800
۰
رونق ترانزیت در بزرگترین بندر اقیانوسی کشور؛

جهان متاثر از کرونا؛ تجارت در دروازه ملل روی ریل توسعه/ سومین محموله گندم اهدایی هند به افغانستان وارد بندر چابهار شد

با وجود این که اقتصاد جهان تحت تاثیر کرونا ویروس قرار گرفته است شاهد رونق تجارت در بندر شهید بهشتی چابهار هستیم.
جهان متاثر از کرونا؛ تجارت در دروازه ملل روی ریل توسعه/ سومین محموله گندم اهدایی هند به افغانستان وارد بندر چابهار شد
به گزارش شستون؛ به نقل از عصرهامون، این روزها که همه جهان درگیر کرونا ویروس است، چابهار؛ به عنوان بزرگترین بندر اقیانوسی کشور روزهای پر رونقی را سپری می کند، علاوه بر ورود بخشی از کالاهای اساسی مورد نیاز کشور از طریق این بندر صادرات و واردت دیگر کالاها نیز رونق خاصی به خود گرفته است.

در این میان این بندر فرصتی مهم برای تبادل تجاری هند و افغانستان محسوب می شود و بهترین گزینه برای جابه جایی کالا بین این 2 کشور است.

در همین راستا با افتتاح فاز نخست طرح توسعه بندر شهید بهشتی، واردات محموله های اهدایی هند به افغانستان آغاز شد و علاوه بر این که به نفع 2 کشور بود رونق بسیار خوبی را از نظر اشتغال در منطقه به همراه داشت.

از فروردین ماه امسال هم کشتی های حامل سری جدید کمک های انسان دوستانه هند به افغانستان در بندر چابهار شروع به پهلوگیری کرد که در این راستا تاکنون سه کشتی در آب های چابهار لنگر انداخته و تخلیه و خروج 2 محموله انجام شده است.

ورود 75 هزار تن گندم اهدایی هند

بهروز آقایی، مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان در این خصوص به خبرنگار ما بیان کرد: طبق برنامه مدون، سومین پارت از محموله ۷۵ هزار تنی گندم ترانزیتی در قالب سری جدید کمک های انسان دوستانه کشور هند به افغانستان از طریق بزرگترین بندر اقیانوسی کشور وارد و عملیات تخلیه آن نیز به پایان رسید.

وی ادامه داد: در این راستا در روزهای پایانی فروردین ماه و ابتدای اردیبهشت ماه امسال ۲ محموله گندم در مجموع به وزن ۱۵ هزار تن از هند وارد بندر چابهار شد.

به گفته این مقام مسئول، سومین کشتی حامل این محموله نیز، روز گذشته با ۲۵۰ کانتینر ۲۰ فوت با وزن بالغ بر ۶ هزار تن وارد بندر شهید بهشتی چابهار شد و بلافاصله عملیات تخلیه این کالا از کشتی آغاز شد.

آقایی با اشاره به ارسال کامل اولین و دومین محموله گندم اهدایی هند به افغانستان، اضافه کرد: سومین محموله این کمک های بشر دوستانه نیز پس از انجام تشریفات گمرکی از طریق مرز میلک - زرنج به ولایات هرات، قندهار، بغلان، کابل و بلخ منتقل می شود.

خروج 638 کانتینر از چابهار به مقصد افغانستان
 

 وی با بیان این که ۵۴ هزار تن باقی مانده از سری جدید کمک های هند به افغانستان به تدریج وارد بندر چابهار می شود، تصریح کرد: بخش اول و دوم از گندم اهدایی دولت هند پس از تخلیه از کشتی در بندر شهید بهشتی چابهار، در قالب ۶۳۸ کانتیتر بارگیری و از طریق مرز میلک - زرنج به افغانستان ارسال شد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان اذعان کرد: اولویت اصلی این اداره کل انتقال سریع محموله ترانزیتی به مرز میلک جهت ورود به کشور افغانستان  است که در این راستا همکاری‌های خوبی بین شرکت حمل و نقل زمینی، اداره کل گمرک چابهار، اداره کل بنادر و دریانوردی استان و اپراتور بندر شهید بهشتی در جریان است.

آقایی میانگین توقف این کالا را در بندر چابهار کمتر از ۵ روز اعلام و ابراز امیدواری کرد: تجار و بازرگانان افغانستان میتوانند از ظرفیت کانتینرهای مرجوعی و ناوگان برگشتی از این کشور جهت صادرات کالا از طریق بندر چابهار استفاده کنند.

وی تاکید کرد: در صورت تامین کامیون توسط افغانستان، گندم اهدایی به صورت حمل یکسره از این بندر خارج و به مقصد منتقل می شود.

این مقام مسئول با اشاره به تاثیر چشمگیر صادرات و واردات کالا از طریق بندر چابهار در رونق اشتغال گفت: رونق تجارت در این بندر استراتژیک، علاوه بر رشد اشتغال  مستقیم در عملیات بندری شامل تخلیه، بارگیری، نگهداری و تحویل کالا، باعث افزایش و تقویت اشتغال غیر مستقیم نیز شده است.

آقایی تصریح کرد: تردد کامیون های حامل بار در محورهای استان موجب ایجاد درآمدهای جانبی در بخش های تعمیر و نگهداری ماشین آلات، خدمات رفاهی و سایر شقوق خدمات رسان برای مردم آن منطقه شده که این مهم در رونق اشتغال نیز تاثیر شگرفی ایفا کرده است.

انتهای پیام/
 
 
پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۰۷
کد مطلب: 18572
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *