800
۰
وقتی راویان حماسه سازی، تاریخ نویسان معاصر می شوند؛

خبرنگاری؛ روایتگری در جبهه فرهنگی/ از حضور در خط مقدم دفاع مقدس تا ثبت رشادت های مدافعان حرم

به جرئت می توان خبرنگاران پیشتازان عرصه اطلاع رسانی دانست که با صداقت و امانتداری اقدام به ثبت واقعیت ها می کنند.
خبرنگاری؛ روایتگری در جبهه فرهنگی/ از حضور در خط مقدم دفاع مقدس تا ثبت رشادت های مدافعان حرم
به گزارش شستون؛ به نقل از عصرهامون، با تمام قوا در جبهه های حق علیه باطل حضور داشتند و رشادت هایی را روایت می کردند که تکرار دوباره آن ها بسیار دور از ذهن است، گاهی در نقش رزمنده بودند و گاهی مرهم دل سیل زدگان می شدند، در زلزله ها و حوادث غیرمترقبه به دل حادثه می زندند، پا به پای نیروهای امدادرسان حضور داشتند و تلاش های آنان را ثبت می کردند.

دفاع از حرم و مبارزه با داعش که شروع شد در پوشش مدافعان حرم، صحنه های طلایی مبارزه با نیروهای خونخوار را روایت می کردند، آن چنان که بسیاری از آن ها جانباز شدند یا به شهادت رسیدند تا بتوانند تاریخ را به درستی برای آیندگان حک کنند.

در جبهه سلامت هم حضور دارند، این روزها که کرونا کادر درمان را خسته کرده، خبرنگاران باز هم هستند و پا به پای آن ها وارد بیمارستان ها و بخش های بحران می شوند و زحمت های نیروهای درمانی کشور را رسانه ای می کنند، هرچند در این میان بسیاری از آن ها همچون پرستاران و پزشکان به کووید 19 مبتلا می شوند.

قلم می زنند و دوربین به دست می گیرند و می روند در دل حادثه تا این روزها را برای آیندگان روایت کنند، آن هم به طور شایسته و درست، در کمال امانتداری و صداقت.

آن ها روایتگری و حضور در جبهه های دفاع مقدس، دفاع از حرم و مام وطن، خط مقدم فرهنگی و سلامت را از خبرنگارانی همچون شهیدان مرتضی آوینی و محسن خزایی، محمود صارمی و محسن ذوالفقاری آموختند.

خبرنگارانی که آسمانی شدند تا حقایق ثبت شود، روایتگری کردند تا نسل جوان امروز که تشنه واقعیت هاست از عصاره فعالیت آن ها سیراب شوند و به منبع حقایق دست یابد.

آری 17 مرداد ماه، روز خبرنگار را باید به یاد خبرنگارانی بود که جان بر کف در جبهه های مختلف نبرد حق علیه باطل حضور داشتند و دست مریزاد گفت به آن همه تعهد و اخلاص در عمل.

خبرنگاران سیستان و بلوچستان مدافعان فرهنگی وطن و نظام

ابراهیم هودفر، سرپرست و خبرنگار پیشکسوت روزنامه رسالت در سیستان و بلوچستان در این خصوص به خبرنگار ما گفت: خبرنگاران استان در دوران دفاع مقدس نقش خطیری داشتند، به ویژه که در مرزهای سیستان و بلوچستان دشمن در صدد ضربه به مردم بود و تلاش می کرد بین نظام و مردم فاصله بیندازد.

وی که به گفته خودش برای ثبت مشکلات مردمی و انعکاس خدمات نظام از همه روستاهای استان سرکشی داشته و گزارش تهیه کرده است، ادامه داد: هنوز هم این مشکل وجود دارد و مردم این استان همیشه دفاع جانانه ای داشتند و با نیروهای نظامی در دفع حملات دشمنان همراهی داشتند و خبرنگاران همیشه در صحنه این مسائل حاضر بودند و فداکاری های نیروهای نظامی را گزارش می کردند.

به گفته این خبرنگار پیشکسوت، خبرنگاران کنونی سیستان و بلوچستان هم در همه مراحل همراه نظام مقدس جمهوری اسلامی هستند و هر حادثه ای رخ دهد اولین افرادی هستند که اخبار را به سراسر دنیا مخابره می کنند.

هودفر که از دی ماه سال 64 و با آغاز به کار روزنامه رسالت وارد عرصه خبرنگاری شده است، اضافه کرد: خبرنگاران در همه شبانه روز در اختیار کار فرهنگی و دفاع از نظام جمهوری اسلامی هستند و در جبهه فرهنگی فعالیت دارند.

این پیشکسوت خبرنگاری که 75 ساله است، اظهار کرد: حضور جوانان خبرنگار در عرصه های فرهنگی انگیزه ای برای پیشکسوتان این عرصه است تا در کنار آن ها به این رسالت خطیر خبری ادامه دهند.

41 سال روایتگری

حیدرعلی حسینی، خبرنگار پیشکسوت روزنامه اطلاعات در سیستان و بلوچستان که از یک فروردین 58 وارد رادیو شد، اما به دلیل علاقه به مطبوعات و روزنامه نگاری در سال 61 به جرگه خبرنگاران روزنامه اطلاعات پیوست در این باره به خبرنگار ما گفت: سیستان و بلوچستان در دوران دفاع مقدس از استان های درگیر جنگ دور بود و فاصله زیادی داشت، اما در داخل استان درگیری‌هایی در آن زمان رخ داده بود.

وی که در این مدت به صورت افتخاری و همزمان مسئولیت روابط عمومی شهرداری، ریاست بهزیستی میرجاوه را برعهده داشت و در کمیته امداد امام خمینی (ره)، سپاه پاسداران، بسیج و شورای هماهنگی افاغنه هم عضو بود، بیان کرد: به عبارتی کودک انقلاب هنوز روشن کرده بود که گروه های مختلف برای اینکه سیستان و بلوچستان را خودمختار اعلام کنند جنگ‌های داخلی پیچیده‌ای را رقم زدند، اگرچه تعداد خبرنگاران آن روزها اندک بود اما اطلاع رسانی در این زمینه به خوبی انجام می شد.

به گفته این خبرنگار پیشکسوت، روزنامه های اطلاعات، کیهان، صدا و سیما و ایرنا در آن روزها تنها رسانه های فعال در سیستان و بلوچستان بودند ولی در این دفاع مقدس نقش مهمی ایفا کردند.

حسینی بیان کرد: خبرنگاران دفاع مقدس با حضور خود در جبهه‌های حق علیه باطل دلاوری‌های جان برکفان را به ثبت رساندند و با رسالت عظیم خود که امانت داری است اخبار را به درستی به پشت جبهه ها انتقال می دادند.

وی ادامه داد: در آن زمان روزنامه اطلاعات با چاپ ویژه‌نامه‌ای به عنوان "اطلاعات جبهه" این رسالت را به درستی انجام داد، ثبت عملیات و پیشروی رزمندگان اسلام برای نسل امروز بسیار کارساز است، جوانان کنونی به اطلاعاتی که خبرنگاران دوران دفاع مقدس با سختی و در شرایط جنگی به ثبت رساندند دسترسی دارند.

خبرنگار پیشکسوت روزنامه اطلاعات در سیستان و بلوچستان بیان کرد: حضور خبرنگاران در جبهه ها فقط مختص به دوران دفاع مقدس نبود، در سال های اخیر خبرنگاران زیادی به دفاع از حرم پرداختند که در سیستان و بلوچستان شهید محسن خزایی نمونه شاخص آن است که نقش آن ها کمتر از خبرنگاران دفاع مقدس نبود.

حسینی گفت: در دفاع از حرم خبرنگاران جمهوری اسلامی ایران حقایق را به گوش جهانیان می رساندند و با حضور خود و گزارشات لحظه به لحظه از عملیات نیروهای مقاومت، وضعیت سوریه و نقش استکبار منتشر می کردند خبرنگاران ما از جمله شهید خزایی توانست نقش جانانه خود را به عنوان یک خبرنگار سیستان و بلوچستان به نحو احسن انجام دهد همه مردم شاهد فعالیت‌های این شهید بزرگوار بودند.

امروز جبهه ما فرهنگی است

وی اظهار کرد: امروز وظیفه ما در انعکاس اخبار سنگین تر از دوران دفاع مقدس است، چشم و گوش خبرنگاران باید باز باشد، در دنیای مجازی قریب بسیاری از رخدادها علیه وطن است و خبرنگاران نباید تحت تاثیر عوامل فضای مجازی قرار گیرند.

به گفته این خبرنگار پسشکسوت، رسالت آنها حفظ و حراست از نیروهای انقلاب و نظام است و باید مراقب باشند که دشمن در صفوف به هم فشرده خبرنگاران نفوذ نکند که تفرقه اگر بیاندازند مشکل‌ساز می‌شود، دفاع از وطن نسبت به سایر جبهه های حضور خبرنگاران ارجحیت دارد زیرا وطن  ناموس ماست، حضور در جبهه فرهنگی بسیار مهم است.

حسینی گفت: با قدرتی که سپاه پاسداران دارد دشمن از راه نظامی نمی‌تواند وارد کشور شود و امکان مداخله نظامی را ندارد و تلاش می کند از طریق فرهنگی به ما لطمه بزند که وظیفه ما خیلی زیاد است، نباید اجازه داد استکبار در قشر جوان نفوذ کند.

وی با اشاره به سرعت عمل در انعکاس خبر به عنوان یکی از مولفه های خبرنگاری بیان کرد: در مدت کاری ام خبر آزادی گروگان های پرتغالی در دهه هفتاد را به سرعت منتشر کردم، در این حادثه چند گردشگر پرتغالی به گروگان گرفته شده بودند که پس از آزادی در صحرا گم شدند.

این خبرنگار پیشکسوت گفت: نیروهای امنیتی ما این خبر را منعکس نکردند، اما سفارت پرتغال خبر ارسالی من که در روزنامه اطلاعات چاپ شده بود منبع قرار داد که این خبر در زمان استانداری سید محمود حسینی انعکاس یافت.

انتهای پیام/
 
پنجشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۳۰
کد مطلب: 19744
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *