800
۰
گزارشی از معضل گندم‌کاران جنوب غرب سیستان و بلوچستان؛

زحمت ۶ ماهه گندم کاران دلگان بدون مزد ماند/ هفت خوان کشاورزان برای رسیدن به پول محصول

کشاورزان دلگان سیستان و بلوچستان علیرغم اینکه به صورت تضمینی محصول گندم خود را فروخته اند که تاکنون پس از گذشت ۲۰ روز پولی دریافت نکرده اند.
زحمت ۶ ماهه گندم کاران دلگان بدون مزد ماند/ هفت خوان کشاورزان برای رسیدن به پول محصول
به گزارش شستون؛ به نقل از عصرهامون به نقل از صدای بلوچ، اغلب مردم دلگان سیستان و بلوچستان به شغل کشاورزی و دامداری مشغول هستند، به نحوی که ۲۸ هزار از اراضی این شهرستان به کشت محصولات زراعی و باغی اختصاص داده شده است.

از این مقدار، ۶ هزار هکتار به کشت گندم اختصاص یافته به طوری که شهرستان دلگان در سال های اخیر یکی از قطب های تولید این محصول استراتژیک بوده است. گندم کاران این منطقه پس از 6ماه از زمان کاشت تا برداشت، از این محصول که رزق سفره خود و هم وطنانشان است مراقبت می کنند با این امید که سود زحمات چند ماهه خود را ببینند و گندم خود را به صورت تضمینی به دولت می فروشند، تا هم از شر واسطه ها راحت شوند و هم به امید اینکه پول برداشت محصول خود را در موعد مقرر دریافت کنند، اما اکنون نزدیک به بیست روز تا یک ماه از فروش محصولشان می گذرد و هنوز مزد زحمات چند ماهه خود را دریافت نکرده اند.

محمد صدیق نیا، یکی از کشاورزان شهرستان دلگان در گفتگو با خبرنگار ما گفت: بیست روز قبل گندم خود را تحویل سوله های گندم در شهرستان دلگان داده ایم، اما هنوز خبری از پول محصولاتمان نیست.

وی ادامه داد: در ۶ ماه زمان کاشت تا برداشت با سختی و مشقت های فراوان محصول گندم را به فروش رسانده ایم اما اکنون که موعد فرارسیدن نتیجه است، هیچ نهاد و ارگانی جوابگوی ما نیست.

این کشاورز بلوچ تصریح کرد: گویا برای دریافت پول گندم هایمان که نتیجه زحمات چندین ماهه است باید هفت خوان رستم را از ادارات دولتی این شهرستان رد کنیم. گندم ما کشاورزان را به انبار غله استان"سیستان" تحویل می دهند که با گذشت روزها همنان دستمزدی ب ما پرداخت نشده است.

صدیقی نیا خاطرنشان کرد: از شما خبرنگاران تقاضا داریم که مشکل کشاورزان گندم کار این شهرستان را انعکاس دهید و از مسئولان تقاضا داریم تا نسبت به رفع معضل ما اقدام کنند.

شهناز رفعت پور، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دلگان در گفتگو با خبرنگار ما بیان کرد: خرید گندم کشاورزان این شهرستان به عهده اداره تعاون دلگان بوده و آنها هم به سازمان غله استان سیستان و بلوچستان به فروش می رسانند.

وی با اشاره به اینکه اداره جهاد کشاورزی دلگان این معضل گندم کاران شهرستان را پیگیری کرده است، خاطرنشان کرد: تا ۲۱ اردیبهشت ماه پول کشاورزانی که محصول خود را فروخته اند، واریز شده و از بقیه هم پرداخت خواهد شد.

انتهای پیام/
 
 
پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۴۰
کد مطلب: 18566
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *