800
۰
در پی سهل انگاری شهروندان؛

شمار آمار مبتلایان به ویروس کرونا در شرقی ترین نقطه کشور افزایش یافت/ عادی انگاری عامل اصلی شیوع دوباره کووید 19 در سراوان

عادی انگاری و رعایت نکردن دستورالعمل های بهداشتی در سراوان موجب افزایش شمار مبتلایان به کرونا و میزان مرگ و میر در این شهرستان شده است.
شمار آمار مبتلایان به ویروس کرونا در شرقی ترین نقطه کشور افزایش یافت/ عادی انگاری  عامل اصلی شیوع دوباره کووید 19 در سراوان
به گزارش شستون؛ عادی انگاری ویروس کرونا در سراوان این روزها موجب افزایش شمار مبتلایان به کووید 19 و مرگ و میر شده است که این امر نگرانی هایی را در حوزه بهداشت و درمان به وجود آورده است.

علی رغم ارایه آموزش های لازم به شهروندان از طرق مختلف چه به صورت حضوری و چه به صورت تلفنی و یا بهره گیری از فضای مجازی اما مشاهدات از سطح شهر نشان می دهد که آنچنان که باید و شاید دستورالعمل های بهداشتی در سراوان رعایت نمی شود.

دورهمی ها، حضور در مجالس عروسی و عزا و همچنین اماکن پر ازدحام موجب شد تا وضعیت رنگ بندی در سراوان تغییر کند؛ بی تفاوتی نسبت به ویروس کرونا باعث شد باردیگر سلامت شهروندان و کادر درمان در معرض خطر قرار گیرد و چناچه این عادی انگاری ادامه داشته باشد اوضاع وخیم تر نیز می شود.

افزایش شمار مبتلایان به کرونا و میزان مرگ و میر در سراوان

سینا ملاشاهی رئیس مرکز بهداشت سراوان در این رابطه به خبرنگار ما گفت:ب سیاری از بیماران سراوانی به شهرهای دیگر مراجعه می‌کنند و پس از اینکه کرونای آنها مثبت واقع شد در آن شهرها ثبت می‌شود و از این نظر رنگ بندی در سراوان ملاک نیست.

وی افزود: از دو هفته قبل تا کنون شمار مبتلایان به ویروس کرونا در شهرستان سراوان افزایش یافته و تقریبا  شاهد این هستیم که روزانه تست نزدیک به ۳۰ نفر مثبت می شود و این موضوع بسیار نگران کننده است.

رئیس مرکز بهداشت سراوان ادامه داد: پس از اینکه تست افراد ثبت می‌شود تیم‌هایی از شبکه بهداشت و درمان، هلال احمر و بسیج در قالب طرح حاج قاسم سلیمانی به درب منازل بیماران مراجعه می‌کنند و 10 نفر از اعضای خانواده و در محل کار نیز 10 نفر دیگر مورد بررسی قرار می گیرند که پس از انجام نمونه گیری موارد جدید مثبت کرونا شناسایی می شوند.

فوت چهار نفر در روزهای اخیر بر اثر ابتلا به ویروس کرونا

ملاشاهی گفت: در روزهای اخیر چهار نفر بر اثر ویروس کرونا در سراوان جان خود را از دست داده اند و از ابتدای سال تاکنون میزان مرگ و میر در شهرستان ۲۰ نفر بوده که این آمار وخامت اوضاع را به خوبی نشان می‌دهد.

وی خاطر نشان کرد: پس از شناسایی فوتی های کرونا، مراسم کفن و دفن به صورت کاملاً بهداشتی توسط توسط مرکز بهداشت و درمان انجام می‌شد تا از انتشار کووید 19 جلوگیری شود.

عادی انگاری عامل افزایش کرونا در سراوان

این مقام مسئول اذعان کرد: علت اصلی افزایش شمار مبتلایان به ویروس کرونا در سراوان رعایت نکردن پروتکل‌ها است و همچنین حضور در مجالس، اماکن، مساجد، عدم استفاده از ماسک، رعایت نکردن فاصله گذاری اجتماعی وبغل کشی ها است که آموزش‌های لازم به صورت مستمر به شهروندان ارائه شده اما همچنان مشاهده می‌کنیم که شهروندان در حال دست دادن به یکدیگر و بغل کشی هستند.

ملاشاهی گفت: حتی تا با انجام واکسینه حداقل 2 سال آینده باید از ماسک استفاده شود تا مانع از انتقال بیماری کرونا شویم.

وی در خصوص انجام واکسیناسیون برای افراد بالای 70 سال در شهرستان، بیان کرد: واکسیناسیون افراد بالای 70 سال تا کنون در شهرستان با اقبال مناسبی مواجه نشده و می توان گفت تا این لحظه فقظ ۴۰ درصد جامعه هدف واکسینه شده اند.

عدم اقبال شهروندان سراوانی از دریافت واکسن کووید 19

رئیس مرکز بهداشت سراوان ادامه داد: تنها راه مهار، پیشگیری و یا ریشه کنی ویروس کرونا انجام واکسیناسیون است علی رغم تمامی پیگیری های لازم، مراجعات حضوری کارشناسان بهداشتی به درب منازل و تماس های تلفنی درواقع اقبال مناسبی انجام نگرفته است و تا زمانی که ۷۰ درصد جامعه واکسینه نشوند نمی‌توانیم بیماری را مهار و یا ریشه‌کن کنیم.

ملاشاهی خاطر نشان کرد: جلسات متعددی با علما و ائمه جمعه انجام و آموزش‌های لازم ارائه شده ،برخی از علما نیز واکسن را دریافت کردند تا مشاهده شود که این واکسن هیچگونه ضرری برای بدن ندارد، از سوی دیگر در تریبون های نماز جمعه  نسبت به آگاه سازی مردم اقدام کرده ایم اما آنچنان که باید تاثیرگذار باشد و مردم را قانع بکند نبوده است.

انتهای پیام/
دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۰۸:۲۳
کد مطلب: 22954
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *