800
۰
بوستون گلوب گزارش داد؛

مدیریت بحران ترامپ بحران‌های بدتری ایجاد می‌کند/ دانشمندان آمریکایی حق افشای حقایق را ندارند

پایگاه اینترنتی بوستون گلوب در گزارشی به بررسی سیاست‌های غلط رئیس‌جمهور آمریکا پرداخت.
مدیریت بحران ترامپ بحران‌های بدتری ایجاد می‌کند/ دانشمندان آمریکایی حق افشای حقایق را ندارند
به گزارش شستون؛ به نقل از  باشگاه خبرنگاران جوان، پایگاه اینترنتی بوستون گلوب در مطلبی نوشت: کاخ سفید را بابت شیادی و تجویز قلابی باید ضد عفونی کرد.
به گزارش این پایگاه اینترنتی، اکثر آمریکایی‌ها در رابطه با کسب اطلاعات دقیق در مورد ویروس کرونا به رئیس جمهور این کشور اعتماد ندارند و این خبر خوبی برای سلامتی و بقای آن‌هاست. این ویروس که در سراسر جهان پخش شده است با یک شیوع ثانویه ناشی از اطلاعات گمراه کننده همراه بوده است که بخش عمده آن از کاخ سفید سرچشمه گرفته است. در حالی که بدون شک این موضوعی خطرناک است، اما ترامپ از ماه ژانویه تا کنون هرگونه شدت شیوع کرونا را رد کرده است و پیشنهاد استفاده از روش‌های درمانی آزمایش نشده را داده است و این موضوع چشم انداز مصرف غیرمتعارف مواد ضد عفونی کننده را بالا می‌برد. در این حال نظرسنجی‌ها از شک و تردید عمومی در مورد آنچه او درباره کرونا می‌گوید حکایت دارند.
مدیریت بحران ترامپ بحران‌های بدتری ایجاد می‌کند/ دانشمندان آمریکایی حق افشای حقایق را ندارند
اکنون خطر جدی‌تر این است که رئیس جمهور همچنین سعی می‌کند واقعیت را با توهمات خود مطابقت دهد. دولت ترامپ انتظار دارد که دانشمندان مشغول به کار در بدنه دولت بتوانند حدس و گمان‌های ناآگاهانه رئیس جمهور و نهاد‌های فدرال را برای پیگیری هوی و هوس وی، انحراف از تحقیقات مناسب درباره کرونا، تحریف ارتباطات و واقعیت‌های نجات دهنده زندگی و تضعیف اعتماد دیرینه مردم به دانشمندان فدرال، مورد تأیید قرار دهند. راه حل مقابله با این حملات به انسجام علمی کنگره مربوط می‌شود.
از اواسط ماه مارس، رئیس جمهور بار‌ها از نام دارو‌های هیدروکسی کلروکین و کلروکین به عنوان دارو‌های ضد کرونا استفاده کرده است. این در حالیست که آن‌ها به اندازه کافی به عنوان درمان این بیماری مورد مطالعه قرار نگرفته‌اند و اخیراً سازمان غذا و داروی آمریکا هشدار داده است که هیدروکسی کلروکین می‌تواند خطر نارسایی قلبی را افزایش دهد. حداقل یک مطالعه کوتاه مدت درباره بازنشستگان جنگی نشان می‌دهد که مصرف این داروی ضد مالاریا با میزان مرگ و میر بالاتر ناشی از کرونا مرتبط است. ماه گذشته، یک زن و شوهر اهل آریزونا تصمیم گرفتند محصولی حاوی کلروکین را مصرف کنند. این مرد درگذشت و همسرش در بیمارستان بستری شد. در همین حال، بیمارانی که هیدروکسی کلروکین را به طور معمول برای بیماری‌هایی مانند سل پوستی و آرتریت روماتوئید مصرف می‌کنند، از کمبود این دارو‌ها در بازار خبر داده‌اند. روزنامه نیویورک تایمز گزارش داد از زمانی که ترامپ از این دارو‌ها به عنوان تغییر دهنده بازی یاد کرده است تجویز این دو دارو ۴۶ برابر افزایش یافته است.
با این حال، اقدامات رئیس جمهور آمریکا برای تحمیل اثربخشی این روش درمانی بیش از حدس عمومی است. کاخ سفید ظاهراً سازمان غذا و داروی آمریکا را تحت فشار قرار داد تا ماه گذشته مجوز اضطراری صادر کند تا میلیون‌ها دوز از دارو‌های مصرفی عمومی برای مقابله با کرونا آزاد شود. هفته گذشته، مقامات دولت ترامپ، دکتر ریک برایت (Rick Bright) ایمونولوژیست بسیار ماهر را از مقامش که نظارت بر توسعه درمان‌ها و واکسن‌ها برای بیماری جدید بود، برکنار کردند. او اظهار داشت که وی به عنوان رئیس سازمان تحقیقات و توسعه پیشرفته زیست پزشکی به دلیل امتناع از هدایت میلیارد‌ها دلار از پول مالیات دهندگان به خرید و تولید هیدروکسی کلروکین از کار اخراج شد، زیرا تحقیقات وی درباره سایر درمان‌ها و واکسن‌ها امیدواری بیشتری نشان دادند. او همچنین می‌گوید در برابر استفاده گسترده از این دارو مقاومت کرد.
ترامپ حداقل یکبار از پاسخ دادن دکتر آنتونی فائوچی (Anthony Fauci) به سوالات رسانه‌ای در مورد مصرف داروی هیدروکسی کلروکین ممانعت کرده است و گفته می‌شود یکی از مقامات سیاسی ترامپ تلاش کرده است که فائوچی مدیر باتجربه موسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی را مجاب کند که بگوید هیدروکسی کلروکین می‌تواند درمانی برای کرونا باشد. در تاریخ ۱۲ آوریل، رئیس جمهور یک پیام توئیتری انتقادی را درباره فائوچی منتشر کرد. این به خاطر بخشی از اظهارات این دانشمند در برابر یکی از کمیته‌های کنگره درمورد ناکامی‌های کشور در پاسخ به بیماری کرونا بود.
مدیریت بحران ترامپ بحران‌های بدتری ایجاد می‌کند/ دانشمندان آمریکایی حق افشای حقایق را ندارند
رئیس جمهور آمریکا در جلسه مطبوعاتی روز چهارشنبه گذشته، از دکتر رابرت ردفیلد (Robert Redfield) مدیر مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها خواست تا نظرات خود را که در اوایل هفته به نشریه واشنگتن پست درباره موج همه گیری شدیدتر کرونا در زمستان آتی ارسال کرده بود بازگرداند و آن‌ها را انکار کند. رئیس جمهور با هشدار درباره خبر‌های جعلی، از ردفیلد خواست تا توضیح دهد و وقتی این دانشمند تأیید کرد که وی به طور صحیح این موضوع را بیان داشته است، به شدت عصبانی شد.
روز پنجشنبه، رئیس جمهور در جلسه مطبوعاتی تلویزیونی خود گفت مصرف مواد شیمیایی ضدعفونی کننده از قبیل لیسول یا سفیدکننده یا قرار گرفتن در معرض نور ماوراء بنفش، ممکن است باعث از بین رفتن کرونا در بدن انسان شود. حتی اگر اکثر مردم به توصیه‌های پزشکی خطرناک ترامپ توجه نکنند، این به این معنا نیست که پیامد‌های آن بی ضرر است. دکتر دبورا بیرکس (Deborah Birx) هماهنگ کننده مقابله با کرونای کاخ سفید، که در جلسه مطبوعاتی روز پنجشنبه در محل حاضر شد، از هرگونه انتقاد از اظهارات رئیس جمهور دریغ کرد. او به جای رد کردن پیشنهاد خطرناک رئیس جمهور گامی کوچک در جهت تصحیح اظهارات ترامپ برداشت تا مبادا وی از منصب خود در این برهه زمانی حساس کنار گذاشته شود و نتواند به ملت در مقابله با این فاجعه آشکار کمک کند.
         بیشتر بخوانید: 
مایکل ای. کوهن (Michael A. Cohen) از مسئولان نشریه بوستون گلوب گفت: این را با صدای بلند بگویید، آن را واضح بگویید: دونالد ترامپ باید به خاطر نحوه مدیریت خود در مقابله با ویروس کرونا از مقامش استعفاء کند.
وی افزود: حتی اگر رئیس جمهور در سخنان خود سهوا و به طور اشتباه این سخنان را گفته باشد، او هنوز هم جان مردم را به خطر می‌اندازد. با این حال، آنچه که هنوز هم خطرناک‌تر است این است که او کسانی را که وظیفه آن‌ها انتقال اطلاعات به مردم است و هر زمان که بر روی این واقعیت‌ها تأکید کنند که توصیه‌های وی اشتباه است، تهدید به برکناری می‌کند. روشن است که رئیس جمهور انتظار دارد دانشمندان دولت خطرات این ویروس را کم اهمیت جلوه دهند و درمان‌هایی را که او از آن‌ها حمایت می‌کند برای جبران بی مدیریتی خود برای مقابله با بحران تایید کنند. آن‌ها تا زمانی که با رئیس جمهور مخالفتی نداشته باشند او از صحبت کردن با آن‌ها استقبال می‌کند.
مدیریت بحران ترامپ بحران‌های بدتری ایجاد می‌کند/ دانشمندان آمریکایی حق افشای حقایق را ندارند
جان هولدرن (John Holdren)، مشاور سابق علمی کاخ سفید در زمان ریاست جمهوری اوباما و مشاور علمی غیررسمی رئیس جمهور بیل کلینتون که در طول ده‌ها سال با فائوچی ارتباط و همکاری داشته است به هیئت تحریریه بوستون گلوب گفت: فائوچی یکی از ویروس شناسان برجسته کشور است و باید به طور ایده آل زمان بیشتری را به جای اصلاح اقدامات اشتباه رئیس جمهور صرف ساخت واکسن کند. وی گفت: «این شرم آور است».
مردم به دانشمندان دولت اعتماد دارند که بگویند چه چیزی صحیح است، خواه این یک پیش بینی آب و هوایی از توفان آینده، تهدید یک بیماری مسری یا خطر افزایش سطح دریا باشد. این یک موضوع مرتبط با امنیت عمومی است. این موضوعی مرتبط با زندگی و مرگ است. این دانشمندان می‌توانند آزادانه صحبت کنند و نباید بخاطر به اشتراک گذاشتن یافته‌های تحقیقی یا دارویی خود و هرگونه فشار سیاسی در عذاب باشند.
کن کیمل (Ken Kimmel) رئیس اتحادیه غیرانتفاعی دانشمندان نگران، در مصاحبه با هیئت تحریریه بوستون گلوب گفت: مهم است که به یاد داشته باشید این دانشمندان دولت برای ما کار می‌کنند. ما در حال پرداخت هزینه کار آن‌ها هستیم. ما حق داریم عملکرد آن‌ها را ببینیم.
وی افزود: کاخ سفید و ترامپ از مدت‌ها قبل از شروع بحران فعلی ماموریت ساکت کردن، تهدید و انتصاب دانشمندان دولت را بر عهده داشته‌اند و نسلی از دانشمندان با استعدادی را که احتمالاً متعهد به وظیفه خود بوده‌اند از مقام خود کنار زده‌اند.
دانشمندانی، چون فائوچی و برایت منصوب رئیس جمهوری نیستند و به همین دلیل از آن‌ها در برابر قوانینی که نهاد‌های فدرال اتخاذ کرده‌اند، محافظت می‌شود. اما وقتی بدنه اجرایی کشور نتواند از استقلال دانشمندان شاغل در دولت محافظت کند این وظیفه به کنگره واگذار شده است تا مشکل را برطرف کند. این به معنای برگزاری جلسات دادرسی برای مستند سازی حملات گسترده به تمامیت علمی توسط کاخ سفید است. با وجود چالش‌های تدارکاتی در خصوص برگزاری جلسات عمومی در هنگام فاصله گذاری اجتماعی، سران کنگره باید برای ایجاد کمیته‌هایی برای فراخوان مقامات دولت اقدام کنند یا اینکه با روش‌های مجازی از آن‌ها درباره ساکت کردن دانشمندان شاغل در دولت در این وضعیت بحرانی و همه گیری کرونا سوال کنند.
در بلند مدت، هنگامی که ذهن افراد سالم بر سنا حاکم است، کنگره باید برای محافظت بهتر از دانشمندان شاغل در دولت در برابر دخالت‌های سیاسی، قوانینی را ایجاد کند. در این رابطه لایحه قانون یکپارچگی علمی در پاییز سال ۲۰۱۹ توسط کمیته علوم مجلس با حمایت دو حزب به تصویب رسید. این قانون هرگونه دستکاری، سرکوب یا تحریف تحقیقات دانشمندان شاغل در دولت را غیرقانونی می‌داند و از هر گونه تاخیر در انتشار تحقیقات علمی با انگیزه سیاسی جلوگیری می‌کند. با این حال، صریحاً از حق دانشمندان شاغل در دولت برای مصاحبه با مطبوعات درمورد تحقیقات خود و یا در صورت برکناری غیرقانونی آن‌ها از منصب شان حمایت می‌کند.
مواد سفیدکننده و شوینده به منزله یک روش درمانی برای مردم آمریکا نیست. مواد ضدعفونی کننده و نور خورشید نه فقط برای محافظت انسان در برابر ویروس بلکه برای مقابله با دستکاری دولت ترامپ در امور علمی و حمله آن به دانشمندان شاغل در دولت نیاز است. جای تأسف است که کنگره نمی‌تواند به سادگی این موضوع را که رئیس جمهور واقعیت‌ها را دستکاری می‌کند، حدس بزند. اما کنگره می‌تواند و باید بیش از این از قدرت خود برای محافظت از توانایی دانشمندان در پیگیری و گفتن حقیقت استفاده کند.
انتهای پیام/
سه شنبه ۹ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۳۵
کد مطلب: 18103
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *