800
۰

اصول مهم بهداشتی استفاده از ماسک

پزشک مرکز توسعه و سلامت کیش با یادآوری رعایت اصول بهداشتی در استفاده از ماسک گفت: عدم توجه به این اصول گاه سبب می‌شود ماسک خود به عامل انتقال ویروس تبدیل شود.
اصول مهم بهداشتی استفاده از ماسک
به گزارش بهداشت نیوز، کم‌کم نزدیک به یکسال می‌شود که پوشش جدیدی وارد زندگی ما شده و رفته‌رفته با آن مانوس شده ایم. آن‌قدر که فقدانش مانند همراه نداشتن موبایل برایمان اضطراب آور است. ماسک ها این روزها نقش اول حفظ سلامتی در زندگی ما را ایفا می کنند. اما برای عده‌ای تنها استفاده از ماسک اهمیت دارد و چگونگی استفاده از آن کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد. همین باعث می‌شود که به گفته دکتر مریم ستاریان گاهی استفاده از ماسک نتیجه عکس دهد و خود باعث انتقال ویروس شود.
پزشک مرکز توسعه سلامت با یادآوری تاثیر ماسک در جلوگیری از شیوع ویروس کرونا گفت: طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی اگر ۹۰ درصد مردم یک ماه ماسک بزنند ایمنی و کاهش تعداد موارد حتی اثربخش تر از زمانی است که واکسن تولید شود و می‌تواند انتقال فرد به فرد را از ۴ به ۱ کاهش دهد.
وی شستن دست ها را اولین اصلی دانست که باید در زدن ماسک رعایت کرد؛ در غیر این صورت ویروس می‌تواند به راحتی از طریق چشم ها و راه های تنفسی وارد بدن شود.  همچنین نباید ماسک زیر بینی باشد و یا برای غدا خوردن نباید زیر چانه قرار گیرد.
ستاریان در ادامه افزود: ما باید ماسک هایی متناسب با صورت خود استفاده کنیم که بتواند از روی بینی تا زیر چانه را کاملا بپوشاند. همچنین نباید ماسک را در زمانی که روی صورت است لمس کرد. زیرا رویه بیرونی ماسک آلوده است.
وی شست‌وشوی ماسک‌ها را تنها محدود به ماسک‌های پارچه‌ای دانست و گفت: سایر ماسک‌ها قابلیت شست‌وشو و استفاده مجدد را ندارند و پس از استفاده باید امحا شوند. اگر وضعیت اقتصادی اجازه مصرف ماسک‌های سه لایه را نمی‌دهد از ماسکهای پارچه ای استفاده کنید؛ از آنها دو یا سه عدد در نایلونی به همراه خود داشته باشید. اما اگر از ماسک‌های جراحی استفاده می‌کنید باید توجه داشته باشید که آنها نازک‌اند و به محض این که مرطوب شدند باید تعویض شوند.
 پزشک مرکز توسعه سلامت به برخی عادت‌های اشتباه در استفاده از ماسک اشاره کرد و گفت: ماسک‌ را نباید روی میز کار گذاشت و یا در سطح شهر روی زمین اندخت؛ زیرا این خود موجب تکمیل زنجیره انتقال میکروب خواهد شد.
حتماً ماسک‌های خود را داخل نایلون کرده و در آن را ببندید و سپس دور بیندازید. همچنین هنگام برداشتن، ماسک را از بند بردارید؛ زیرا بند ماسک آلودگی کمتری نسبت به سطح آن دارد. ضمنا ماسک‌های خود را از آینه ماشین آویزان نکنید؛ ترجیحاً ماسک را در ماشین از روی دهان برندارید تا مجبور به تعویض نشوید. زیرا اگر ماسک را برداشتید یا در جایی آویز گذاشتید، دوباره آلوده می شود.
ستاریان در ادامه در خصوص استفاده از ماسک برای کودکان نیز گفت: کودکان زیر ۵ سال باید نحوه استفاده و کنترل صحیح ماسک را بدانند. برای کودکان زیر دو سال نیز ماسک می‌تواند عامل خفگی باشد و کلا ممنوع است.
ما باید سعی کنیم کودکان حداقل تماس را داشته باشند و پدر و مادر برای تماس با کودکان خود حتما مسایل بهداشتی مانند ضدعفونی و شستن دستها را رعایت کنند. زیرا ممکن است ما بزرگ‌ترها ناقل بدون علامت ویروس باشیم. همچنین والدین فرزندان خود را به بازار نبرند و نحوه درست ماسک زدن را به آنها آموزش دهند.
ستاریان همچنین در خصوص ماسک‌های سوپاپ دار گفت: ابتدا بیشتر این نوع ماسک‌ها برای استفاده توصیه می‌شد امام بعدا با استقرار ویروس در کشورها و افزایش تعداد ناقلان بی‌علامت از مردم خواسته شد از این نوع ماسک استفاده نکنند. زیرا این ماسک‌ها دریچه یک‌طرفه دارد و اگر فرد بیمار باشد ویروس از طریق سوپاپ‌ها به بیرون منتقل می‌شود. این ماسک‌ها برای استفاده کادر درمان که مثلا در آی سی یو کار می‌کنند مناسب است.
وی در ادامه گفت: وزارت بهداشت طرحی به نام هر خانه یک پایگاه سلامت دارد و  ما می‌توانیم  به مساله بهداشت برای پیشگیری و رها شدن خودمان از این بیماری نگاهی آموزشی داشته باشیم. تا زمانی که قبول نکنیم  تک‌تک ما مسئولیم، این زنجیره قطع نخواهد شد. ما در این رابطه باید سطح فرهنگی خود را بالا ببریم و به یکدیگر هم، در خصوص استفاده از ماسک تذکر دهیم.
پزشک مرکز توسعه و سلامت کیش به ارائه چند توصیه پرداخت و گفت: استفاده از ماسک و رعایت فاصله ۲ متری در همه مواقع از ضروریات پیشگیری است. همچنین در هنگام سرفه و عطسه اصول بهداشتی را رعایت کنیم. نکته مهم اینکه صورت خود را لمس نکنیم و به ماسک خود دست نزنیم.
در خانه بمانیم و خریدها را به صورت آنلاین انجام دهیم. در اپیدمی کووید چیزی به اسم سرماخوردگی وجود ندارد. هر علامتی نشانه کووید است مگر عکس آن ثابت شود. تا رفع کامل علامت ها نباید از خانه بیرون بیاییم و دوره خود را کامل پشت سر بگذاریم. اگر می‌خواهیم تست دهیم از روز پنجم این کار را انجام دهیم که البته در این مدت باید حتماً در خانه بمانیم.
يکشنبه ۲ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۴۰
کد مطلب: 20951
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *