800
۰
چراغ روشن سنت های نوروز؛

زنگ‌ خطر شتاب کرونا به صدا درآمد/ خانه تکانی؛ سنت دیروز، مهمترین استراتژی امروز

این روزها که در آستانه سال نو قرار داریم و به دلیل جولان پرشتاب کرونا زنگ خطر به صدا درآمده است، سنتی دیرینه به نام خانه تکانی یکی از مهم ترین استراتژی های مقابله با این ویروس منحوس محسوب می شود.
زنگ‌ خطر شتاب کرونا به صدا درآمد/ خانه تکانی؛ سنت دیروز، مهمترین استراتژی امروز
به گزارش شستون؛ به نقل از عصرهامون؛ شمارش معکوس برای خداحافظی با آخرین زمستان قرن و شروع فصلی نو و قرنی جدید آغاز شده و چراغ سنت های نوروز، یکی پس از دیگری در حال روشن شدن است، سنت های کهنی که شاید در پی درآمیختن با زندگی مدرن شکلی دیگر به خود گرفته، اما هیچ سالی رنگ نباخته است.
 
یکی از سنت هایی که با شنیده شدن صدای پای عمو نوروز هر ساله مورد توجه ایرانیان قرار دارد، خانه تکانی است، اما از سال گذشته با توجه به ورود مهمان ناخوانده ای به نام کووید 19، این مهم با اما و اگرهایی همراه شد که خیلی ها عطایش را به لقایش بخشیدند.
 
اما این ویروس یکساله شد و با نزدیک شدن به نوروزی دیگر باز هم سؤالات زیادی در رابطه با خانه تکانی در این دوران ذهن بسیاری از بانوان را به خود مشغول کرده است، برخی آن را واجب می دانند و عده ای هم می گویند با توجه به عدم دید و بازدید نظافت ساده هم برای رفتن به پیشواز سال نو کافی است.
 
ولی طبق گفته کارشناسان حوزه سلامت، ﺑﺮﺧﻼف تصورها، ﺧﺎﻧﻪ ﺗﮑﺎﻧﯽ اﻣﺴﺎل ﺑﯿﺶ از ﺳﺎل ﻫﺎی ﻗﺒﻞ ﻣﻬﻢ اﺳﺖ و ﺣﺘﯽ اﮔﺮ افرادی هستند که ﻫﯿﭻ ﺳﺎﻟﯽ ﻋﺎدت ﺑﻪ ﺧﺎﻧﻪ ﺗﮑﺎﻧﯽ ﻧﺪاﺷﺘنﺪ، باید امسال این مهم را جدی بگیرند، چراکه می تواند مهم ترین استراتژی برای مبارزه با ویروس منحوسی به نام کووید 19 باشد که این روزها با شروع موج جدید آن پرشتاب می تازد.

تاثیر کرونا بر تمام جنبه های زندگی
 
در همین راستا، مسعود فیروزکوهی، کارشناس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در گفت و گو با خبرنگار ما بیان کرد: خانه تکانی از رسوم بسیار قدیمی است که مردم چند ماه قبل از آمدن بهار شروع به گردگیری و تمیز کردن خانه می کنند اما ویروس کرونا، بیش از یک سال است وارد زندگی بشر شده، تمام جنبه های زندگی انسان و حتی نظافت مردم را تحت تأثیر قرار داده و باعث شده است تا مردم بیش از همیشه به نظافت اهمیت دهند.
 
وی با اشاره به این که تصریح کرد: با توجه به نزدیک شدن به سال نو و از سویی تاکید بر محدودیت دید و بازدیدها، خیلی ها بر سر دوراهی قرار دارند که امسال خانه تکانی کنند یا خیر، برخی هم می گویند به دلیل شیوع ویروس کرونا و عدم دید و بازدید در عید نوروز دست از خانه تکانی می کشیم و با یک گردگیری و نظافت ساده به پیشواز سال نو می رویم، اما برخلاف آنچه این افراد تصور می کنند، خانه تکانی امسال بیش از سال های قبل مهم است.
 

خانه تکانی؛ تزریق آرامش در روزهای پر استرس

به گفته فیروزکوهی، حتی آن هایی که هیچ سالی عادت به خانه تکانی نداشتند، باید این مهم را مورد توجه قرار دهند، چراکه با توجه به تأثیر قرنطینه خانگی در طول همه گیری کرونا بر سلامت روحی افراد، نظافت و تمیز کردن خانه باعث می شود تا احساس بهتری پیدا کنند، از سویی بر اساس تحقیقات انجام شده، منظم بودن و تمیز کردن محیط زندگی می تواند به شما کمک کند آرامش بیشتری داشته باشید.
 
وی اضافه کرد: قرنطینه خانگی و اعمال محدودیت ها، فرصتی عالی برای جبران کارهای عقب افتاده از جمله نظافت قسمت هایی از خانه است که تنها سالی یک بار تمیز می شوند، از آنجایی که خانه تکانی مهم ترین استراتژی برای مبارزه با ویروس کروناست، این موضوع امسال نسبت به سال های گذشته اهمیت بیشتری دارد و باید بیش از پیش مورد توجه خانواده ها قرار گیرد، از سویی با توجه به شرایط موجود و شیوع بیماری همه گیر کووید 19 باید این اقدام را بر اساس توجه به نکاتی مهم پیش برد.

کرونا؛ ویروسی که در گرما می میرد
 
این کارشناس تصریح کرد: بخارشوی یکی از بهترین پاک کننده هایی است که به وسیله آن می توانید خانه را تمیز و عاری از ویروس کنید، چراکه طبق گفته میکروب شناس و متخصص بیماری های عفونی در بیمارستان تورنتو، ویروس توسط گرما کشته می شود و گرما در دمای بیش از ۷۷ درجه سانتی گراد بهترین کشنده باکتری و ویروس است.
 
وی افزود: مهم تر از همه اینکه برای تمیز کردن سطوح منزل مثل دیوار، مبل، تابلو فرش، کابینت و... با استفاده از بخارشوی نیازی به شوینده ندارید، زیرا بخار به راحتی جرم و کثیفی را از بین می برد، بنابراین توصیه می شود از این دستگاه برای تمیز کردن پرده ها، فرش ها، تشک ها و مبل ها که نمی توان با اسپری تمیزکننده ضدعفونی کرد، استفاده کنید.
 
فیروزکوهی گفت: پاک کننده های دیگری هم هست که می تواند برای از ضدعفونی کردن موثر و قوی عمل کند، طبق توصیه مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها، می توان برای خانه تکانی و تمیز کردن خانه از مخلوط یک چهارم فنجان سفیدکننده (وایتکس) با سه لیتر آب خنک استفاده کرد، این پاک کننده و همچنین سرکه سفید در برابر ویروس های مشابه کرونا مثل آنفلوانزا اثر بخشی نشان داده است و قدرت پاک کنندگی بالایی دارد.
 
وی اذعان کرد: با توجه به آنکه هنوز شواهد کافی برای اثبات مؤثر بودن این ضدعفونی کننده ها علیه ویروس کرونا وجود ندارد، می توانید سطوحی در خانه که تماس زیادی با آن ها دارید را با الکل اتانول۷۰ تا ۹۰ درصد ضدعفونی کنید.
 

گام به گام تا شروع سالی نو
 
این کارشناس گفت: خانه تکانی برای آن دسته افرادی که رسم هر ساله شان است، چندان سخت و پیچیده نیست، اما اگر دچار سرگردانی می شوید و نمی دانید باید از کجا شروع کنید، پیشنهاد می شود که ابتدا دستکش ها را دستتان کرده و از آشپزخانه و کابینت ها شرع کنید، ظروف خاک گرفته را بشویید و بعد از خشک کردن و تمیز کردنِ داخل کابینت آن ها را سر جایشان بچینید.
 
وی افزود: در مرحله بعدی به سراغ کمک لباس هایتان بروید، لباس های کهنه یا غیرقابل استفاده را بیرون بیندازید و کمدتان را مرتب و منظم کنید، در گام بعدی پرده ها را دربیاورید و تا آن ها را داخل ماشین لباسشویی می اندازید، شیشه ها را تمیز کنید.

فیروزکوهی اضافه کرد: در ادامه تمیز کردن دیوارها را در دستور کارتان قرار دهید و برای این کار از اسفنج و مواد شوینده شیمیایی استفاده کنید، اگر روی دیوار لکه ای بود که پاک نمی شد، مقداری خمیردندان روی آن بگذارید تا لکه از بین برود، با استفاده از یک دستمال خشک لوسترها را گردگیری و بعد به کمک یک دستمال آغشته شده به الکل کاملا آن ها را تمیز و براق کنید.
 
وی گفت: با استفاده از جرم گیر و یک فرچه زبر، سرامیک های کف و دیوار سرویس های بهداشتی را تمیز کنید، اگر فرش شما نیاز به شست و شو دارد، آن را به قالی شویی تحویل دهید و اگر زیاد کثیف نیست می توانید آن را با استفاده از مخلوط شامپو فرش و آب، کیسه بکشید.

بایدها و نبایدهای کمک گرفتن از نیروهای خدماتی
 

این کارشناس اظهار کرد: شاید برای برخی ها این سوال پیش آید که برای خانه تکانی در دوران کرونا می توانند از دیگران کمک بگیرند یا خیر، باید گفت که اگر هر سال با کمک نیروی خدماتی خانه تکانی می کردید و امسال به دلیل شیوع کرونا دچار دودلی بین گرفتن یا نگرفتن کمک هستید، به توصیه کارشناسان در این دوران از ورود افراد دیگر به منزلتان خودداری کنید زیرا این روزها سلامتی شما از هر چیز دیگری مهم تر است.
 
وی افزود: اگر به هر دلیلی مجبور شدید از نیروهای خدماتی کمک بگیرید، از آن ها بخواهید از ماسک و دستکش استفاده کنند، تا زمان حضورشان در خانه، پنجره ها را باز بگذارید و فاصله فیزیکی ۲ متر را رعایت و برای پذیرایی از نیروی خدماتی، از ظروف یک بارمصرف استفاده کنید، در غیراین صورت، ظروف استفاده شده را به طور کامل ضدعفونی کنید.
 
فیروزکوهی ادامه داد: با توجه به عدم رعایت برخی از نیروهای خدماتی، هنگام انجام کار، مراقب باشید تا در صورت عدم استفاده از ماسک و دستکش تذکر دهید و سطوحی که توسط نظافتچی دست زده شده است، را ضدعفونی کنید.
 

چگونگی اهدای وسایل اضافه به نیازمندان
 
وی درباره اعطای وسایل اضافی و دست دوم به نیازمندان در دوران کرونا گفت: در حین خانه تکانی، ممکن است لباس، کفش، پتو، اسباب بازی و وسایل قابل استفاده دیگری داشته باشید که نیازی به آن ها ندارید. می توانید آن ها را به نیازمندان اهدا کنید یا به خیریه ای بسپارید تا به دست نیازمندان برسانند اما امسال با توجه به شیوع کرونا ممکن است اهدای آن به نیازمندان خطراتی برای آن ها به همراه داشته باشد.
 
این کارشناس افزود: قبل از اهدای وسایلی همچون لباس، کفش، ملحفه، اسباب بازی و... به طور کامل آن ها را بشویید و خشک کنید، سپس در پلاستیک یا ساک دستی بگذارید و بعد از گذشت ۲۴ ساعت به دست نیازمندان برسانید. از اهدای وسایل شخصی مثل حوله و لباس زیر به این افراد خودداری و سعی کنید با حفظ شان و حرمت آن ها، لباس های به درد بخور در حد نو یا حتی نو را به نیازمندان اهدا کنید.
 
انتهای پیام/
 
چهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۳۶
کد مطلب: 22064
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *