800
۰
در تداوم شیوع ویروس کرونا انجام شد؛

مخالفت شدید شورای شهر سراوان با بازگشایی مدارس/ بی تدبیری؛ دانش آموزان را به کام مرگ می کشاند

با توجه به انتشار خبر بازگشایی مدارس در مناطق سفید، طی یک اطلاعیه ای شورای شهر سراوان مخالف خود را با بازگشایی مدارس در این شهرستان اعلام کرد.
مخالفت شدید شورای شهر سراوان با بازگشایی مدارس/ بی تدبیری؛ دانش آموزان را به کام مرگ می کشاند
به گزارش شستون،به تازگی وزیر آموزش و پرورش اعلام کرده است که در سال تحصیلی جدید اصل بر آموزش حضوری خواهد بود، چرا که هیچ آموزشی جایگزین حضوری نیست و مدارس فقط با دستور ستاد ملی مبارزه با کرونا، غیرحضوری می‌شوند.

به گفته وی، کلاس‌ها به صورت حضوری برگزار می‌شود اما اگر تعداد دانش آموزان با مساحت کلاس یکسان نباشد، برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی گروه‌بندی می‌شوند.

اما بر خلاف این ادعا، با توجه به آمار بالای دانش آموزان و نبود زیر ساخت های لازم و کمبود کلاس درس در شهرستان سراوان این موضوع با واکنش هایی همراه شده است.

فاجعه بزرگ در انتظار سراوانی ها

یوسفی، یکی از شهروندان سراوانی به خبرنگار ما گفت: با توجه به فقر موجود در منطقه افرادی که دارای علائم ابتلا به ویروس کرونا هستند، از انجام آزمایش کرونا امتناع می کنند که با توجه به این موضوع شمار مبتلایان به کووید 19 در این شهر تغییر نمی کند. 

وی افزود: انجام آزمایش کرونا در سراوان 230 هزار تومان است که اکثر افراد از توانایی مالی مناسب برخوردار نیستند از این جهت برای درمان و یا انجام آزمایش به مراکز درمانی مراجعه نمی کنند، به همین دلیل است که وضعیت در این شهرستان قرمز اعلام نمی شود. 

این شهروند سراوانی ادامه داد: با توجه به این موضوع، دانش آموزان جهت تحصیل باید به صورت حضوری در مدارس حضور یابند که این امر نگرانی هایی را به وجود آورده است. 

یوسفی خاطر نشان کرد: از دانش آموزان دبستانی نمی توان توقع رعایت پروتکل های بهداشتی را داشت و از سوی دیگر در تمامی مدارس دستور العمل های بهداشتی به طور کامل رعایت نمی شود با این تفاسیر باید شاهد فاجعه ای بزرگ در سراوان باشیم. 

سرویس بهداشتی و آبخوری های مشترک

پورمحمدی، گفت: فضای هر کلاس آموزشی در سراوان به گونه ای نیست که دانش آموزان حداقل فاصله یک متری را رعایت کنند.

وی افزود: فضای بسته کلاس ها و نداشتن تهویه هوا نیز از دیگر معضل های این منطقه است که باید تدابیر لازم جهت پیشگیری از افزایش مبتلایان به ویروس کرونا توسط آموزش و پرورش و شبکه بهداشت و درمان اتخاذ شود.

این شهروند سراوانی ادامه داد: سرویس بهداشتی و آبخوری در مدارس برای تمامی دانش آموزان مشترک است که پس از ورود و خروج هر دانش آموز باید مکان مورد نظر ضد عفونی شود که این موارد هزینه های هنگفتی را طلب می کند.

مخالفت شدید شورای شهر سراوان با بازگشایی مدارس

محمد امین دهواری سخنگوی شورای شهر سراوان در این باره گفت: بر اساس دستور الهی (و لاتلقوا بايديكم الی التهلكه؛ و با دستان خويش خود را به هلاكت نيندازيد)، اعلام وضعیت سفید برای مردم با توجه به فوتی های کرونایی قابل قبول نیست. مردم توان پرداخت هزینه های سنگین آزمایشگاهی  و درماني را ندارند و اقدام به خود درماني مي كنند كه خطرات جبران نا پذيري دارد.

وی ادامه داد: از طرفی نقش اولیاء و متخصصين درماني  در مساله کنونی بسیار مهم و تعیین کننده است، ضروری است جلسات کارشناسی شده  براساس منطقه و شهرستان  برای ارائه راهکار منطبق با شرایط سخت كرونا و اقتصاد  خانوارها و امر آموزش تصميمات لازم اتخاذ شود.

سخنگوی شورای شهر سراوان افزود: با توجه به اینکه بروز چنین بیماری در سطح جهان و کشور بی سابقه بوده و تجربیات علمی ودانش تخصصی كافي  وجود ندارد و  مدارس هم فاقد امکانات اولیه هستند، امكان رعايت پروتكل هاي بهداشتي وجود ندارد. 

حفظ جان مردم از آموزش اولویت دارد

دهواری خاطر نشان کرد: در خصوص  آموزش از راه دور در اکثر مدارس تجهيزات لازم و امكانات هوشمند آموزشي وجود ندارد، و با توجه به مشکلات اقتصادي تامين ابزار لازم  ( تبلت و گوشي هوشمند ) براي والدین دانش آموزان، مقدور نيست.

وی تصریح کرد: برخي خانواده های که در شش ماه گذشته شغل خود  را ازدست داده اند چگونه می توانند هزینه های خرید لوازم بهداشتی و ضد عفونی کننده را تامين کنند؟ مدارسی که فاقد آب و چشمه سرویس بهداشتی هستند چگونه پروتکل را اجرا خواهند کرد؟ 

سخنگوی شورای شهر سراوان با اشاره به اینکه بی تدبیری؛ مردم و دانش آموزان را به کام مرگ می کشاند، حفظ جان مردم از آموزش اولویت دارد، گفت:بازگشایی مدارس در شرایط کنونی  احتمال وقوع موج جديد  کووید ۱۹ وجود دارد که جبران ناپذیر خواهد بود.

حضور دانش آموزان در مدرسه منوط به تصمیم شورای مدارس است

ایوب دهواری مدیر آموزش و پرورش شهرستان سراوان نیز به خبرنگار ما گفت: مدارس از روز شنبه 15 شهریور ماه به صورت رسمی در سراسر ایران بازگشایی خواهد شد.

وی در خصوص نحوه حضور دانش آموزان بیان کرد: نحوه حضور دانش آموزان در کلاس درس منوط به تصمیم گیری شورای مدارس است، کل مدارس در ایران به گفته مقام عالی وزارت از شنبه فعالیت  خود را آغاز خواهند کرد و چنانچه تعداد دانش آموزان کم باشد کلاس درس به صورت حضوری برگزار می شود.

 مدیر آموزش و پرورش شهرستان سراوان ادامه داد:  در مدارسی که تراکم و یا آمار دانش آموزان بالا است با فاصله اجتماعی و 50 درصد حضور کلاس درس برگزار می شود.

دهواری در پایان خاطر نشان کرد: باتوجه به اینکه وضعیت در سراوان زرد اعلام شده آموزش به دانش آموزان هم به صورت حضوری و هم غیر حضوری انجام می شود اما هر آن امکان دارد وضعیت تغییر کند.

انتهای پیام/
چهارشنبه ۱۲ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۳۰
کد مطلب: 20055
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *