800
۰
وقتی اخلاق فدای مادیات می شود؛

ماهی گیری از آب گل آلود کرونا/ نرخ های سلیقه ای تست کووید 19 در سیستان و بلوچستان

تعرفه انجام آزمایش خون و حلق کرونا در آزمایشگاه های خصوصی تعیین شده است، اما برخی از آن ها هزینه ای بیش از تعرفه را از مراجعه گنندگان دریافت می کنند، این در حالی است که به گفته اکثر آن ها آزمایش های کرونا بیمه نیست و پرداخت همه هزینه های آن بر عهده بیمار است.
ماهی گیری از آب گل آلود کرونا/ نرخ های سلیقه ای تست کووید 19 در سیستان و بلوچستان
به گزارش شستون؛ به نقل از عصرهامون، در پی تماس های مکرر مردمی با این پایگاه خبری مبنی بر نرخ بالای تست های حلق و خون ویژه کرونا در آزمایشگاه های خصوصی خبرنگار ما این موضوع را از طریق تماس تلفنی با برخی از این آزمایشگاه ها پیگیری کرد.

برخی از آزمایشگاه ها گرانتر از تعرفه دریافت می کنند

در این پیگیری با پنج آزمایشگاه تماس برقرار شد که از این تعداد فقط یک مورد تست حلق و خون کرونا را بر اساس تعرفه های تعیین شده دریافت کرد و برای تست PCR اگرچه تعرفه 480 هزار تومان بود، اما حدود 40 هزار تومان هم تخفیف در نظر گرفته بود.

آزمایشگاه دیگری که هر دو تست را انجام می داد، اگرچه PCR را طبق تعرفه 480 هزار تومان دریافت می کرد، اما نرخ تست خون را 140 هزار تومان اعلام کرد که 10 هزار تومان بیش از تعرفه است.

در بین سه آزمایشگاهی که تنها تست خون را انجام می دادند یکی از آن ها 131 هزارتومان، دیگری 136 هزار تومان دریافت می کرد.

سومین آزمایشگاه هم در اقدامی عجیب اعلام کرد نرخ آزمایش خون کرونا با آزمایش های تکمیلی که اعلام نکرد چه مواردی را شامل می شود 180 هزار تومان است و تست خون را دقیق تر از تست حلق دانست زیرا به گفته متصدی این آزمایشگاه PCR را از ته حلق انجام نمی دهند و از ته زبان می گیرند که دقیق نیست.

به علاوه همه این آزمایش ها هم اعلام کردند که هزینه تست های کرونا به دلیل گران بودن کیت بالاست و این آزمایش تاکنون مشمول بیمه نشده است.

این در حالی است که بسیاری از مراجع علمی تست حلق را دقیق تر از خون می دانند اما این آزمایشگاه خصوصی تست خون را دقیق تر اعلام می کند.
 

تست حلق 480 هزار تومان و خون 130 هزار تومان

علیرضا سلیمی خراشاد، مدیر آزمایشگاه مرجع سلامت و امور آزمایشگاه های دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در این خصوص به خبرنگار ما گفت: طبق پروتکل های بهداشتی برای افراد بالای 60 سال، دارای بیماری زمینه ای و زندانی تست کرونا انجام می شود و برای باقی هنوز بلاتکلیف هستیم.

به گفته این مقام مسئول، تست حلق کرونا در زاهدان در سه آزمایشگاه انجام می شود که طبق درخواست آن ها مجوز از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را برای انجام این تست دریافت کردند و باقی آزمایشگاه ها مجاز به انجام این تست نیستند.

سلیمی خراشاد اظهار کرد: بر اساس تعرفه ابلاغی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هزینه انجام تست حلق کرونا در بخش خصوصی حدود 580 هزار تومان است و در زاهدان 480 هزار تومان از افراد دریافت می شود.

وی تصریح کرد: تست حلق کرونا بسیار پرهزینه و اکثر اقلام آن وارداتی بوده و بار بزرگی بر دوش کشور است.

مدیر آزمایشگاه مرجع سلامت و امور آزمایشگاه های دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: تست خون کرونا، تست IGG  65 هزار تومان و تست IGM هم 65 هزار تومان تعیین شده است که همه آزمایشگاه ها پذیرش دارند و برای هر دو تست 130 هزار تومان است.

سلیمی خراشاد اظهار کرد: IGG بیماری گذشته را نشان می دهد، یعنی حتی اگر در حال حاضر افراد بیمار نباشد IGG در بدن آن ها بالاست، اما IGM در فاز حاد بیماری بالا می رود و نشان می دهد فرد در شرایط کنونی بیمار است و IGG دیرتر از IGM بالا می رود.

مدیر آزمایشگاه مرجع سلامت و امور آزمایشگاه های دانشگاه علوم پزشکی زاهدان بیان کرد: تست سرولوژی خون هم هنوز به تاییدیه علمی نرسیده است و در برخی از افراد بسته به سیستم ایمنی IGG و IGM ساخته نمی شود زیرا بدن آن ها در مقابل بیماری تحریک نمی شود.
 
 
با آزمایشگاه های متخلف برخورد می شود

سلیمی خراشاد اظهار کرد: با توجه به این که هزینه این تست بسیار زیاد بوده، بهتر است مردم پیشیگری را مدنظر قرار گیرند و در صورتی که با بروز علائم کرونا بهتر است خود را قرنطینه کنند تا هم بتوانند با بیماری مقابله داشته باشند و هم از ابتلای افراد دیگر پیشگیری شود.

وی بیان کرد: در مدت پنج ماه پس از شیوع کرونا 9 آزمایشگاه برای بیماری کرونا در استان راه اندازی شده است که سه مورد در بخش خصوصی و 6 مورد در بخش دولتی فعال است.

مدیر آزمایشگاه مرجع سلامت و امور آزمایشگاه های دانشگاه علوم پزشکی زاهدان درباره دریافت هزینه اضافه بر تعرفه از سوی برخی از آزمایشگاه های خصوصی گفت: شهروندان اسامی آزمایشگاه ها را می توانند به شماره 33372049 مستقیم به خودم اعلام کنند تا با آن ها برخورد شود.

شایان ذکر است؛ اسامی آزمایشگاه های متخلف در این پیگیری به مدیر آزمایشگاه مرجع سلامت و امور آزمایشگاه های دانشگاه علوم پزشکی زاهدان اعلام شد.

انتهای پیام/
 
 
 
 
چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۴۹
کد مطلب: 19824
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *