800
۰
هنر ۷ هزار‌ ساله زنده بلوچستان؛

سفالی تاریخی بدون چرخ سفالگری

در روستای کلپورگان پس از گذشت هفت هزار سال همچنان سفال با دست و بدون استفاده از چرخ سفالگری ساخته می‌شود.
سفالی تاریخی بدون چرخ سفالگری
به گزارش شستون، سفالگری در روستای کلپورگان قدمتی هفت هزار ساله دارد و زنان روستا همچنان به شیوه های گذشته و پیش از تاریخ مشغول به ساخت سفال هستند.

استفاده نکردن از چرخ سفالگری و ساخت سفال با دست توسط بانوان بلوچ این روستا وجه تمایز سفال کلپورگان با سایر سفال‌هاست که همین امر موجب شده تا سالیانه گردشگران داخلی و خارجی برای بازدید از موزه سفال کلپورگان دیدن کنند.

این روستا در سال ۹۶ به عنوان نخستین روستای صنایع دستی به ثبت جهانی رسید که مراسم گرامیداشت ثبت جهانی کلپورگان به عنوان دهکده جهانی سفال، با حضور غدا هیجاوی رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی، بهمن نامور‌مطلق (معاون صنایع‌دستی)، جمعی از مسئولان استانی، تعدادی از داوران شورای جهانی و هنرمندان صنایع‌دستی و مردم خون‌گرم سراوان در محل روستای کلپورگان برگزار شد.

حمزه ندرت زهی رئیس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سراوان به خبرنگار ما گفت: سفالگری در این روستا قدمتی هفت هزارساله دارد که طی هفت هزار سال همچنان اصالت خود را حفظ کرده است.

وی افزود: یکی از ویژگی ها بارز این سفال با سفال‌های دیگر این است این سفال بدون استفاده از چرخ با ابزارابتدای توسط زنان ودختران بلوچ ساخته می‌شود.

این مقام مسئول ادامه داد: خاک این سفال از مشکوتک در ۱کیلومتری روستا وبرای تزیین روی سفال از سنگ منگنز در اصطلاح محلی تیتوک که از اطراف کوه بیرگ در مهرستان تهیه می شوداستفاده می‌گردد.

ندرت زهی خاطر نشان کرد: در این روستا ۱۳شرکت تعاونی فعال صنایع دستی وجود دارد که  ۱۰۰نفر به عنوان نیروی کار ساخت سفال مشغول هستند.

روستای کلپورگاندر ۲۵کیلومتری شهرستان سراوان و در فاصله ۳۵۰کیلومتری مرکز استان واقع شده است.
جمعه ۴ فروردين ۱۴۰۲ ساعت ۰۳:۴۷
کد مطلب: 26292
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *