام یا بادام کوهی درختچه ای است خوش منظر، سبز رنگ، بومی ایران با شاخه های فراوان، ساقه های ایستاده و افراشته، درختی خزان کننده با رشد سریع  و ریشه های عمقی که بیشتر در زمین های سفت و در ارتفاع 6 متر رویش دارد.

وی افزود: بادام کوهی دارای گلبرگ های سفید و میوه های کرک دار است که می توان از ریشه، ساقه، برگ و میوه آن استفاده کرد.

رئیس محیط زیست شهرستان سراوان گفت: این درختچه در منطقه بلوچستان در اوایل اسفند ماه شروع به گل دای و برداشت میوه آن از اواخر خرداد آغاز می شود اما در دیگر استان های کشور فصل گل دهی بادام کوهی از اوایل فروردین آغاز می شود.

دهقان نژاد با شاره به اینکه گواتام به وفور در مناطق سراوان، گشت، بم پشت، کوه بیرک، سیب و سوران و مهرستان قابل مشاهده است، خاطر نشان کرد:گرچه میوه گواتام تلخ مزه است اما با روش های مختلف جهت تغییر مزه، میوه بادام کوهی به عنوان تنقلات مورد استفاده قرار می گیرد.


وی اذعان کرد: گواتام را در گونی جمع آوری و در جوی آب روان قرار می دهند تا تلخی آن از بین رود یا چندین بار در آب جوش می جوشانند تا شیرین شود و سپس پس از شیرین شدن در منطقه بلوچستان با شیر ترش مخلوط و سپس در جایی قرار می دهند تا خشک شود و به عنوان تربشک (ترشک) استفاده می کنند.


مدیر محیط زیست سراوان در تکمیل مطلب فوق خاطر نشان کرد:  گاها میوه بادام کوهی را با گندم بو داده مخلوط می کنند که به آن وَشَک می گویند، به عنوان تنقلات در منطقه گشت مورد استفاده قرار می گیرد.


دهقان نژاد با بیان اینکه بادام کوهی بدون کود در مناطق کوهسارهای منطقه رویش می یابد کاملا ارگانیک است، تصریح کرد: جهت تسکین درد و درمان امراض افراد مسن و مادران باردار و به عنوان تسهیل کننده هضم غذا مورد استفاده قرار می گیرد.


وی با بیان اینکه از برگ و ریشه بادام کوهی نیز ضماد تهیه می شود، گفت: روغن بادام تلخ برای درد مفاصل، رویش مو، درمان مشکلات پوستی مورد استفاده قرار می گیرد. 
 

انتهای پیام/
دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۰۷:۵۲
کد مطلب: 17344
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *