800
۰
چالش جدید سرشماری نفوس در جنوب شرق کشور؛

سهمیه‌بندی آرد موجب یکه تازی معضل نان در شرقی ترین نقطه ایران شد

احمد نتوزهی بخشدار مهرگان گفت: جمعیت بخش مهرگان ۱۷ هزار و ۲۰۰ نفر است اما در سرشماری سال ۹۵ جمعیت بخش ۱۲ هزار و ۸۰۰ نفر ثبت شده که طبق همان جمعیت از سوی دولت خدمات رسانی انجام می شود.
سهمیه‌بندی آرد موجب یکه تازی معضل نان در شرقی ترین نقطه ایران شد
به گزارش شستون، در بسیاری از نقاط کشور نان این کالای ارزشمند و ضروری که به عنوان قوت غالب مردم به شمار می رود دارای جایگاه ویژه ای است و در سبد غذایی خانوارها اهمیت دوچندان دارد.

نان را می توان عنصر جدایی ناپذیر سفره ایرانی ها دانست و از سوی دیگر با توجه به داشتن مواد مغذی به عنوان یک منبع انرژی محسوب می شود.

از دیگر سو نان یکی از مطبوع ترین و لذت بخش ترین مواد غذایی ایرانیان به شمار می رود  که حرمت و جایگاه خاصی را بین ایرانیان دارد اما  این روزها گلایه در حوزه آرد و نان در سیستان و بلوچستان روند رو به رشدی به خود گرفته که برخی از مناطق سراوان نیز از این قاعده مستثنی نبوده است.

اهالی بخش مهرگان سراوان به ویژه مردم روستای کوهک مدت هاست از کمبود آرد رنج می برند و خواستار حل این مشکل از سوی متولیان امر شدند.

به اذعان مسئولین این مشکل به دلیل ثبت اشتباهی جمعیت در سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۵ به وجود آمده است.

ثبت اشتباه جمعیت علت کمبود آرد

انور نقیبی دهیار روستای کوهک به خبرنگار ما گفت: در سرشماری نفوس مسکن سال ۹۵ جمعیت روستا ۳ هزار و ۲۰۱ یک نفر ثبت شده اما آمار شبکه بهداشت و درمان ۶هزار و ۶۴۰ نفر است.

وی افزود: در حال حاضر روستای کوهک سه باب خبازی دارد که سهمیه آرد در ماه ۳۷ تن است اما این میزان پاسخگوی نیاز اهالی روستا نیست.

دهیار روستای کوهک اضافه کرد: در ماه اخیر دو مرحله از خبازی های سطح روستا بازدید انجام شده که از نظر بهداشتی و کیفیت نان مشکلی وجود نداشت.

دولت به اندازه جمعیت ثبت شده خدمات دهی می کند

احمد نتوزهی بخشدار مهرگان نیز به خبرنگار ما گفت: بهتر است آمار سهیمه آرد از غله و اداره صمت پرسیده شود اما با توجه به جمعیت بخش کمبود آرد احساس می شود.

وی با بیان اینکه نه تنها در بخش مهرگان بلکه در سطح شهرستان نیز کمبود آرد را شاهد هستیم، افزود: جمعیت بخش مهرگان ۱۷ هزار و ۲۰۰ نفر است اما در سرشماری سال ۹۵ جمعیت بخش ۱۲ هزار و ۸۰۰ نفر ثبت شده که طبق همان جمعیت از سوی دولت خدمات رسانی انجام می شود.

بخشدار مهرگان با اشاره به انجام مکاتبات لازم برای رفع این معضل، گفت: خواستار افزایش شمار خبازی ها در بخش هستیم و تقاضای این مورد به مراجع مربوطه انجام شده اما زمانی که کمبود سهیمه داریم افزایش خبازی دردی را دوا نمی کند.

نتوزهی با بیان تعویض دستگاه های پخت نان نانوایی های بخش مهرگان، کیفیت نان و رعایت موازین بهداشتی توسط خبازی ها را مطلوب عنوان و بیان کرد: نانوادارها موظف به رعایت ساعت پخت تعیین شده و پخت نان طبق سهمیه هستند به طور مثال اگر سهمیه آرد خبازی ۱۲ کیسه آرد در طول روز است باید این میزان پخت را انجام دهد.
انتهای پیام/
شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۱۰
کد مطلب: 21633
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *