800
۰
نماینده ولی‌فقیه در سیستان و بلوچستان:

اعتمادسازی و اطلاع‌رسانی به مردم دو عامل مهم در افزایش تعداد موقوفات است

آیت‌الله مصطفی محامی گفت: اعتماد سازی، استفاده به جا و بهینه و اطلاع رسانی مردم از مباحث مالی سازمان اوقاف و امور خیریه از عوامل تاثیر گذار در جهت افزایش تعداد وقف توسط مردم است.
اعتمادسازی و اطلاع‌رسانی به مردم دو عامل مهم در افزایش تعداد موقوفات است
به گزارش شستون؛ به نقل از عصرهامون، آیت‌الله مصطفی محامی، نماینده ولی‌فقیه در سیستان و بلوچستان در دیداری که صبح امروز با حجت‌الاسلام‌ و المسلمین نوری زاده، معاون استان‌ها و امور مجلس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور و هیات همراه داشت، بیان کرد: وقف یک سرمایه‌گذاری ماندگار و باقیات‌الصالحاتی برای دنیا و آخرت است و یک محور مهم برای مردم که توجه ویژه به اهمیت وقف داشته باشند.

امام‌جمعه زاهدان افزود: ضرورت دارد تا سازمان اوقاف و امور خیریه اطلاع‌رسانی، تبلیغ و فرهنگ‌سازی لازم برای گسترش  فرهنگ وقف در بین مردم را داشته باشد و  همچنین با ارائه مشاوره‌های مختلف بهترین و تأثیرگذارترین زمینه‌های وقف را برای مردم بیان کند زیرا در برخی موارد وقف در مواردی که هیچ‌گونه بهره‌وری ندارند صورت می‌گیرد.

محامی با اشاره به گزارش واصله از سازمان اوقاف مبنی بر اینکه استان سیستان و بلوچستان یکی از کم اوقاف‌‍ ترین استان‌های کشور است، گفت: یکی از دلایل این موضوع وضعیت اقتصادی نابسامان مردم استان است که باوجود مشکلات اقتصادی موجود مردم کمتر سمت وقف می‌روند که البته اگر در این زمینه فعال‌تر عمل کنیم بازهم می‌توانیم وقف بیشتری داشته باشیم.

نماینده مقام معظم رهبری در امور اهل سنت استان با اشاره به جمعیت بالای اهل سنت در سیستان و بلوچستان ادامه داد: یکی دیگر از علت‌های کمبود موقوفات در استان عدم وقف به سازمان اوقاف و امور خیریه توسط اهل سنت می‌باشد که این‌یک آسیب بزرگ و لازم است تا راه‌حل این موضوع پیدا شود و درصورتی‌که اهل سنت با سازمان اوقاف و امور خیریه همکاری بیشتری داشته باشند تعداد موقوفات استان نیز افزایش خواهد یافت.

عضو هیات علمی جامعه المصطفی به ارائه چند راهکار در این خصوص پرداخت و اظهار داشت: گام اول این است که اعتمادسازی لازم صورت گیرد و مردم اطمینان پیدا کنند که سازمان اوقاف دخل و تصرفی در موقوفه نخواهد داشت.

وی نکته دوم را استفاده درست موقوفه در جهت مدنظر دانست و بیان کرد: مردم باید  مطمئن باشند که اگر جایی متولی درستی هم ندارد سازمان اوقاف و امور خیریه آن  را در جهت درست مصرف می‌کند و اعمال‌نظری صورت نمی‌گیرد و این‌گونه نیست که موقوفه در جای دیگری استفاده و مصرف شود.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان ادامه داد: در مواردی واقف موقوفه خود را ثبت نکرده است و متأسفانه در نسل‌های بعدی در اختیار دیگران قرار گرفته و  در خلاف جهت وقف موقوفه را تملک کرده‌اند و نظر واقف تحقق پیدا نکرده است و اگر این موضوع به مردم اطلاع‌رسانی شود عامل ایجاد انگیزه برای واقف خواهد بود که موقوفه خود را ثبت کند.

محامی تصریح کرد: طراحی یک سازوکار که معتمدین، مردم و خيران، بر مباحث مالی سازمان اوقاف و امور خیریه اشراف داشته باشند می‌تواند به‌عنوان یک اقدام مؤثر جهت جلب اعتماد عمومی خصوصاً برای اهل سنت  محسوب شود.

 وی افزود: اگر سازمان اوقاف و امور خیریه بر روی استعدادها و مزیت‌های  استان از جمله معدن، کارخانه‌ها، دام‌پروری ،کشاورزی و صنایع تبدیلی سرمایه‌گذاری کند علاوه بر اینکه یک کار اقتصادی جهت درآمدزایی سازمان صورت می گیرد برای استان نیز اشتغال‌زایی را به وجود می آورد که این موضوع نیز بسیار اهمیت دارد.

نماینده ولی فقیه در استان ادامه داد: این اقدام تنها محدود به یک سرمایه‌گذاری نیست بلکه می‌تواند یک الگو و فرهنگ‌سازی برای سایر سرمایه گذاران باشد.

امام جمعه زاهدان گفت: سرمایه‌گذاری در استان سیستان و بلوچستان علاوه بر رشد  فعالیت‌های اقتصادی، فرهنگ‌سازی عمومی را نیز به دنبال خواهد داشت که مهمترین آن ایجاد فرهنگ و روحیه کار در بین مردم خصوصا قشر جوان است.

انتهای پیام/
پنجشنبه ۱ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۵۵
کد مطلب: 20615
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *