800
۰

کدخدایی: دست ما برای احراز دقیق صلاحیت‌ها بسته است/ تغییر در شاخص‌ها منوط به اصلاح قانون انتخابات است

سخنگوی شورای نگهبان گفت: تغییر در شاخص‌های شورای نگهبان برای تایید صلاحیت‌ها در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ منوط به اصلاح قانون انتخابات است و باید دید که قانون چه وضعیتی خواهد داشت.
کدخدایی: دست ما برای احراز دقیق صلاحیت‌ها بسته است/ تغییر در شاخص‌ها منوط به اصلاح قانون انتخابات است
به گزارش  شستون؛ به نقل از عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان درباره آخرین وضعیت قانون جدید انتخابات و اینکه اصلاح قانون انتخابات به انتخابات سال آینده می‌رسد یا خیر؟ گفت: درباره اصلاح قانون انتخابات هنوز نمی توانم اظهار نظر کنم زیرا مصوبه مربوط به آن هنوز در مجلس نهایی نشده است و ظاهراً قرار است از هفته آینده در دستور کار صحن قرار گیرد بنابراین باید فعلا منتظر ماند.
وی که با ایسنا گفتگو می‌کرد، درباره برخی از اصلاحات قانون انتخابات نیز اظهار کرد: یکی از این اصلاحات درباره شرایط کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری و دیگری شرایط سنی داوطلبان و نیز شرایط کاری و تجربه کاری آنهاست که مد نظر قرار گرفته است.
کدخدایی درباره اینکه آیا احتمال تغییر در شاخص‌های شورای نگهبان برای تایید صلاحیت‌ها در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ وجود دارد؟ گفت: این موضوع منوط به اصلاح قانون انتخابات است و باید دید که قانون چه وضعیتی خواهد داشت. آنچه که مهم است این است که باید تغییراتی در روش احراز صلاحیت افراد مخصوصاً در حوزه ریاست جمهوری صورت گیرد و در شورای نگهبان مقداری دست ما بسته است و اگر بتوانیم به گونه‌ای تغییر کنیم خوب است زیرا  امکان چندانی  برای احراز دقیق صلاحیت‌ها نداریم.
وی افزود: در پست ریاست جمهوری هم در این چند دوره روشن شده که بحث‌های مدیریت و کارآمدی و مدبر بودن بسیار موثر است و در خصوص کسانی که داوطلب این پست هستند، متاسفانه قانون چندان امکانات زیادی را به شورای نگهبان نداده است که ما بتوانیم ارزیابی دقیقی را داشته باشیم. برای نمایندگی مجلس شرایط شکلی وجود دارد و نمایندگان بعد از انتخاب شدن در پست نمایندگی می‌توانند در قانونگذاری مشارکت داشته باشند اما مدیریت کلان کشور امر خطیری است.   آیا شورای نگهبان می تواند از افراد برنامه بخواهد؟ آیا می‌تواند مصاحبه های تخصصی با آنها داشته باشد که توانمندی آنها را احراز کند که متاسفانه هیچ کدام از اینها معلوم نیست لذا اگر ما بخواهیم تغییراتی را در روند تایید صلاحیت نامزدها داشته باشیم باید فکری به حال این وضعیت کنیم که شورای نگهبان چه راهکارهایی را می تواند در احراز صلاحیت دقیق افرادی که ثبت نام می‌کنند داشته باشد.  
سخنگوی شورای نگهبان درباره حضور احتمالی افرادی مانند محمد خاتمی و احمدی نژاد در انتخابات سال آینده، گفت: به طور کلی نمی توانم درباره حضور آنها اظهارنظری کنم و باید صلاحیت آنها را در همان زمان بررسی کنیم و اگر مجلس شرایط جدیدی بگذارد نمی‌دانم شامل حال این افراد خواهد شد یا خیر. اکنون اظهارنظر در این رابطه سخت است.
انتهای پیام/
سه شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۵۲
کد مطلب: 20875
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *