800
۰
اسطوره های مردانگی؛

بسیجیان جان بر کف؛ در خاکریز اول جدال با کرونا/کووید 19، نقاب مدعیان حقوق بشر را کنار زد

بدون تردید نقش بسیج در مبارزه با ویروس کرونا همچون دفاع مقدس در خاکریز اول مشهود است و همه به این موضوع اذعان دارند، بر خلاف این شاهد هستیم که مدعیان حقوق بشر حتی در رفع نیازهای مردم کشور خودشان موفق نبوده اند.
بسیجیان جان بر کف؛ در خاکریز اول جدال با کرونا/کووید 19، نقاب مدعیان حقوق بشر را کنار زد
به گزارش شستون؛ به نقل از عصرهامون، این روزها مزین است به نام جان بر کفانی که از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی در عرصه‌های مختلف به کمک مردم آمدند و چه در جنگ و چه در عرصه های اقتصادی، فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و دیگر میادین در خط مقدم بوده و خوش درخشیده اند.
 
عاشقانی که وقتی خبر سیل و زلزله می شنوند، یا زمانی که قصه ای تلخ از گوشه ای از وطن به گوششان می رسد، سر از پا نمی شناسند و با روحیه ای جهادی وارد میدان می شوند تا مرهمی شوند بر زخم های همنوعانشان.
 
صحبت از بسیجیانی است که این روزها و درست در زمانی که مردم با ویروس کرونا دست و پنجه نرم می کنند، باز هم به صحنه آمدند تا نقش ماندگار دیگری از خود به جای بگذارند، آری روحیه از جان و مال گذشتن و در خدمت مردم بودن را فقط می‌توان در چنین افرادی به نظاره نشست.
 
نیروهایی که در نهادی ممتاز و یگانه به نام بسیج رشد کرده و با روحیه از خودگذشتگی و ایستادگی، ایرانی متفاوت با دیگر کشورها را به دنیا معرفی کرده اند، دولت هایی که فقط ادعای حقوق بشر دارند اما در واقع تنها خودخواهی و ذلت را می توان در عملکردشان دید.

ایستادگی در مسیر سازندگی
 
در همین راستا، با مجتبی میر، کارشناس مسائل سیاسی گفت و گویی انجام شده است که به خبرنگار ما بیان کرد: بسیج به عنوان یک نهاد مردمی از ظرفیت‌های بسیار بزرگی برای حضور در عرصه های مختلف برخوردار بوده و تمام جغرافیای کشور را در کلیه نقاط شهری و روستایی تحت پوشش قرار داده و ماموریت های متعدد و فراوانی را در سطح کشور از ابتدای انقلاب تاکنون داشته و اقدام‌های موثری را انجام داده است.
 
وی ادامه داد: در عرصه محرومیت‌زدایی و سازندگی که یکی از صدها موضوعی است که از ابتدای تشکیل بسیج در دستور کار این نهاد انقلابی قرار داشته، اقدام های بسیار زیادی صورت گرفته است، به گونه ای که می توان گفت محرومیت زدایی و سازندگی به عنوان یکی از مهمترین محورهای بسیج تلقی می شود.
 
میر با بیان این که محرومیت زدایی همواره به عنوان یکی از شعارهای نظام جمهوری اسلامی است، تاکید کرد: حضور بسیج در این عرصه دستاوردهای خوب و شگرفی به همراه داشت، اما عوامل متعددی مانند جنگ تحمیلی باعث شد که موضوع سازندگی با تعلل رو به رو و مشکلاتی برای کشور ایجاد شود، ولی در واقع ماموریت سازندگی و محرومیت زدایی همچنان به عنوان محور اصلی فعالیت های سپاه و بسیج مطرح است.
 
به گفته وی، مسیر محرومیت زدایی محورهای مختلفی شامل اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، خدمات رفاهی و درمانی را دنبال می کند و در حوزه بهداشت و درمان سبقه طولانی دارد و مربوط به زمان فعلی نیست، نقش بسیج از دیرباز در این حوزه ماموریتی، در کنار سایر مسائل غیرقابل انکار است، چراکه شاهد اقدام‌های خیلی موثر این نهاد در جهت رفع مشکلات مردم و ارائه امکانات مورد نیاز بودیم.
 

هم گام با خادمان سلامت
 
این کارشناس با بیان این که نقش بسیج در زمینه مقابله با ویروس کرونا گسترده بوده و اقدام های خیلی خوبی در کنار خادمان سلامت ایفا کرده که قابل تقدیر است، اذعان کرد: نیروهای بسیجی از ابتدای شیوع بیماری کرونا در راستای اطلاع‌رسانی، گندزدایی، آموزش و غربالگری همگام با سیستم سلامت گام‌های موثری را برداشتند.
 
وی با اشاره به این که بسیج یکی از عوامل موثر در کنترل شرایط است، تصریح کرد: شاید اگر این اقدام های موثر نبود، شرایط بغرنج تری را شاهد بودیم، اما بسیجیان با ساماندهی و بکارگیری نیروهای بسیج جامعه پزشکی و سایر کسانی که در این حوزه تخصص دارند به جانشینی پرسنلی آمدند که به دلیل ابتلا به کرونا قادر به ارائه خدمت به مردم نبودند.
 
میر با تاکید بر این که بسیج از ابتدای انقلاب اسلامی در عرصه سلامت و بهداشت حضور چشمگیر و موثری داشته است، گفت: ایران در ریشه کنی سریع بیماری هایی مثل فلج اطفال دنیا را شگفت زده کرد، این موفقیت در کنار سایر ارگان‌ها و نهادهایی که زحمت کشیدند، مرهون بسیج بود، امروز هم درگیر کرونا هستیم و کمک‌های مومنانه و اقدام های ثمربخش دیگری که بسیج انجام می‌دهد، غیرقابل انکار است.
 
وی افزود: این نهاد مردمی با یکپارچگی که در حوزه جغرافیایی کشور داشت، با شیوع کرونا باز هم به صحنه آمد و در پیشگیری، فرهنگ سازی، نظارت و مدیریت هر چه بهتر این ویروس کرونا قدم های موثری برداشت.

ترس سلبریتی های همیشه طلبکار 
 
به گفته این کارشناس مسائل سیاسی، برخلاف مدعیان دروغین مانند برخی از سلبریتی هایی که همیشه در صحنه و طلبکار هستند، اما این روزها از ترس ابتلا پنهان شده اند، جان برکفانی داریم که همیشه میدان دار و در خط مقدم هستند، این واقعیت خیلی نیازی به اثبات، سخنرانی و تحلیل ندارد، بلکه با جست و جوی عادی در گوگل می توان اخبار متعددی در خصوص خدمت رسانی بسیج در نقاط کشور دید، خدماتی که نه‌ تنها در کرونا، بلکه در زمان سیل و زلزله و رفع محرومیت ها از سوی این جان برکفان صورت گرفته است.
 
 وی اضافه کرد: سازمان بسیج مستضعفین نیروهای خود را برای مشارکت در حوزه های مختلف از ضدعفونی کردن اماکن و معابر، تولید ماسک در کارگاه ها و لباس های پزشکی فعال و در این زمینه نیازهای کشور را تا حدودی تامین کرد.
 
میر اذعان کرد: در روزهایی که به دلیل اقدام های عده‌ای سودجو که به دنبال منافع هستند، مشکلاتی در زمینه تجهیزات برای مردم به وجود آمد، باز هم سپاه و بسیج وارد عمل شدند و خیال مردم را آسوده کردند و جلوی خیلی از احتکارها را گرفتند، در کنار آن در حوزه تجهیزات کارگاه‌هایی فعال و با تولید مواد شوینده، کمبود تجهیزات و لوازم مورد نیاز جبران شد.
 

اقدام های موثر در جدال با کرونا
 
وی ادامه داد: این مشکلات در سراسر دنیا به وجود آمد، اما با اقدام هایی که بسیج انجام داد تا حدودی در ایران به تعادل رسیدیم، به گونه ای که همچنان تهیه و توزیع اقلام بهداشتی توسط سپاه و بسیج و سایر نهادها در حال انجام است تا مردم از این نظر دچار مشکل نشوند.
 
میر گفت: در کنار خدماتی که صورت گرفته، نکته خیلی مهم احیای پایگاه‌های بسیج محلات است که باید از این که هست، فعال تر شود، در برخی مساجد محلات اقدام‌های بسیار خوبی در حال انجام است که می طلبد در دیگر استمرار نشاط و روحیه جهادی و انقلابی را بیش از پیش داشته باشیم.
 
وی با بیان این که نقش بسیج در مبارزه با ویروس کرونا همچون دفاع مقدس در خاکریز اول مشهود است و همه به این موضوع اذعان دارد، اضافه کرد: هستند کسانی که این مهم را انکار می کنند، بدخواهانی که همواره با این نهاد انقلابی در تخاصم هستند و تقابل و هجمه‌هایی علیه این شجره طیبه به وجود می آورند و می‌خواهند نقش‌آفرینی آن را کمرنگ کنند اما در همین چند ماهی که از شیوع بیماری‌ کرونا می گذرد، نقش‌آفرینی بسیج در این حوزه بیش از پیش نمایان شده و در واقع می‌توان گفت وجود بسیجیان نقطه قوتی برای انقلاب است.
 
 میر اذعان کرد: بسیج جریانی تشکیل یافته از چشمه عشق حضرت محمد (ص) است، در واقع هر جا که این نهاد به صحنه آمد، از اول انقلاب تا الان فرار دشمن را شاهد بودیم، امیدواریم که با حضور مستمر و روحیه جهادی این جان برکفان که در کنار خادمان سلامت که بزرگترین و موثرترین نقش را در کنترل این بیماری دارند و همچون رزمندگان دفاع مقدس جان‌فشانی می‌کنند، شاهد فرار کرونا باشیم و قطع انتقال این ویروس منحوس باشیم.
 
به گفته وی، به طور قطع بسیج در رسیدن به سلامت و امنیت نقش داشته و با توجه به این که رئیس جمهور از نهادهای مردمی و بسیجی تقاضا کرده است که بیش از پیش اقداماتی را صورت دهند، از هفته جاری شاهد گسترش این اقدام ها در جدال با کرونا خواهیم بود.
 
این کارشناس با بیان این که وقتی بحث محرومیت زدایی و نقش بسیج را در این وادی مطرح می‌کنیم، باید ببینم که چه اتفاقی در این راستا افتاده است، افزود: طبق قطعنامه شماره ۲۶۲۶ سازمان ملل متحد، فقیر کسی است که از حداقل زندگی در شان انسان محروم باشد که ابعاد مختلفی دارد.

چالش مدعیان حقوق بشر
 
وی تصریح کرد: مدعیان حقوق بشر که ادعا داشتند در این عرصه چه قبل و چه بعد از کرونا خدمات گسترده ای را برای مردمشان انجام می‌دهند، اما طی این مدت دچار چالش شدند و نهادهای دولتی شان نتوانستند آن گونه که باید و شاید در شان و منزلت مردم به آن ها خدمت کنند.
 
میر افزود: بر خلاف این کشورها، در ایران نهادهایی مثل بسیج که با توجه به فرمایشات و توصیه‌های مکرر مقام معظم رهبری وارد عمل شدند و با انجام کمک‌های مومنانه، در ماموریت هایی که در این خصوص به آنها محول شده بود، سربلند بیرون آمدند و اقدام‌های خیلی موثری انجام می دهند، این نشان دهنده تفاوت نگاه حکومت اسلامی و فلسفه وجودی بسیج با روحیه جهادی است.
 
 وی گفت: در این روزها هم مشخص شد بسیج و سپاه هستند که در شرایط خیلی سخت می توانند در کنار فعالیت های عمرانی، کشاورزی و عمرانی در حوزه خدمات رسانی، درمانی، بهداشتی، اقتصادی و توزیع مواد غذایی اقدام های موثری انجام دهند، این جزو اهداف بسیج بوده که در بحران ها حضور داشته باشد و نقش و وظیفه خودش را در این حوزه ایفا کند.
 
این کارشناس سیاسی اذعان کرد: این خدمات نشان می دهد، مدعیانی که همیشه مدعی هستند که به عنوان کشورهای توسعه یافته به دنبال حقوق بشر در کشور های دیگر می گردند و بر حفظ آن تاکید می کنند، در رعایت حقوق عامه و رفع نیازهای ابتدای کشور و مردم خودشان موفق نبودند و مشکلاتشان بیش از پیش نمایان و مشخص شد، اما نهاد مردمی بسیج نشان داد که بهتر است از نهادهای دولتی این کشورها، می تواند به مردم خدمت رسانی کند.
 

روحیه جهادی بسیج؛ وجه تمایز ایران
 
وی تاکید کرد: بسیج از زمان انقلاب تاکنون در برابر هجمه های دشمن پای کار بوده است، نهادی که کلمه جان بر کف بودن نیروهای آن گویای این است که در بحران هایی که خیلی ها ترس از جان و مال دارند و نمی توانند حضور موثری داشته باشند، اما روحیه جهادی باعث می‌شود که در ایران مشکلات کمتری نسبت به کشورهایی که بر پایه خدمات دولتی صرف هستند، داشته باشیم.
 
میر خاطرنشان کرد: بسیج میراث گرانبها و بزرگی است که با دستور امام (ره) تشکیل شد، نهادی که همیشه ثابت کرده است که چقدر می تواند موثر باشد و جلوتر از ارگانها و نهادهای دولتی دیگر کشورها میدان داری کند و همانطور که در عرصه‌های مختلف موفقیت رسیدیم در جدال با کرونا هم با همین روحیه می‌توانیم موفق باشیم.
 
 به گفته وی، وقتی کلمه بسیج به گوش می رسد در واقع سازندگی، آمادگی‌دفاعی، وفاداری، روحیه جهادی و از خودگذشتگی در ذهن تداعی می شود، آدم های خارق العاده ای که جان خود را به خطر می اندازند تا مشکلی از هم نوع خو کم کنند.
 
انتهای پیام/
شنبه ۱ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۱۳
کد مطلب: 20912
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *