800
۰
در گفت و گو با شستون عنوان شد؛

حفاری در سراوان عامل قطع ارتباط اهالی سیب و سوران شد/ پایداری شبکه مطالبه مردم از شرکت مخابرات

مجیب حسنی فرماندار سیب و سوران گفت: به علت حفاری های انجام شده در روستای هوشک سراوان، ارتباط مخابراتی جمعیت 100 هزار نفری شهرستان سیب و سوران به مدت 9 ساعت قطع شد.
حفاری در سراوان عامل قطع ارتباط اهالی سیب و سوران شد/ پایداری شبکه مطالبه مردم از شرکت مخابرات
به گزارش شستون؛ قطعی خطوط تلفن و اینترنت این روزها در سیستان و بلوچستان به ویژه شهرستان های سراوان، سیب و سوران و مهرستان روند افزایشی به خود گرفته که این امر با توجه به آموزش های مجازی و برگزاری کلاس های درس در سامانه شاد گلایه مردم را در پی داشته است.

از آنجایی که در عصر تکنولوژی و ارتباطات به سر می بریم، تلفن و اینترنت به جزء جداناپذیر زندگی مردم تبدیل شده و بسیاری از مشاغل و کسب و کارها در این بستر شکل گرفته و می توان گفت امروزه به یک محل کسب درآمد و ارتزاق تبدیل شده است.

اما مردم جنوب شرق کشور در استان سیستان و بلوچستان همواره از قطعی مکرر خطوط تلفن و اینترنت در این استان ابراز گلایه کرده و خواستار مرتفع شدن این مشکل از مسئولین مربوطه شده اند.

علی ای حال باتوجه به شیوع ویروس کرونا و کوچ دانش آموزان به فضای مجازی جهت تحصیل و آموزش، این روزها دامنه اعتراضات از کندی سرعت و نبود زیرساخت های لازم گسترده تر شده است.

از خبر ساز شدن کلاس درس دانش آموزان بم پشتی در بالای تنها کوهی که اینترنت در آنجا وجود دارد بگذریم، می رسیم به حفاری در روستای هوشک شهرستان سراوان که منجر به قطع شدن ارتباط جمعیت 100 هزار نفری شهرستان سیب و سوران شد.

حفاری در سراوان؛ قطع ارتباط در سیب و سوران

در همین راستا مجیب حسنی فرماندار شهرستان سیب وسوران به خبرنگار ما گفت: حوالی ساعت 14 و 30 دقیقه بعد ازظهر روز چهارشنبه ارتباط مخابراتی شهرستان سیب وسوران قطع شد که پس از پیگیری های انجام شده مشخص شد قطعی ارتباط در محدوده شهرستان سراوان و روستای هوشک اتفاف افتاده است.

وی افزود: دستگاه حفاری که دهیاری هوشک در آن منطقه به کارگیری کرده است در مسیر خط فیبر قرار می گیرد که منجر به قطع فیبرنوری و ارتباط شهروندان سیب وسوران می شود.

فرماندار سیب و سوران ادامه داد: با تعامل فرمانداری سراوان و اعزام یک اکیپ به روستای مذکور در راستای کمک به مخابرات، محل مورد نظر یافت و عوامل مخابراتی اقدام به ترمیم فیبر در محل مذکور می کنند.

حسنی با اشاره به اینکه قطعی فیبرنوری در روز اول 9 ساعت به طول انجامید، اضافه کرد: از سوی مخابرات نسبت به استحکام و امنیت خط فیبر اقدام مناسبی انجام نمی شود به نوعی که فیبر به صورت نیمه رها شده در محل مذکور قرار می گیرد که حوالی ساعت پنج صبح روز جمعه خط فیبر سرقت می شود.

به گفته وی قطع مجدد ارتباط مخابراتی در سیب و سوران تا ساعت 18 عصر ادامه داشته و سارق فیبرهای نور با همکاری و مساعدت نیروی انتظامی شناسایی و دستگیر و در اختیار مراجع قرار گرفت که از این اقدام به موقع پلیس قدردانی می شود.

خدمات مخابرات متناسب با تعداد مشترکین نیست

به گفته این مقام مسئول  کیفیت و نوع خدمات شرکت مخابرات متناسب با تعداد مشترکین و درآمد های این شرکت در استان نیست چراکه انتظارات جامعه و مردم از حوزه شرکت مخابرات به ویژه در شرایط فعلی که بحث آموزش های مجازی مطرح است، پایداری ارتباطات و تامین اینترنت است.

حسنی با اشاره به اینکه جا دارد این شرکت و تیم های ویژه قطع و خرابی ها، تلاش بیشتر برای پایداری شبکه داشته باشند،خاطر نشان کرد: پروژه زمینی کردن فیبر از سراوان تا سوران انجام شده منتها چهار کیلومتر درست کار نشده که شرکت مخابرات نسبت به اصلاح این خط جهت پایداری بیشتر شبکه از حوزه سراوان متعهد شده است.

وی اذعان کرد: همچنین یک خط جایگزین از سمت مهرستان_ایرانشهر با تأخیر معناداری در حال انجام است که جا دارد شرکت مخابرات نسبت به اتمام پروژه در مدت زمان کوتاه اقدام شایسته انجام دهد.

فرماندار سیب و سوران تصریح کرد: تشکیلات مخابرات در حوزه شهرستان سیب و سوران فاقد نیرو مستقر در شهرستان است که این موضوع در حوزه خدمات دهی مخابرات یک نقص و ایراد جدی است ، امید داریم شرکت مخابرات پیام مردم سیب و سوران را به خوبی دریافت و اقدام عاجل و مناسب  و در شأن مردم داشته باشد.

حسنی گفت: از شرکت ها و ارگان های خدمات رسان نیز انتظار می رود قبل از حفاری یک استعلام ازشرکت های آب، برق و مخابرات داشته باشند تا اقدامات این چنینی سبب بروز مشکلات میان مردم و جمعیت 100 هزار نفری سیب و سوران نشود.

دستگیری سارق فیبرنوری در سراوان

در ادامه پیگیری های خبرنگار ما، حسن محسن حسین آبادی رئیس مخابرات شهرستان سراوان گفت: عصر روز چهارشنبه به علت حفاری انجام شده توسط دهیاری هوشک فیبرهای اصلی و ارتباطی شهرستان سیب و سوران قطع شده بود.

وی با بیان اینکه برآورد تجهیزاتی خسارت به مخابرات چهار مفصل و 150 متر  فیبر بوده است، ادامه داد: قطعی ارتباط به دلیل اینکه محل قطعی مشخص نبود زمانبر شد و در ساعت 23 و 53 دقیقه همان روز خط نرمال و به حالت اولیه برگشت.

رئیس نخابرات سراوان اضافه کرد: مجدد ارتباط شهرستان سیب و سوران در ساعت 5 و 30 دقیقه صبح روز جمعه به دلیل سرقت کابل قطع که با تلاش کارشناسان مربوطه این خط  تا 18 عصر همان روز به حالت نرمال بازگشت.

حسین آبادی در پایان خاطر نشان کرد: سارق فیبر نوری توسط پلیس دستگیر و پس از تشکیل پرونده به مراجع قضایی تحویل داده شد.

انتهای پیام/
 
شنبه ۱ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۲۷
کد مطلب: 20918
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *